Všechny
Recepty
Stravování
Zdraví
Všeobecné
Cvičení
Hubnutí
Fitshaker podcasty
Proměny
Seberozvoj a motivace
Pro fit maminky
Fit pobyty a dovolené
Myslíme ekologicky!
Těhotenství

Pampeliška lékařská není plevel! Jaké účinky má a jak ji využít?

Pampeliška

Vždy, když kolem ní projdu v naší zahradě, v duchu jí poděkuju a trochu polituju všechny, kdo o ni kvůli udržovanému anglickému trávníku přicházejí. A přitom nám tato královna jara prokazuje každoročně službu tím, že podporuje a regeneruje orgán, který je odpovědný za emoční prostředí v těle – játra. Řeč je o pampelišce.

Jak poznáme pampelišku?

Léčivá bylinka s lidovým názvem smetánka je neprávem považována za plevel v trávnících a na její sílu se hledí skrz prsty i přesto, že už v samotném názvu má slovo „lékařská“. Vyrůstá ze silného hlavního kořene. Začíná kvést brzy na jaře, kdy na loukách vytváří koberce sytě žlutých květů. Známá je její mléčná šťáva, kterou vypouští z býlí a která nám v dětství barvila ruce při vití věnců. 😊

Najdeme v ní tyto účinné látky: hořčiny, tanin, éterický olej, živice, vitamíny.

Motto: Kéž by se dal zastavit čas rozkvetlých pampelišek.

pampeliška lékařská

Jaké účinky má pampeliška?

Hořčiny obsažené v pampelišce pomáhají při trávicích obtížích a povzbuzují chuť k jídlu. Kořen pampelišky obsahuje navíc inulin, který pomáhá slinivce regulovat hladinu cukru v krvi. Používá se při léčbě cukrovky, upravuje funkci slinivky a žlučníku a zanedbatelné nejsou ani jeho močopudné účinky. Podporuje a regeneruje játra, a tím detoxikuje organismus.

Které části pampelišky můžeme využít?

Kořen

Pořekadlo „Komu se nelení, tomu se zelení“ v tomto případě trošku poopravím. Kdo nepracuje na tom, aby měl perfektní trávník, ten v něm najde poklady. 😊

Kořen sbíráme na podzim (srpen – říjen) po odkvětu. Před zpracováním ho důkladně umyjeme, nakrájíme a vysušíme. V této formě uschováme nebo použijeme při přípravě tinktury nebo čaje.

pampeliska

Květy

Za slunečného počasí sbíráme plně rozkvetlé květy (duben – červenec), které používáme pro přípravu sirupů, medu nebo čaje. Jsou vhodné na onemocnění dýchacích cest.

Nať a listy

Sbíráme nejlépe hned na jaře (v březnu). Listy jsou tehdy největší zásobárnou vitamínů, využívám je při přípravě salátů, slaných koláčů a rolád. Listy a nať pampelišky jsou tak silné, že v případě onemocnění jater, např. po infekční nemoci, cirhóze nebo ztukovatění jater, stačí denně požvýkat a sníst pár čerstvých listů a dutých stvolů. Jednodušší už to být nemůže.

pampeliška kořen účinky

Co můžeme z pampelišky udělat?

# 1: Využití pampelišky v kuchyni

Pampeliškové listy obsahují látky vhodné pro regeneraci jater a slinivky a jejich přímá konzumace je nejrychlejší a nejjednodušší formou léčby. V kuchyni je můžeme přidat do zeleninových salátů, smoothies, slaných rolád a míchaných vajec.

# 2: Využití pampelišky v domácí lékárničce

  • Odvar z kořene: výborný léčivý prostředek při léčbě revmatismu a psoriázy.
  • Sirup/med: z květů při léčbě dýchacích cest.
  • Čaj z listů a kořene: podporuje močení při zánětu močového měchýře, je vhodný při zadržování tekutin v těle a vysokém krevním tlaku.
  • Čerstvá šťáva: funguje jako silná verze čaje, můžeme si ji zmrazit na zimu nebo přidat do zdravých koktejlů.
  • Tinktura: z listů a kořene podporuje tvorbu žluče, rozpouští žlučové kameny a je to mírné laxativum.
pampeliška tinktura

Recepty: Pampeliškový salát a smoothie

Že zní bláznivě dělat si salát z pampelišky? 😊 Prý salát je dobrý jen z řeřichy nebo polníčku? Vůbec ne! Vyzkoušej můj oblíbený recept na léčivý jarní salát, u kterého se nemůžeš vymlouvat ani na finanční náročnost. 😊

Natrháme, umyjeme a nakrájíme listy pampelišky, kopřivy a špenátu, smícháme, osolíme, pokapeme citronovou šťávou a olejem z vlašských ořechů, který dodá salátu výraznou vůni a příjemnou chuť. Na zjemnění hořké chuti pampelišky můžeme přidat trochu zakysané smetany.

Nebo vyzkoušej moje oblíbené smoothie z pampelišky:

Hrst pampeliškových listů rozmixujeme společně se šťavnatým jablkem a sladkým mangem na kaši, do níž přidáme podle potřeby vodu, aby vznikl hustější výživný nápoj. Bude to zaručeně první zelený nápoj, který budou milovat i tvoje děti! 😊

smoothie pampeliška

Víc o bylinkách, které rostou běžně okolo nás, najdeš v mojí knížce Bylinky z babičkinej záhrady. Obsahuje spoustu receptů na jejich zpracování, výrobu různých produktů do domácí lékárničky i pro krásu těla. A také moje osobní rady a tipy při sběru a kombinaci bylinek a přípravu zdravé medicíny.

Další fantastické recepty najdeš i v naší knížce Z fitka do kuchyně 3, teď ji dostaneš jako dárek k premium členství:

fit recepty
Fotka autora
PhDr. Miriam Latečková
Redaktor ve Fitshakeru

Zdravým životním stylem se zabývám téměř 15 let. K bylinkám mě přivedla nemoc mojí dcery a rychle mě přesvědčily o své síle a účinku. Od té doby se věnuju zdraví na všech úrovních. Organizuju detoxikační pobyty, kde po dobu 7 dní učím lidi zdravěji žít www.detoxpobyt.sk, vydala jsem knihu Bylinky z babičkinej záhrady www.babickinebylinky.sk, dělám kurzy, přednášky, píšu články, vedu obchůdek se zdravou výživou Babičkina záhrada v Nitře a stejnojmenný e-shop. Věřím, že se díky mým článkům o bylinkách zamilujete do léčivé síly přírody stejně jako já. 😊

Líbí se ti náš článek? Sdílej ho na sociálních sítích.