Dnešní téma bude věnováno ženám a ženskému zdraví. V minulosti se ztráta menstruace spojovala se ženami sportovkyněmi. Dnes můžou problémy s menstruačním cyklem v důsledku různých
okolností potkat každou z nás. Proto bych chtěla poukázat na důležitost ženského zdraví. Na pomoc jsem si přizvala Katku, která pomáhá právě ženám. Proč by všechny ženy měly chtít pravidelný menstruační cyklus?
Odpověď i na tuto otázku se dozvíš níže. :-)
Katko, na úvod bych ti chtěla dát prostor, aby ses čtenářům představila a řekla jim o sobě pár vět. Co bychom o tobě měli vědět?
Ahoj a děkuju za pozvání. Jmenuju se Katarína Baniariová, ale všichni mě znají jako Bagniari, protože tak vystupuju na Instagramu, odkud mě díky mojí práci zná asi nejvíc lidí. Jsem antropoložka a aktuálně se věnuju edukaci žen, co se týká jejich zdraví – a to konkrétně menstruačního zdraví. Koučuju (i když teď méně než dřív), ale primárně edukuju pomocí on-line programů, instagramových příspěvků a podcastu (který poslouchají tisíce žen). Jsem autorkou svého největšího projektu Přeprogramuj svůj cyklus, který už pomohl skoro 200 ženám, což je pro mě skutečný úspěch, protože jsem kvůli němu nenastoupila na doktorandské studium.
Jak zmiňuješ, jsi autorkou projektu Přeprogramuj svůj cyklus, kterým tvoříš super ženy. Kde vznikla myšlenka pomáhat tímto způsobem nám ženám? Prosím, prozraď nám víc o tomto on-line programu.
Původní myšlenka vznikla minulý rok, kdy jsem psala svoji PhD. práci. Na sociálních sítích jsem zjistila, že to, o čem bych chtěla psát v práci, je mimo akademickou půdu mnohem hlubší problém. Zjišťovala jsem, že je běžnější (než se zdá) nemít cyklus, i když nejsi sportovkyně. Což mě dorazilo, protože amenorea (tedy ztráta menstruace) se opakovaně omílá u sportovkyň, což byl i můj důvod psát práci – navrátit jim menstruaci. Do toho samozřejmě přišlo dilema – nastoupit na PhD., nebo nenastoupit.
Já jsem se rozhodla den před přijímačkami, že i když je to můj sen, tenkrát by mi to nesloužilo a chtěla jsem pomoct ženám, které o to skutečně stály. Upřímně, co mě přesvědčilo ještě víc, bylo
uvědomění, jestli by byly sportovkyně ochotné udělat všechno nezbytné, aby si cyklus navrátily, kdy je na ně tlak na výkon (i kdyby to jejich výkon zlepšilo), protože u nás se na to neupozorňuje. Cílem
projektu je edukace a pomoc moderním ženám, které chtějí využít sílu zdravého a pravidelného menstruačního cyklu v běžném, ale i profesním životě.
Předtím, než se začneme ptát konkrétněji, asi bychom měli uvést základní informace o menstruaci. Co musí každá žena vědět?
Zcela potřebné informace jsou například:
- Menstruace dospělé a dospívající ženy je odlišná, takže bolestivá MS v pubertě se děje, ale vymizí, jak se cyklus vyvíjí.
- Délka zdravého menstruačního cyklu se pohybuje v rozmezí 21 až 35 dní a každá ji máme různě dlouhou.
- Ovulaci nemusíš mít 14. den cyklu, slabá a mírná bolest během ovulace a na začátku menstruace je v pořádku.
- Mobilní aplikace ke sledování a poznání svého cyklu nestačí.
- Hormonální antikoncepce není lék, symptomy potlačuje a při jejím užívání žena nemá cyklus.
- Cyklus je pro ženu skutečný dar, a to se na to teď nedívám z ezoterického hlediska, ale skutečné fyziologie. Ženské tělo je neskutečné.
