Voda je život a bez vody se naše tělo neobejde. Věta, která je pravděpodobně známá většině z nás. Jaké jsou ale konkrétní benefity, z nichž můžeme těžit, když jí budeme pít dostatek? Pojďme se na ně společně podívat. A nezapomínej, hlavně teď v letních měsících přijímej dostatek tekutin. 😉
Jaké jsou benefity dostatečného pití vody?
# 1: Svalový rozvoj
Pokud má rostlina dobré podmínky pro růst a vývin, což je vlhko, teplo a světlo, tak je zdravá a rozvíjí se bez jakýchkoliv problémů. To samé platí pro buňky našeho těla. Když jim dopřejeme dostatek tekutin, tedy jsou dobře zavodněné, tak se velmi dobře regenerují a rozvíjejí. Tehdy se cítíme lépe a nedochází k nadměrnému poškozování buněk, únavě a nemocem.
# 2: Čistá pleť
Co jiného nás dokáže očistit tak dobře jako čistá voda? Dostatek tekutin v těle způsobí to, že se odpadní látky mají jak odplavit ven z těla a tím pádem jich máme v těle méně. Zdravější není jen pleť, ale i vlasy, nehty a další...
# 3: Zvýšení produktivity
Právě pravidelný a dostatečný příjem tekutin způsobuje zvýšení schopnosti soustředění, koncentrace a pozornosti.
# 4: Odstranění toxinů z těla
Platí to samé jako u bodu 2. Představ si, že by kanálem neprocházela voda, jakým způsobem by se odpad dostal pryč z potrubí? Jak chceme dostat ven z těla škodlivé látky, které se do našeho těla dennodenně dostávají?
Tělo si tekutiny vezme z různých buněk a tkaniv, když nepijeme dostatek vody, potom se vysušuje a to narušuje jejich strukturu. Následně dochází k vážným poškozením a zdravotním problémům. Dbej na pitný režim, není to sranda!
# 5: Zdravější klouby
Pro správnou funkci kloubů je potřebná tekutina, věděla jsi to? Aby se kloub mohl hýbat, musí být hydratovaný, musí v něm fungovat mazání. A jak jinak vzniká mazivo než za přítomnosti tekutiny? Pokud máme v těle dostatek tekutin, mazání funguje správně. Pokud ne, kloub se vysušuje a mazání funguje nesprávně, potom dochází k poškozování kloubů a pohybovým problémům. Jak málo někdy stačí. Pít dostatek vody a těmto problémům se vyhnout.
# 6: Vyšší stimulace mozku
Studia v Londýně přišla se zjištěním, že žáci, kteří si do místnosti přinesli vodu, měli lepší výsledky testů než ti, kteří tak neučinili. Celkem levný a jednoduchý způsob, jak si zlepšit výsledky, že? 🙂
# 7: Lepší kontrola kalorického příjmu
Říká se, že hlad je převlečená žízeň. Setkáváme se s tím i v praxi. Pokud člověk nepřijímá dost tekutin, mívá problém s nadměrnou konzumací jídel. Naše tělo hledá vodu všude a moc dobře ví, že ji najde i v potravinách.
Je s tím ale spojen problém, protože kdybychom místo toho vypili například 0,5 l čisté vody, tak nepřijmeme žádné kalorie. Pokud však vodu hledáme v jídle, přitížíme si, protože společně s jídlem přijmeme i spoustu kalorií.
# 8: Rovnováha tekutin v těle
Tekutiny máme v těle na různých místech. V buňkách, mimo ně, v kloubech, v trávicím traktu, v ledvinách, močovém aparátu atd. Pití tekutin na pravidelné bázi nám zajistí rovnováhu tekutin v těle. Tehdy můžeme s určitostí říct, že náš organismus funguje správně.
# 9: Nakopnutí imunitního systému
Opět hydratované tělo znamená hydratované buňky, které jsou silnější. „Nevysychají“ a nejsou tak náchylné k poškození a napadení choroboplodnými organismy.
# 10: Odstranění bolestí hlavy
Dehydratace se spojuje s bolestí hlavy. Proč si dávat prášek proti bolesti a skrývat tak skutečnou příčinu a neodstranit ji? Dej si radši 0,5 l čisté vody.
# 11: Udržování zdravých ledvin
Moje sestra mi stále říkala, co používáš, to se rozvíjí, roste, udržuje při životě. Řekla mi to, i když měl dědeček problémy s ledvinami. Pokud jim nedáte dostatek tekutin, trápí se.
# 12: Zdravý trávicí trakt
I vylučování je lepší, když je tekutin dostatek. Vylučování je přímo závislé na množství tekutin, které přijmeme zvenku.
Stačí tak málo, abychom se cítili lépe a byli zdravější. Vezmi si ode dneška sklenici čisté vody navíc. Jestli zapomínáš na pití, dej si připomínku do telefonu nebo měj lahev čisté vody stále před sebou a hlavně z ní pij. ;-)
Uvidíš, že ti bude lépe. Svůj pitný režim postav na čisté vodě, neslazených bylinkových čajích, a ne na slazené vodě, jako jsem to udělal já během svého přibírání.
Podívej se, jaký je rozdíl v pití čisté vody a slazených nápojů:
Jmenuji se Matúš Špirko a věřím, že mým životním posláním je pomáhat lidem trpícím nadváhou a obezitou. Trénuji lidi už víc než 10 let a v tomto povolání jsem se našel. Naplňuje mě, když vidím, že dokážu lidi pozitivně ovlivnit. Hubnutí vnímám na úrovni tří oblastí: pohybu, stravy a myšlení. Hubnutí je komplexní proces, a proto chci změnit vnímání tohoto procesu mezi širokou veřejností a ulehčit tak lidem jejich cestu za dosažením svých cílů.