Všechny
Recepty
Stravování
Zdraví
Všeobecné
Cvičení
Hubnutí
Fitshaker podcasty
Proměny
Seberozvoj a motivace
Pro fit maminky
Fit pobyty a dovolené
Myslíme ekologicky!
Těhotenství

4 tipy, jak si vytvořit kapsulový šatník

kapsulový šatník

Vztah k módě či oblečení obecně má každá z nás jiný. Navzdory tomu si však dovolím tvrdit, že si ho vybíráme zejména podle toho, jaký pocit v nás vyvolává. Ať se v něm cítíme pohodlně a přirozeně, nebo v něm záříme a dodává nám sebevědomí, anebo jednoduše vybíráme podle toho, jestli se nám líbí. A to bez ohledu na to, jestli mluvíme o domácím oblečení, kostýmu do práce, nebo o sportovní soupravě. Díky těmto pocitům oblečení už dávno nesplňuje jen funkci ochrany našeho těla. Je to taky způsob sebevyjádření a – radosti. A právě to způsobilo, že jsme ho začali chtít víc. To je, samozřejmě, v pořádku. Tedy až do momentu, dokud nám to nepřeroste přes hlavu.

Dnes je na světě tolik oblečení, že kdyby už nevznikl ani jediný nový kousek, dokázali bychom šatit celý svět ještě několik let jen z toho, co je už vyrobeno. Vyrábíme však dál, a to i navzdory tomu, že všechno to šatstvo už nestíháme nosit. Každou sekundu se na světě vyhodí kamión plný nechtěného oblečení a až dvě třetiny toho vyrobeného se nikdy neprodá. Textilní průmysl v sobě kromě toho spojuje i učebnicové příklady porušování lidských práv – ale o tom někdy jindy.

Jak vyměnit v našich skříních stres za radost?

V koupelně se nám to už podařilo a věřím, že se nám to podaří i teď.

Kapsulový šatník

Co to vlastně je a jak si ho vytvořit?

Bude to přesně to, co si vytvoříš ty sama. Dokonce ho ani nemusíme nazývat kapsulový (vlastně jsem tě na tento pojem chtěla jen upozornit), klidně ho nazývejme „udržitelný“, „minimalistický“, „radostný“ nebo jednoduše „ten můj“. Nerada bych tě svazovala konkrétními návody a dusila tak tvoji vlastní kreativitu a prostor na sebeprezentaci. Klidně to pojmi podle sebe. Konec konců nejdůležitější je i tak to, aby to fungovalo tobě. Právě tobě. Pokud by ses mě však zeptala na několik dobrých přátelských tipů, poradila bych ti toto:

#1: Jaký je tvůj běžný den?

Možná tvůj šatník obsahuje víc kousků na den, jaký bys chtěla, a ne na den, který je pro tebe běžný. Jaký je ten tvůj? Pokud máš šatník plný kostýmů, protože se ti líbí, ale reálně pracuješ jako zdravotní sestra, možná ti bude opravdu stačit jen jeden. Vím, že občas je v obchodě těžké odolat. Právě proto je třeba mít na paměti, jak trávíme většinu svého času.

Můj tip: Vyber si jeden ze svých nejběžnějších dnů a do diáře (i toho „fitšejkráckého“ :-)) si poznač, co máš oblečené – od pyžama do pyžama. Napiš si, co konkrétně jsi přes den dělala, a velmi jednoduše tak zjistíš, jaký typ oblečení bude převládat ve tvém šatníku.

nový šatník

#2: Co vlastně nosíš?

Tak jako všechno okolo tebe, i tvůj nový (resp. staronový) šatník by měl sestávat jen z těch věcí, které ti do života přinášejí hodnotu. Je to logické: nač se obklopovat věcmi bez významu? Čím víc jich bude, tím víc nás budou dusit. Mělo by to proto být oblečení, které ti opravdu dělá radost a po kterém saháš pravidelně.

Většina z nás nosí jen 20 % svého oblečení. Zbylých 80 % jen překládáme a čekáme na vhodnou příležitost obléct si ho. Nebo je nám líto vyhodit ho. Znáš to? Možná si to ani neuvědomuješ, ale vsadím se, že i ty většinu času využíváš jen několik ověřených kousků, u kterých nemusíš rozmýšlet nad tím, s čím je zkombinovat, nebo jestli se v nich budeš cítit dobře. Začni si všímat, po čem saháš nejčastěji. Nějaký (možná v podvědomí ukrytý) důvod pro to určitě je.

Můj tip: Otoč si všechny věšáky jedním směrem a vždy, když si vybereš konkrétní oblečení, obrať věšák opačně. Po několika týdnech budeš mít krásný přehled o tom, co nosíš nejčastěji. Stačí se podívat na otočené věšáky.

jak sestavit minimalistický šatník

#3: Kolik toho vlastně máš?

Toto je možná trochu drastická, ale dost účinná rada. Vyhraď si na ni minimálně půl dne a obrň se nervy. Možná to bude i bolet. Mnoho žen vůbec netuší, kolik oblečení vlastní. Ono totiž vypadá úplně jinak ve skříni, na hromádkách, v krabicích, poschovávané v zásuvkách. A úplně jinak, když jsou šaty na jedné hromadě. Obrovské hromadě.