Jaké jsou nejčastější příčiny nepravidelného menstruačního cyklu a špatného zdraví žen? Proč by všechny ženy měly chtít cyklus? Jaké zdravotní následky může mít ztráta menstruace?
Nejčastější příčiny jsou přesně ty, které se diagnostikují i aktivním sportovkyním. Nedostatečná energetická dostupnost, protože ženy obecně cvičí dost na to, že nejsou sportovkyně. U žen, které
jsou v mém programu 6 kroků k návratu MS je diametrální rozdíl v pohybové aktivitě oproti ženám, která nemají menstruaci z důvodu užívání hormonální antikoncepce v minulosti. Ženy v prvním
programu cvičí průměrně 4 až 6x týdně, zatímco ženy v druhém programu maximálně 3x (i to jenom pár žen). A tento příklad to krásně ukazuje. Na ženy byl společností odjakživa vyvíjen tlak dokonalosti a přitažlivosti, zvýšená hladina estrogenu v pubertě, kdy se i nejvíc vyskytují PPP (poruchy příjmu potravy) a slečny ve vývoji ztrácejí cyklus, tomu nepomáhá. Dva nejčastější důvody jsou nedostatek energetické dostupnosti (žena nepokryje svůj výdej příjmem) a užívání hormonální antikoncepce.
Pravidelný cyklus pro ženu znamená pevné a zdravé nehty a vlasy (to, na co si tak potrpí), hormonální rovnováhu, což ovlivňuje i metabolismus nebo růst svalstva, hustotu kostí a v neposlední řadě
náladu. Každý zná ženu, která všem leze krkem, nebo se zlobíme samy na sebe, že máme výkyvy nálad. Inu, za tím stojí stav našeho menstruačního cyklu. Než začnete pracovat na obnově nebo
nápravě svého cyklu, je důležité zjistit příčinu jeho ztráty, nepravidelnosti a důvody projevujících se symptomů. Určitě navštivte svého gynekologa kvůli vyšetření a požádejte i o hormonální testy, které vám s vysokou pravděpodobností napoví, kde nastal problém.
Jde o velmi rozsáhlé a složité téma, ale zkusím se zeptat. Co radíš slečnám a ženám během zmiňovaného programu? Mohla bys nám ve zkratce poradit, jak si můžeme pomoct hned teď? Jaké jsou základní pilíře hormonálního zdraví žen?
Učím ženy hlavně porozumět svému tělu, aby už neměly důvod dělat s ním pokusy. Stavím to na 4 základních pilířích hormonálního zdraví.
- Pozitivní energetická dostupnost – to znamená, že jím dostatečně na svůj výdej a regeneraci svého těla.
- Kvalita stravy nad její kvantitou – protože ALL in ženě nepomůže, pokud má narušený trávicí systém, který potom úzce ovlivňuje i průběh cyklu.
- Jíst každou makroživinu a neupírat tělu ani jednu z nich – sacharidy jsou pro ženy důležité, stejně jako tuky a bílkoviny, vždy jde jen o kvalitu zdroje.
- A poslední je mít životní styl nastavený tak, abyste podpořily svoji ovulaci, protože ovulování není samozřejmost a je to proces, kdy tvoříme hormony. Kdyby chlap ovuloval, věř mi, věděly bychom o tom každá, že dnes je ten den, kdy mu do žil vstoupil testosteron. Chlap by si totiž ovulaci, kdy by tvořil svoje mužské hormony, nikdy nezastavil, jako to bohužel my ženy dovolujeme.
Sehrává v tomto procesu určitou roli i strava nebo nedostatek vitamínů a minerálů?
Ano, tak jako jsem to už vyzdvihla. Strava a její dostatek a kvalita je u ženy alfou a omegou. Bohužel, ženy dělají přesně to, co jim nedělá dobře – omezují se.
