Všechny
Recepty
Stravování
Zdraví
Všeobecné
Cvičení
Hubnutí
Fitshaker podcasty
Proměny
Seberozvoj a motivace
Pro fit maminky
Fit pobyty a dovolené
Myslíme ekologicky!
Těhotenství

Jak se naučit milovat svoje tělo ve své jedinečnosti?

moje tělo

Už ses někdy zamyslela nad tím, jaký příběh tvoje tělo vypráví? Co všechno muselo prožít, čím si muselo projít a jak si s tím poradilo? Znáš jeho jedinečnou krásu? Mít zdravé spojení se svým tělem je prvním krokem ke spokojenému a vyrovnanému životu. Ne nadarmo se říká: „Ve zdravém těle zdravý duch.“ To, jak se k tělu chováme, se nám vždy vrátí.

Tělo je moudré

Od momentu, kdy se zrodí nový život, tělo přesně ví, jak se má postarat o to, aby rostlo a vyvíjelo se společně se všemi orgány. Nikdo mu nedává pokyny, jak vytvořit ruce, nohy a všechny části. Je to vlastně zázrak, že dokáže bez naší pomoci už v matčině břiše růst a formovat se do dokonalosti. Tělo nese svoji moudrost a říká se, že v ideálním stavu přesně ví, jak se o sebe postarat.

miminko

Jak dosáhnout toho ideálního stavu? V podmínkách, v jakých žijeme a vyrůstáme, je to někdy velmi těžké. Často jsme odpojení od těla, i když se mu paradoxně přehnaně věnujeme. Snažíme se kontrolovat a formovat svá těla, abychom splňovali ideály krásy. Aktuální móda nám předepisuje správný tělesný tvar. Když ho nesplňujeme, zlobíme se na své tělo.

Když si začneme uvědomovat své tělo a vnímat ho jako dar, nejen jako nástroj, který má sloužit kráse, získáme k němu úplně nový postoj. Přirozeně se k němu budeme chovat s větší úctou, začneme si víc uvědomovat, co mu škodí a co naopak potřebuje. Od toho se začnou odvíjet i naše aktivity, volba stravy, ale i lidé, kterými se obklopujeme. Vědomé spojení s tělem nám přinese i vědomé bytí, což znamená mnohem kvalitnější život v souladu sama se sebou.

meditace

Jak získat zdravé spojení se svým tělem?

Připrav si zápisník, kam si budeš zapisovat všechny odpovědi. Najdi si klidnou chvilku pro sebe, kdy tě nebude nikdo vyrušovat. Postupně projdi všechny otázky a zapiš si odpovědi.

  • Cítí se tvoje tělo odpočinuté nebo naopak plné energie? Ptáš se ho, co potřebuje? Dopřej mu danou aktivitu nebo odpočinek.
  • Zkus se zamyslet, jak reaguje tvoje tělo po jídle. Která jídla mu dávají energii a která ubírají?
  • Kdy je tvoje tělo uvolněné? Ve kterých situacích? Kdy je naopak v napětí?
rovnováha

Cvičení na prohloubení spojení s tělem

Začni vnímat svůj dech co nejčastěji během dne. Pozoruj, jak tělo dýchá, kdy dýchá mělce a kdy zhluboka, kdy se dech zastavil... Prováděj toto pozorování aspoň jednou denně a střídej dobu.

Když navážeš spojení s tělem, jsi na nejlepší cestě přijmout ho s vděčností a láskou. Nemusíme všichni vypadat stejně krásně a štíhle. Právě v té nedokonalosti spočívá dokonalost naší existence. Každý je v něčem jiný a vždy platí, že vnější krása je jen dočasná. Ta vnitřní krása vyzařuje z našeho vnitřního nastavení. To, jak přijímáme sebe sama a jak se cítíme ve svém těle. A to máme ve „vlastních rukou“.

dýchání

Jak milovat tělo ve své jedinečnosti?

# 1: Najdi věci, které se ti na tvém těle líbí, a oceň je.

Většinou máme sklon vidět na sobě svoje nedokonalosti. Zaměř se při nejbližším pohledu do zrcadla na ty části, které se ti líbí, a oceň je.

sebeláska

# 2: Dopřej si pohyb, který dělá tvému štěstí dobře.

Pohyb je velmi důležitý pro zdravé tělo, ale i psychiku. Věnuj se pohybu, který tě nabíjí pozitivní energií.

cvičení

# 3: Usiluj o vlastní ideál krásy.

Každé tělo je jiné, jinak reaguje na pohyb, stravu nebo i psychické výkyvy. Poznej svoje tělo a postupně pracuj na vlastním ideálu krásy tak, abys cítila, že tvoje tělo je zdravé, plné energie a vitality.

# 4: Naplň své tělo láskyplným dotekem.

Dopřej si po sprše vědomý a láskyplný dotek tím, že se namažeš voňavým krémem nebo olejem. Přecházej postupně přes všechny části těla a děkuj jim. Dělej tento rituál tak často, dokud pro tebe nebude problém přejít přes celé tělo s láskyplným pocitem vděčnosti.

jak se mít rád

Nezapomeň, že tělo máme jen jedno, a proto si zaslouží trochu víc lásky a pozornosti, aby nám mohlo sloužit v plném zdraví a abychom se v něm dobře cítili. :-)

Pojď se starat nejen o své tělo, ale i mysl a duši. V našem online fitku si můžeš vybrat z mixu cvičení na doma nebo si pustit některou z našich výzev, například harmonickou, kde kromě cvičení jógy a pilates najdeš i meditace a různé úkoly na práci s myslí a duší.

formovaní postavy
Fotka autora
Nikol Chovancová
Trenérka jógy ve Fitshaker

Jsem máma dvou synů, jinak též jogínka a koučka, která miluje život. Více než 10 let se intenzivně věnuju práci na svém osobnostním růstu. Absolvovala jsem množství seminářů a workshopů. Cvičím jógu a využívám různé formy meditací pro svůj seberozvoj. Pochopila jsem, že pro život v rovnováze a radosti je důležité být ve spojení se svým tělem, ovládat svoji mysl a neustále na sobě pracovat. Pokud byste si se mnou chtěli zacvičit, moje videa najdete i na Fitshakeru. Pokud se potřebujete v životě posunout dál, zvládnout těžké období nebo chcete žít naplno a v radosti, ráda se stanu vaším osobním koučem. Svým klientům nabízím bezpečný a důvěrný prostor na rozhovor, ve kterém se zastavíme a prozkoumáme život z různých úhlů. Více o mně a mých aktivitách: www.nikolchovancova.sk.

Líbí se ti náš článek? Sdílej ho na sociálních sítích.