Všechny
Recepty
Zdraví
Stravování
Všeobecné
Cvičení
Fitshaker podcasty
Hubnutí
Proměny
Seberozvoj a motivace
Pro fit maminky
Fit pobyty a dovolené
Těhotenství
Myslíme ekologicky!

Jak zvládat chutě na sladké během PMS a menstruace?

pms

Každá z nás zná ten pocit – změny nálad, oteklé tělo, nervozita, a ty chutě...

Mnoho žen mi píše, že by snědly i kámošku potřenou nutellou, chleba s kečupem a marmeládou, tvarohové knedlíčky plněné kysaným zelím a posypané cukrem (klidně nech v komentáři i tvoje divné chutě, ať se pobavíme :-D).

V první řadě je potřeba si uvědomit, že MENSTRUAČNÍ cyklus je tu s námi podstatnou část našeho života. Raději než se každý měsíc nervovat, je lepší ho přijmout jako naši součást, brát ho jako symbol naší ženskosti, schopnosti mít děti a využít z něj co nejvíce benefitů.

Já mám svoji menstruaci ráda – je pro mě symbolem, že jsem žena, že v mém těle to funguje, že můžu zmírnit tempo cvičení, vymluvit se na bolest břicha, když je potřeba, víc meditovat, vymyslet nový recept na zdravý koláč apod.

Neexistuje všeobecné pravidlo, jak zastavit menstruační chutě nebo jak mít i během našich dnů ploché břicho nebo náladu jako andílek. Myslím, že takovéto pravidlo neexistuje vůbec, ale během let praxe jsem získala nějaké zkušenosti, o které se s tebou chci podělit. Mohly by ti pomoci lépe zvládat menstruaci, chutě, ale zároveň si něco povíme o cvičení a překonávání svých limitů.

Cvičení a menstruace

Pokud se cvičení věnuješ pravidelně už delší dobu, určitě jsi na sobě zpozorovala, že tvoje výdrž, ohebnost a výbušnost během tréninku je jiná v jednotlivých fázích cyklu.

Doteď sis možná neuvědomila, že to může mít souvislost s tvým menstruačním cyklem. Možná jsi také často propadala výčitkám vůči sobě samé a pocitům, že ti klesá kondice, že nemáš dost sil, že je to nanic a na další trénink už ani nemáš chuť. Některé dny se zase cítíš skvěle, pružně, máš dost síly a nejraději by sis po tréninku dala ještě jeden trénink nebo aspoň 10 km běhu.

Po ukončení své menstruace dospíváš do fáze, kdy zvládáš více. Tehdy se zaměřuj na dynamičtější tréninky, např. HIIT, pokud se snažíš nabrat svaly a postupně zvyšuješ zátěž. Toto je správné období na přidávání vah nebo na zvyšování délky tréninku a výdrže.

Vrchol tvojí "cvičící euforie" nastává přibližně v době ovulace (v ideálním případě je to 14. den cyklu, takže když jsi měla menstruaci 1.1., tak je to 14.1. – málokterá z nás má však štěstí na 28denní cyklus, takže když ho máš např. 26denní, tak ovulaci máš cca 12.1., ale samozřejmě jsou i ženy s nepravidelným cyklem, ty si to musí odpozorovat samy na sobě). Využij tedy toto období pro správnou kombinaci stravy a cvičení pro dosažení co nejlepších výsledků.

jak zmírnit pms

Potom přichází období, kdy se tvoje síla a výdrž začínají pomalu snižovat a postupně klesají, až dokud nedostaneš menstruaci. Já osobně se cítím nejslabší cca 8 dnů před menstruací až do jejího skončení. Pokud se cítíš podobně, věř, že jsme na tom téměř všechny ženy stejně. Tady přichází doba pro naslouchání svému tělu, nižší intenzitu cvičení (nemusíš zkracovat dobu cvičení, doporučuju spíš přejít na cvičení typu pilates, jóga, chůze, lehčí kardio, posilování s vlastní vahou) a vyhnula bych se už cvičením typu HIIT nebo vysoce náročným silovým tréninkům.

Pokud nezvládáš cvičit vůbec, dej si strečink nebo krátkou procházku. Věř mi, že pokud na 10-12 dnů během měsíce vyřadíš vysoce náročné cvičení, neznamená to krok zpět, ani to neznamená, že budeš méně hubnout. Mám naopak velmi dobré zkušenosti s tím, pokud ženy střídají zátěž a necvičí stejně náročné tréninky během celého měsíce.

