Všechny
Recepty
Zdraví
Stravování
Všeobecné
Cvičení
Fitshaker podcasty
Hubnutí
Proměny
Seberozvoj a motivace
Pro fit maminky
Fit pobyty a dovolené
Těhotenství
Myslíme ekologicky!

Jak začít s cvičením po nemoci? Přečti si našich 6 rad!

cvičení po nemoci

Jestli jsi zažila delší období nemoci nebo jsi byla po úrazu, pak chápeš, jaký to má krutý dopad na tvoje tělo i mysl. Zatímco lékaři ti tvrdí, abys svoje aktivity vykonávala v upraveném režimu, ve skutečnosti tomu nemusí být tvoje energie vůbec přizpůsobená. Poradíme ti, jak se s tím poprat.

V případě, že doba nečinnosti stále přetrvává, tělo postupně umožňuje vypínat svaly. To platí pro každého, tělo se postupně zotavuje z nemoci nebo zranění.

Jako příklad si můžeme uvést sedavé zaměstnání. Pokud celý den sedíš v práci a svalům to nevynahrazuješ cvičením, může se stát, že dojde ke ztrátě celkového svalového tonusu. Hlavně na sedacích a stehenních svalech. A v neposlední řadě trpí hlavně tvoje páteř. Pokud ses zranila nebo překonala delší nemoc, mohlo to vést ke stejnému typu ztráty svalové hmoty. Dokonce může nastat až svalová atrofie. K ní dojde, když:

  • svaly delší dobu nezapojuješ v důsledku nemoci nebo zranění,
  • máš nedostatek pohybu a sportu.

Kdy můžu znovu začít cvičit po nemoci?

V první řadě se řiď selským rozumem. Chápej: poslouchej svoje tělo. To ti napoví, kdy je připravené. Nezanedbávej samozřejmě ani rady svého lékaře a fyzioterapeuta. Ti ti budou umět říct, jak fyzické změny po nemoci ovlivní návrat k sportovní činnosti. Nesmíme zapomínat ani na další faktory, které musíš vzít v úvahu. Jsou to například:

  • tvůj věk,
  • pohlaví,
  • jak dlouho nečinnost trvala (od nástupu nemoci až po zotavení),
  • úroveň tělesné zdatnosti před nemocí nebo úrazem,
  • individualita každého z nás.

6 praktických rad, jak znovu začít cvičit po nemoci

1. Pojď na to pomalu

Tělo a mozek potřebují čas začít spolu znovu komunikovat. Když jsou svaly připravené do akce, což je relativně snadný úkol, mozek to musí splnit, musí komunikovat. Tyto komunikační kanály v průběhu doby pasivity slábnou. Tento proces vyžaduje určitý čas, proto buď trpělivá. Tvůj mozek a tělo se to musí znovu naučit.

2. Začni chůzí

Je to nejpřirozenější druh pohybu lidského těla. Plavání je také jemná forma pohybu. Začni několika minutami, poslouchej reakce svého těla a postupně přidávej čas i intenzitu.

3. Sniž svoje úsilí minimálně o 20 % z toho, co si myslíš, že zvládneš

Pohyb přináší člověku nesmírnou radost. I když tě to hodně láká, zkus se ovládat. Příliš horlivý přístup tě může odrovnat a vrátit zpátky na začátek.

4. Spolupracuj s fyzioterapeutem

Opravdoví specialisté na pohyb a sport pochopí tvůj zdravotní stav a pomůžou ti v překonávání překážek možná víc než nekonečné stížnosti kamarádkám. Zkus do nich investovat, vrátí se ti to. Pomůžou ti krok za krokem a začlení tě do režimu, ze kterého jsi vypadla. Nechej si nějakého doporučit. Jestli bereš sport vážně, jdi do toho.

5. Neignoruj bolest

Zatímco někteří sportovní nadšenci razí teorii, že bez bolesti výsledků nedosáhneš, ty můžeš být rozumnější. Bolest je signálem těla, že jsi zašla až příliš daleko. Odpočinek a zotavení jsou pro tvůj výkon stejně důležité jako trénink samotný.

6. Dbej na správnou výživu

V době regenerace a návratu ke sportu je důležité, aby sis dávala pozor hlavně na stravu a hydrataci. Dopřej svému tělu to nejlepší, co nejvíc protizánětlivých potravin včetně dostatečného množství listové zeleniny a jiných superpotravin.

Nezapomeň, tělo se zotaví jen tehdy, když má vhodné podmínky. Buď vděčná za jeho funkce, starej se o něj, jak nejlíp umíš, mysli pozitivně a vypusť stres. I za cenu vynechaného tréninku.

Přeju ti hodně úspěchů při zotavování se z nemoci a rychlý návrat zpátky k cvičení!

Fotka autora
Adela Jasenovcová
Redaktorka ve Fitshakeru

Máma dvou dcer, která se nechce smířit s tím, že na břichu nemá cihličky. Milující svoje děti, ale stále s potřebou realizovat se. Neúnavná bojovnice a nekompromisní optimistka. Když lidé říkají: „Nejsi ťuk ťuk?!“ právě začínám. Vyvracím mýtus, že kojící ženy by po porodu neměly sportovat. Po šestinedělí jsem se v obou případech vrátila k běhu. Předtím jsem cvičívala zumbu, vedla vlastní fit studio, mám certifikát instruktorky aerobiku od slovenského Ministerstva školství a certifikát z učitelského tréninku aštánga jógy od Jara Pávka. Vypínám při józe, po pátém kilometru na cyklotrenažeru, ale i v lese se psem a rodinou. Věnuju se literární tvorbě, hodně čtu, živím duši hudbou a dobrými filmy. V lednu 2018 mi vyšel knižní debut pod názvem „Denník aktívnej matky“.

Kategorie

Líbí se ti náš článek? Sdílej ho na sociálních sítích.