První dny nového roku už máme za sebou. Začátek něčeho nového v sobě vždy nese jakousi jedinečnou esenci. Vede nás k tomu, abychom věci ve svém životě přehodnotili. Určili jim nové priority. Rozloučili se s tím, co nám už nevyhovuje, a zároveň dali prostor něčemu novému.
Mnohé z vás už určitě mají svůj Fitshaker Fitness diář® 2022, který bude vaším průvodcem celým tímto rokem. Je fascinující, jak úžasně ho tvůrci vyskládali. Kolik obsahuje cenných informací, inspirace a námětů vedle samotného kalendáře.
Ženská cykličnost
Součástí diáře je i článek o ženské cykličnosti. O našich každoměsíčních proměnách. O jejich vlivu na naši energii nebo zesílené schopnosti. Bez ohledu na to, jestli ženy o svojí cykličnosti vědí, nebo ne, děje se uvnitř těla každé z nás. Protože je řízená hormony – zejména estrogenem a progesteronem.
Právě „tanec“ těchto dvou hormonů, které produkují vaječníky, má na svědomí naši jedinečnou ženskou proměnlivost.
První polovina cyklu od začátku menstruace do ovulace je pod taktovkou estrogenu. Díky jeho převaze v této části cítíme rostoucí příval energie, zesílenou racionální mysl a zejména chuť a vůli vrhat se do nových věcí nebo zdolávat jakékoliv překážky.
Druhá polovina cyklu je ovlivněna zejména rostoucí hladinou progesteronu. Mnohé z vás velmi dobře znají tu proměnu, která se děje zejména během předmenstruační fáze. Právě tehdy se totiž často změní náš pohled na věci kolem. A to, co nám doteď nepřekáželo, se pro nás stává doslova nesnesitelnou překážkou. Proč je tomu tak, si postupně rozebereme v dalších článcích, které pro vás připravuju.
Ale díky progesteronu máme možnost se více otevřít svému vnitřnímu vnímání (bez tlaku a potřeb ega). V období druhé poloviny cyklu je dominantnější naše intuice a podvědomá mysl. Máme také zesílenou kreativitu a pozornost soustředěnou na dokončování věcí. Což je mimochodem také velmi cenná kvalita v rámci našeho cyklu.
Pokud s cykličností a jejím poznáváním u sebe teprve začínáte, doporučuji přečíst si článek o cykličnosti v letošním diáři. Zároveň si můžete vytvořit svoji jedinečnou cyklickou mapu, která vás bude tímto rokem provázet. Díky ní se dozvíte mnohé nové informace o sobě a zejména najdete způsob, jak každodenně fungovat s větší lehkostí. Plánovat si úkoly, nastavovat cvičení nebo dělat další věci s vědomím, o co se kdy můžete zaručeně opřít a co vás může v každodenním životě podporovat.
Jak si vyskládat cyklickou mapu?
Cyklickou mapu si dokážete vyskládat samy, protože každá z vás je jedinečná. Každá z vás žije svůj neopakovatelný život, jehož ingredience znáte jen vy.
Stačí si proto definovat 3-4 činnosti, které děláte téměř každý den, a všímat si, jak se v nich vaše nastavení během měsíce mění. Když jsem začínala s cyklickou mapou já, určila jsem si tyto činnosti – řízení, práci za počítačem, telefonování a péči o domácnost.
Můj příklad z cyklické mapy
Pro lepší představu vám zkusím popsat svůj příklad z cyklické mapy s řízením.
V dynamické fázi jsem vždy hledala nejrychlejší cestu k cíli. Být v zácpě pro mě tehdy bylo nejméně snesitelné. Byla jsem často netrpělivá. No za volantem jsem v této fázi dokázala vyřešit jakoukoliv kolizní situaci s největší lehkostí a nadhledem.
V ovulační fázi mi vůbec nepřekáželo, když jsem občas stála na červené. Moje netrpělivost z dynamické fáze pominula. Více jsem si všímala aut kolem sebe. Kdo v nich sedí, jestli se usmívá, nebo se mračí. Občas jsem se na spolujezdce ve vedlejším autě během stání v zácpě usmála a kývla na něj.
Předmenstruační fáze se za volantem často nesla ve znamení kritizování způsobu řízení ostatních řidičů. Všímala jsem si různých detailů, které jsem v jiných fázích obvykle přehlížela.
Moje soustředěná pozornost a kreativita se projevovala zejména při dlouhých cestách napříč Slovenskem. Zkoušela jsem tehdy nové cesty, jak se dostat z bodu A do bodu B, a objevovala při tom nová místa a zastávky. Díky zesílenému prostorovému vnímání v této fázi jsem dokázala mnohem lépe zaparkovat i na podélném parkovacím místě.
No a řízení v menstruační fázi je opravdu specifické. Cítila jsem, že dlouhé cesty za volantem jsou pro mě v této době velmi vyčerpávající. Proto pokud to jde, rozhodně si je tehdy neplánuju. Byla jsem schopná jet třicítkou za traktorem po nějaké cestě. Vůbec mi to nepřekáželo a ani jsem neměla potřebu ho objet. Úplně jsem zpomalila v každé svojí činnosti. Cítila jsem, že mi chybí energie a potřebuju si vytvořit prostor pro její dočerpání.
Věřím, že tento můj příklad všímání si jedné z činností může být pro vás inspirací.
Vyberte si tedy něco, co je vlastní vám a na čem si můžete vypozorovat svoji proměnlivost. Potom si každý den zapište jednou větou do diáře, jak se vám tato činnost dělala a čeho jste si při ní například všimly. Jestli vám šla snadno, nebo jste se do ní musely spíš donutit. Jestli vám trvala déle, nebo kratší dobu než obvykle.
Tak co? Jdete do toho? Které takovéto „svoje činnosti“ byste si vybraly do cyklické mapy vy? Podělte se v komentářích pod článkem.
Zvu vás na cestu hlubšího poznání sebe sama.
V každodennosti, ve všech proměnách a zejména v nadhledu a přirozené lehkosti života.
Jsem certifikovanou cyklickou lektorkou a s nadšením, přes svoje zkušenosti a prožité události, ukazuju jiným ženám, jak lze s lehkostí a radostí žít v souladu se svým cyklem. Pohybuju se v korporátním světě a zjistila jsem, že i v tomto prostředí lze fungovat cyklicky a v plné míře využívat cyklický time management, díky kterému dokážeme fungovat velmi efektivně, ale zároveň být v pohodě i ve fázích, kdy nám to standardně až tak nejde. Jako nadšená vyznavačka tohoto žití bych se chtěla dělit o svoje tipy a poznatky i s ostatními ženami, aby bylo stále více spokojených a rozzářených žen. Více o mně najdete na stránce: www.cestavedomejzeny.sk nebo na FB Daniela Krušinská Trudičová - Cesta vedomej ženy.