Často se setkáváme s tím, že lidé s nadváhou nebo obezitou připisují svou hmotnost, vzhled a mnohdy i se nadváhou spojený zdravotní stav genům. Tvrdíme, že přibíráme i ze vzduchu a jsme prostě takoví, protože rodina, protože genetika. Je to však opravdu tak? Je u obézních lidí skutečně příčinou právě genetika?
Existují „tlusté“ geny?
Pokud se ptáte, zda existují geny, kvůli kterým jejich nositelé trpí nadváhou či obezitou a nedaří se jim zhubnout, ani když se opravdu snaží, odpověď je ano, existují. Jde o geny, které nejčastěji různým způsobem zasahují do metabolických procesů a kromě obezity jsou často zodpovědné i za jiné vážné stavy související s obezitou, jako jsou například zvýšené kardiovaskulární riziko, diabetes nebo zvýšené hladiny cholesterolu.
I když tyto „tlusté“ geny existují, stejně jako familiární syndromy, jejichž příznakem je obezita, jejich výskyt je mnohonásobně nižší než výskyt obezity ve světě. To znamená, že i když takové geny existují, většina obézních lidí je nemá, a proto jejich nadváha, obezita či přibírání nesouvisí s genetikou.
Multifaktoriální obezita
Obezita je onemocnění, které je ve většině případů podmíněno multifaktoriálně. To znamená, že za ni obvykle nemůže jen jeden či dva geny, ale existuje mnoho faktorů, které vedou ke vzniku nadváhy. To, zda má člověk zdravou váhu, závisí na poměru příjmu a výdeje energie. Je to jednoduchá matematika: ten, kdo má vyšší příjem než výdej, bude přibírat, a naopak ten, kdo má vyšší výdej než příjem, bude hubnout.Obecně jde především o to, kolik a co jíme a jak se hýbeme, ale na spalování, tedy výdej energie, má vliv například i spánek, úroveň stresu či některá onemocnění, která zpomalují metabolismus nebo zvyšují chuť k jídlu.
Máme to v rodině
Když se blíže podíváme na lidi s nadváhou, kteří tvrdí, že přibírání mají v rodině, často je to skutečně tak – rodiče, prarodiče, sourozenci, tety či strýcové. Může se zdát, že obezita je tedy opravdu rodinnou zátěží.
Faktem však je, že i když se obezita vyskytuje v rodině, jen výjimečně to skutečně souvisí s geny, které se dědí. Jde především o to, že lidé, kteří spolu žijí, vyrůstají nebo mají z výchovy naučené stejné návyky, obvykle jedí spolu, respektive stejně. Často také vyznávají podobný životní styl, který může zahrnovat stravovací zvyklosti, pohybovou aktivitu, kouření nebo pití slazených nápojů či alkoholu, a to ve všech aspektech běžného života.
Asi nikoho nepřekvapí, že když dítě od mala vidí, že rodiče místo vody pijí slazené nápoje, před televizí bezmyšlenkovitě jedí chipsy a zelenina či ovoce se v lednici vůbec nevyskytují, tyto zvyklosti kopíruje, protože mu přijdou normální. Pokud rodiče nevedou dítě k pohybu, těžko si k němu vytvoří zálibu samo. Když se v rodině tradují fráze jako „já nemůžu zhubnout, protože jsme všichni prostě takoví“, jen těžko to ostatní členy motivuje ke změně životního stylu.Můžeme tedy říct, že obezita se vyskytuje „rodinně“, ale v drtivé většině případů za rodinnou obezitou nestojí genetika, ale zděděné návyky.
Dětská obezita
V posledních letech celosvětově, zejména v rozvinutých zemích, alarmujícím způsobem stoupá počet dětí, které už od nízkého věku trpí obezitou.
V malém procentu případů, kde se jedná o genetickou obezitu, je jednou z nejběžnějších změn mutace v genu známém jako MC4R. Takové děti nedokážou potlačit chuť k jídlu, i když jim rodiče regulují stravu. Masivně se přejídají, necítí sytost, a dokonce, pokud nemají k dispozici jídlo, není výjimkou ani agresivní chování.Takové děti jsou ve většině případů dříve či později diagnostikovány, protože už na první pohled je často jasné, že takové chování ve spojitosti s jídlem není normální.
Naproti tomu většina obézních dětí jí nezdravě a hodně proto, že takový stravovací režim je běžný v rodině, kde žijí. Dětská obezita je velkým problémem také proto, že často přetrvává do dospělosti, kdy obézní lidé trpí přidruženými onemocněními – cukrovkou, vysokým krevním tlakem, cholesterolem nebo zvýšeným kardiovaskulárním rizikem. U většiny obézních lidí není možné identifikovat jednu genetickou příčinu. Od roku 2006 probíhají celosvětové studie, které objevily více než 50 genů spojených s obezitou, jež však většinou měly jen velmi malé účinky.Podle dosavadních výzkumů se tedy většina obezity zdá být čistě multifaktoriální, což znamená, že je výsledkem komplexních interakcí mezi mnoha geny a faktory prostředí, zejména stravováním a pohybovou aktivitou.
🌟 Nový rok, nový začátek! 🌟
Změň své tělo a posilni svou mysl s Novoroční výzvou 2025 na Fitshakeru. 💪 ✨ Ať už chceš zhubnout, nabrat kondici nebo si jen vytvořit zdravější návyky, tohle je tvoje šance začít cestu k lepšímu JÁ. 🚀 Přidej se k nám, začni rok aktivně a ukaž si, že na to máš!
Společně to zvládneme. ❤️
ZDROJE:
https://archive.cdc.gov/www_cdc_gov/genomics/resources/diseases/obesity/obesedit.htm
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5644828/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK573068/
Jsem studentkou medicíny, líbí se mi, jak lze prostřednictvím "lidské řeči" vysvětlit, co se v našem těle děje, a předávat tak informace všem, kteří chtějí porozumět lidskému tělu. Kromě toho jsem fanouškem cestování, poznávání a dobrého jídla a tyto svoje vášně se snažím přenést i do svých článků. Pokud tě zajímá, co se v našem těle děje při sportu nebo při jídle, jak si zachovat fyzické i psychické zdraví, nebo tě zajímají všechna možná i nemožná témata z oblasti zdraví podložená studiemi a fakty, tady jsi na správném místě.