Pozor, nejsem profesionální trenér – toto jsou moje zkušenosti s klientkami a píšu to z pohledu ženy. Může se to u každého lišit, a pokud cvičíš například s osobním trenérem, ten tě zná nejlépe a umí ti přizpůsobit optimální trénink.

Chci tím říct to, že před svými dny a během nich se neboj více odpočívat, relaxovat, dopřát si čas pro sebe. Nemusíš dřít celý měsíc v teniskách jako kůň 5x týdně.

pms priznaky

Postava před a během menstruace

Před a během menstruace máme my ženy zkušenosti s tím, že i ty svaly, které začínaly být viditelné, jsou nalité vodou. Máme pocit, že celulitida je viditelnější, jsme nafouklé a nejhorší kombinace je, když jdeme na nějakou společenskou událost nebo na dovolenou. K tomu se připojují... no, komplikace na pleti :-/. A v kombinaci s nervozitou a náladovostí, která je dalším signálem blížící se menstruace, se dostáváme k dokonalé souhře.

Pamatuj si však – nejsi v tom sama.

To, že máš o 2 kila víc, neznamená, že jsi přibrala tuk.

Vážeš vodu, soli a HLAVNĚ – toto období není vhodné pro vážení a měření. Ani pro porovnávání výsledků. Pokud ti například vyjde závěrečné měsíční měření v období před nebo během menstruace, prostě ho přesuň. Pokud jsi na oslavě a trošku tě tlačí šaty, víš to jen ty. Věř mi, že 2 kg zadržované vody si nikdo nevšimne – a pokud ano, tak ty víš, že máš právě svoje dny. Hlavně se prosím netrap, pokud máš pocit, že jsi přibrala, neboť reálně jsi nepřibrala. Jsme ženy a musíme nést tento "úděl" každý měsíc a brát ho normálně jako součást života a vytěžit z něj maximum.

příznaky pms

Menstruační chutě

A dostáváme se k nejčastějšímu problému – chutím během menstruace. Proč k nim dochází? Je to pravděpodobně vlivem hormonálních změn v našem těle. Toto je něco, co muž nikdy nepochopí a zůstává to veřejným tajemstvím mezi námi ženami. Ale jak zvládnout chutě, když se snažíš dosáhnout štíhlejší postavy, když aktivně cvičíš, dbáš o zdravé stravování?

Pár dnů před očekávanou menstruací

Jelikož tvůj metabolismus pracuje o trochu rychleji (ne však o tolik, aby sis mohla dát každý den velkou porci lávového dortíku), můžeš se menstruačním návalům hladu a chutí vyhnout tak, že už pár dnů před očekávanou menstruací mírně navýšíš svůj příjem o jedno ZDRAVÉ jídlo, klidně i sladké. Ideální je nezvyšovat počet jídel denně, ale dopřát si to sladké jídlo místo oběda, večeře nebo na přesnídávku nebo svačinu.

Já například doporučuju upéct si tvarohový koláček s ovocem a kousek (záleží na velikosti koláče) sníst na přesnídávku nebo svačinu. Pokud máš chutě spíš večer, zkus například krupici nebo jáhlovou kaši s ovocem. Toto jídlo by mělo zahnat hlad a chutě a zabránit tomu, abys během celé menstruace vyjídala ledničku.

Pokud máš chuť na kyselé, tak kyselé okurky a čalamádu můžeš jíst i mimo režim – nepředpokládám, že toho sníš tolik, že to nabije vysoké množství kalorií a naruší tvoji cestu za štíhlou postavou.

co je pms

První 2 dny během menstruace

Tvoje chutě můžou ještě přetrvávat, a pokud postupuješ správně, potom by se měly postupně vytratit. Pokud máš ty první dva dny chuť na něco konkrétního – například svoji oblíbenou čokoládu, sušenku apod. a celý měsíc ses snažila jíst zdravě, výživně a redukčně – netýrej se a dej si jednu sušenku nebo čokoládovou tyčinku. Sněz ji namísto přesnídávky nebo svačiny, v ten den si dej ještě procházku a pokračuj dále ve svém vyváženém režimu. Pokud jsi už před menstruací poslouchala předcházející rady a měla jsi něco sladkého, ale v rámci možností zdravého, není důvod, aby tvoje tužby přetrvávaly dalších 8 dnů.

Hlavně prosím žádné výčitky.

Člověk nezhubne z jednoho salátu a nepřibere ze 2 čokoládových tyčinek snězených během menstruace. Podle mých zkušeností je lepší dopřát si je v omezeném počtu během období PMS/menstruace, než je potom do sebe cpát celý měsíc, protože mi chybí.

Jak to řeším já?

