Všechny
Recepty
Stravování
Zdraví
Všeobecné
Cvičení
Hubnutí
Proměny
Fitshaker podcasty
Seberozvoj a motivace
Pro fit maminky
Fit pobyty a dovolené
Myslíme ekologicky!
Těhotenství

Trápí tě revma nebo zánět močových cest? Na co dalšího je ještě dobrá kopřiva?

kopřiva

Dětmi nenáviděná a starými lidmi milovaná. Pamatuju si z dětství na našeho starého souseda, který ji sbíral rukama v příkopech podél slepých uliček. Sledovala jsem ho s otevřenými ústy a nechápala, jak je možné, že ho tato bylinka „nepálí“. Dnes vím, že pálila, a ještě i to, jak mu to pomáhalo (mimochodem, stále žije a je mu 95 let).

Jak poznáme kopřivu?

Kopřiva dvoudomá je neobyčejný plevel, který roste na celém světě a příroda asi ví proč. Všechny dobré věci máme doslova zadarmo. Roste od jara do podzimu a dorůstá do výšky až 1 m. Určitě jsi už i ty okusila, jaké má na listech drobné chloupky s žahavými jehličkami. Má ráda vlhko a najít ji můžeme na polích, v lesích, parcích i v neudržovaných zahradách.

Kopřiva je další ze skupiny bylin, které mají široké využití při léčbě, vaření i v kosmetice, proto by její zásoba v domácnosti měla být bezedná.

Najdeme v ní tyto účinné látky: kyselina listová, taniny, minerály, vitamíny.

revma léčba

Jaké účinky má kopřiva?

Je bohatá na železo (vhodná pro anemiky), dobře čistí krev a zmírňuje tak projevy akné, podporuje růst vlasů, má detoxikační účinky, je močopudná a protizánětlivá. Uplatňuje se při infekcích močových cest a při léčbě prostaty. Podporuje tvorbu mateřského mléka a změkčuje stolici při zácpě.

Které časti kopřivy můžeme využít?

Listy – sbíráme mladé nejvyšší výhonky (max. vrchních 20 cm), které mají největší obsah cenných látek a při močení na ně snadno nedosáhne žádné zvířátko. Listy sbíráme mimo období kvetení. Používáme čerstvé na přípravu čaje, do koupele, na oplachování vlasů, v kuchyni nebo sušené na uskladnění a přípravu tinktur a macerátů.

Kořen – sbíráme brzy na jaře před prvním kvetením nebo pozdě na podzim, když dokvete. Pečlivě očistíme, usušíme a uskladníme pro další přípravu. Kořen kopřivy je vynikajícím pomocníkem při prevenci a léčbě prostaty, a proto je součástí většiny bylinných čajů určených mužům.

čaj kopřiva

Co můžeme z kopřivy připravit?

# 1: Využití kopřivy v kuchyni

Čerstvé mladé listy kopřivy používáme do všech druhů salátů, při přípravě slaných koláčů, omelet, pomazánek, slaných rolád apod.

Specialitou v kuchyni jsou semínka kopřivy. Může se stát, že po natrhání a usušení kopřivy (pokud jsi ji trhala v období kvetení) je najdeš na ploše, kde jsi rostlinku sušila. Semínka můžeš opéct na suché pánvi společně s kořením a trochou soli a posypat si jimi polévku, chleba nebo jen tak mlsat.

caj kopriva

# 2: Využití kopřivy do domácí lékárničky

  • Šťáva z čerstvých listů: Zředěná s vodou čistí pleť i krev, je vhodné ji přidat do zeleninových smoothie.
  • Odvar z kořene: Vhodný při léčbě prostaty a při prevenci.
  • Čaj z listů: Podporuje tvorbu červených krvinek.
  • Koupel z listů: Ideální při revmatických problémech a dně.
  • Tinktura z listů: Univerzální lék, který zlepšuje krevní oběh a látkovou výměnu, detoxikuje organismus.
léčba

Více o bylinkách, které rostou běžně okolo nás, najdeš v mojí knize Bylinky z babičkinej záhrady. Obsahuje množství receptů na jejich zpracování, výrobu různých produktů do tvojí domácí lékárničky i pro krásu těla. A taky moje osobní rady a tipy při sběru a kombinaci bylinek a přípravu zdravé medicíny.

Skvělé recepty na smoothie, slané koláče, rolády a jiné zdravé recepty najdeš i v naší knížce Z fitka do kuchyně 2, teď ji dostaneš jako dárek k premium členství:

fit recepty
Fotka autora
PhDr. Miriam Latečková
Redaktor ve Fitshakeru

Zdravým životním stylem se zabývám téměř 15 let. K bylinkám mě přivedla nemoc mojí dcery a rychle mě přesvědčily o své síle a účinku. Od té doby se věnuju zdraví na všech úrovních. Organizuju detoxikační pobyty, kde po dobu 7 dní učím lidi zdravěji žít www.detoxpobyt.sk, vydala jsem knihu Bylinky z babičkinej záhrady www.babickinebylinky.sk, dělám kurzy, přednášky, píšu články, vedu obchůdek se zdravou výživou Babičkina záhrada v Nitře a stejnojmenný e-shop. Věřím, že se díky mým článkům o bylinkách zamilujete do léčivé síly přírody stejně jako já. 😊

Kategorie

Líbí se ti náš článek? Sdílej ho na sociálních sítích.