„Hecni se“ a vytáhni všechno oblečení na jedno místo. Klidně to i vyfoť, aby ses k tomu mohla vrátit, kdykoliv budeš mít pocit, že nemáš co na sebe. Roztřiď na jednu hromádku všechny „spodky“ a všechny „vršky“ − možná zjistíš, že je jich opravdu dost, podobně jako průměrný Američan, který má na každý den jiné rifle, a i navzdory tomu si prý každý rok koupí další tři.

A teď dej bokem všechno, co nesplňuj tvůj běžný den (bod#1) a nepřináší ti radost (bod#2). Na zvláštní hromádku si dej oblečení na svoje koníčky – sportovní na Fitshaker cvičení/plesové/turistické/... Nemělo by však tvořit většinu tvého šatníku.

Můj tip: Využij moment šoku (a možná i trochu hněvu) a začni okamžitě třídit. Vezmi tři krabice a do jedné začni ukládat věci, které jsi neměla za poslední rok oblečené ani jednou. To je krabice, které se můžeš rovnou zbavit (ideálně ne do koše). Do druhé dej oblečení, bez kterého si svůj šatník neumíš představit. Tu si necháš. A do třetí vlož všechno, nad čím ještě potřebuješ rozmýšlet. Věci z ní však nevylož najednou, vybírej je postupně jen tehdy, když si na ně vzpomeneš. Podívej se do ní za půl roku a všechno, co se v ní nachází, posuň někomu jinému.

jak zorganizovat šatník

#4: Barvy

Mojí praktickou radou je vyskládat si šatník v takových barvách, které pasují právě tobě. V takových, které máš ověřené a zejména: které navzájem ladí. Většinou jsou to neutrální barvy bez vzorů: černá, šedá, bílá, hnědá, ale neboj se i růžové. Samozřejmě, je to jen a jen na tobě. Takže pokud miluješ neonovou proužkovanou, v šatníku si ji určitě nech!

Benefity tohoto triku začneš pozorovat okamžitě. Nebudeš dlouho rozmýšlet nad barevnými kombinacemi, protože ať sáhneš po čemkoliv, vždy se ti to bude k sobě hodit. Kromě toho se ti rozšíří možnost kombinovat, takže s méně věcmi budeš mít více možností. To znamená méně stresu, nervozity a frustrace z toho, že „zase nevím, co si obléknout“. Nezní to fajn 😊?

minimalistický šatník

A proč vlastně takovýto typ šatníku doporučuju?

Podívej se, co všechno ušetříš:

  • Čas strávený přemýšlením, co si obléknout a co s čím zkombinovat.
  • Energii z věčného překládání hromady věcí.
  • Prostor – využít ho můžeš na něco úplně jiného nebo si oblečení uspořádáš přehledně tak, abys viděla úplně všechno, co máš.
  • Pocit nepohodlí z toho, že se v něčem necítíš dobře. Budeš totiž vědět, že ať sáhneš po čemkoliv ze svojí skříně, ve všem se budeš cítit úžasně.
  • Obrovské množství vody. Možná to zní zvláštně, ale naše skříně jí v sobě ukrývají tisíce litrů. Například jedno bavlněné tričko se rovná téměř 3 000 litrům a na výrobu jedněch riflí se spotřebuje až 8 000 litrů vody.
  • Peníze – pokud se naučíš dívat se na oblečení přes optiku jeho hodnoty, dopřeješ si méně kousků, zato kvalitních, o které se naučíš starat, aby ti vydržely co nejdéle. Zároveň se naučíš nenakupovat impulzivně podle toho, co je v akci, když víš, že to pravděpodobně i tak nosit nebudeš. Nejlevnější věc je přece ta, kterou si nekoupíš. Toto je však dlouhá cesta, takže na sebe nebuď přísná, pokud něčemu neodoláš. Je to normální. Pochval se však za to, když si vybereš něco, co si oblečeš minimálně 30x. V tom případě půjde o vědomý, i když impulzivní nákup. O to více, pokud objevíš kouzlo sekáčů. Pokud jsi z Bratislavy, najdeš je na cirkulární mapě.
šatník

Tak co – zkusíš to? Dej mi vědět!

Možná při tomto třídění šatníku objevíš i kousek, který jsi ráda nosila a jaksi ti teď nesedí. Můžeš ho využít i jako motivaci začít na sobě makat, aby ti mohl nadále viset ve skříni a ty sis ho opět po čase oblékla. Začni cvičit doma ještě dnes. V našem online fitku najdeš množství profesionálních trenérů. Stačí si jen vybrat, co ti sedne:

cvičení doma
Fotka autora
Martina Novotová
Redaktor ve Fitshakeru

Věřím, že naše malé každodenní činnosti dokážou přinést velké změny. Krok za krokem můžeme změnit sebe a inspirovat blízké okolí. Postupně se tak naše snaha dostane i k lidem, které možná ani neznáme! Před několika lety jsem se rozhodla přestat dělat kompromisy se svými hodnotami – v životě soukromém, ale i pracovním. I proto jsem společně se svým partnerem Martinem otevřela BEZOBALiS - první bezobalový obchod v Trenčíně. Vytvořili jsme společně prostor, který odráží to, čemu věříme, a ve kterém se cítíme dobře. Jmenuju se Martina a ráda vás provedu svou cestou k udržitelnosti.

Líbí se ti náš článek? Sdílej ho na sociálních sítích.