Po menstruaci prostě sladkosti nejím, ani koláčky, protože vím, že přijde to období, kdy si je dopřeju – proto se snažím jíst konzistentně až do období PMS.

Může se nastat situace (u každé ženy se to už určitě stalo mnohokrát), že se prostě neovládneš a sníš všechno, co ti přijde pod ruku. Není to sice ideální, ale z jednoho dne se svět nezhroutí a ty nepřibereš. Vezmi si však z toho stavu co nejvíce, zamysli se, proč k tomu došlo, a že jsi raději mohla poslechnout radu s koláčkem před nástupem menstruace.

jak dlouho trvá pms

Nezapomeň během menstruace dodržovat pitný režim

Čistá voda a bylinkové čaje jsou nejlepší, vyhni se (pokud můžeš) alkoholu a perlivým sladkým vodám i džusům. Snaž se používat co nejméně soli, jez potraviny s vysokým obsahem draslíku (pomáhají při zavodněném těle). Pokud k tomu přidáš ještě zeleninu, která obsahuje hodně vody, můžeš pěkně zmírnit příznaky jako nafouknuté břicho, extrémní zadržování vody apod.

Důležitá poznámka

To, co jsem v tomto článku popsala, však neznamená, že během celé menstruace budeš jen ležet na gauči s koláčem a skleničkou prosecca v ruce. Nedovol, aby období před a během menstruace zmařilo celou tvoji měsíční snahu o pevné a zdravé tělo. Hýbej se, ale zpomal tempo bez výčitek, dopřej si zdravé a výživné jídlo plné vitamínů, děláš to pro sebe. A dopřej si jednu sladkost každý druhý den (ne jednu Milku) a nejlépe tak, aby se ti vešla do denního režimu. Trav čas sama se sebou, s přáteli, vyhni se velkému množství soli a alkoholu, nepřepínej se, medituj, dopřej si před menstruací horkou koupel a za pár dnů to přejde. Znovu přijde sila, výbušnost, kondice, voda pod kůží se ztratí a všechny svoje aktivity si budeš moct znovu naplno vychutnávat.

pms symptoms

Shrnutí na závěr

A na závěr moje tipy, jak zvládnout menstruaci s úsměvem:

# 1: Ber ji jako symbol svojí ženskosti.

# 2: Nenuť se k náročnému cvičení, pokud zrovna nemáš sílu – je to přirozené. Zpomal, zacvič si buď něco méně náročného, nebo si dej procházku na čerstvém vzduchu a strečink.

# 3: Neměj výčitky kvůli tomu, že jsi musela na pár dnů zpomalit.

# 4: Dopřej si pár dnů před menstruací relaxační koupel při svíčkách s magneziovou solí.

# 5: Pár dnů před menstruací vyměň jedno jídlo denně za zdravější sladkou variantu.

# 6: Pamatuj si, že chutě máme všechny.

# 7: Pokud máš před a během menstruace o pár kg, cm, celulitidy, vody pod kůží víc – neznamená to, že jsi přibrala.

# 8: Nevaž se a neměř se před a během menstruace.

# 9: Pij hodně vody, jez potraviny s obsahem draslíku, používej méně soli.

# 10: Medituj, buď šťastná a těš se, že to za pár dnů přejde a budeš se moci znovu vrátit ke svému zaběhlému režimu.

pms nevolnost

Přeju ti pohodové dny bez přehnaných chutí na sladké 😉.

Fotka autora
Ivana Maheľová (Eľková)
Redaktorka ve Fitshakeru

Výživa a pomoc lidem s nadváhou je mojí profesí už 7 let, ale v první řadě je práce s lidmi, kteří chtějí změnit svůj životní styl, mojí největší vášní. Vím, jaké to je, když se ve svém těle člověk necítí dobře a má nadváhu. Poznala jsem na sobě jojo efekty, ale zároveň i úžasný pocit, když naplníte svůj cíl. Během těchto let jsem zjistila, jak váhu zredukovat natrvalo a udržet si optimální hmotnost tak, abyste z jídla měli radost a nemuseli si odpírat všechno, co máte rádi. V roce 2012 jsem se rozhodla stát certifikovaným nutričním poradcem a věnovat se výživě naplno a profesionálně. Vyvinula jsem individuální výživový koncept www.jedalnicky.sk, který dodnes pomohl stovkám žen, mužů a adolescentů zredukovat svou hmotnost, naučit se správně stravovat a nastálo změnit životní styl. Mojí prioritou je odborné vypracovávání individuálních stravovacích plánů výlučně z dostupných potravin, individuální přístup ke každému klientovi a neomezená podpora.

Kategorie

Líbí se ti náš článek? Sdílej ho na sociálních sítích.