Může být příčinou „nehubnutí“ a ukládání tuků v břišní oblasti právě nepravidelný nebo falešný cyklus (vinou hormonální antikoncepce)?
Samozřejmě. Při hormonální nerovnováze způsobené hormonální antikoncepcí nebo při nedostatečné tvorbě ženských hormonů jsou v převaze androgeny, o nichž se ví, že způsobují vyšší viscerální tuk. Proto jsme my, menstruující ženy, na rozdíl od mužů díky svým hormonům chráněny před srdečním onemocněním.
Jaký je rozdíl mezi velmi brzkým cyklem a opožděným cyklem? Kde hledat chybu?
Základní rozdíl je v tom, jak dlouhá je folikulární fáze, kdy se tělo chystá na ovulaci. Takže je buď krátká, nebo dlouhá – záleží na tom, co se v těle děje a proč. Samozřejmě můžeme mít i krátkou
luteální fázi, která často znamená problém s plodností. V obou případech je důležité podívat se na to, jak žena žije – to jí definuje, jak menstruuje.
Je normální mít pravidelně střevní chřipku nebo naopak zácpu v období premenstruačního cyklu? Jak zlepšit trávicí problémy v tomto období?
V premenstruačním období jsme obzvlášť citlivé na své trávení. Můžou za to hormony v našem těle, jsme v tzv. vysoce hormonální fázi, takže pokud máme narušenou střevní bariéru, tělo se těžko
zbavuje hormonů (má narušenou detoxikaci játry) anebo jídelníček neobsahuje to, co by měl. Ano, u žen se vyskytuje buď zácpa nebo průjem nebo dokonce pocity nevolnosti. Odpověď tkví opět
v stravě, protože to, co do těla dáte, ovlivní i to, jak zdravý je váš trávicí systém. A samozřejmě, důležitý je i pohyb střev, což platí pro neaktivní ženy nebo ženy, které dýchají mělce – do plic a neaktivují břišní svalstvo.
Jaký máš názor a pohled na antikoncepci jako odbornice na ženské zdraví?
Kdybychom se bavily o názoru na hormonální antikoncepci, můj názor je takový, že nikdo by neměl zasahovat do toho, jak se žena rozhodne chránit, i kdyby hormonální formou. Je to její volba. Co je
důležité podotknout, že její užívání má svoje vedlejší účinky. HAK si může popravdě dovolit ZDRAVÁ žena, která není ohrožená vedlejšími účinky, ale velmi krátkodobě, aby si nezpůsobila problémy,
které nikdy předtím neměla. Ať se žena rozhodne jakkoliv, měla by znát fakta. Já osobně bych po HAK nesáhla, protože vím, že její účinnost je velmi ovlivnitelná životním stylem, ohrožuje moje tělo
a existují spolehlivější varianty antikoncepce. Žena s HAK ztratí kontakt sama se sebou, s jinou variantou antikoncepce ví, co se s jejím tělem děje, a nechává prostor pro tvorbu hormonů.
Kdyby nás toto téma velmi zajímalo a chtěly bychom se dozvědět víc informací, jakou literaturu doporučuješ?
Myslím si, že vždy byla a stále je biblí žen „Taking charge of your fertility“ od Toni Weschler, MPH. Tato kniha byla jedna z prvních, která ženy skutečně informovala o jejich těle.
Katce děkujeme za důležitá slova. Věříme, že se staráte o své zdraví i v této oblasti a dnešní téma pro vás bylo přínosem. Víc o Katce a jejím poslání se můžeš dozvědět na její stránce www.bagniari.com.
Být ženou je krásné, nezapomínejme! :-) Starej se o svoje zdraví přiměřenou stravou a pohybem. I u nás najdeš přes 600 tréninků, díky nimž se můžeš hýbat i v pohodlí domova:
Jsem nadšencem zdravého životního stylu a ráda hledám novou inspiraci a teorie z této oblasti, které hned zkouším aplikovat v "praxi" - v kuchyni, cvičení, nákupech... Nejlépe se cítím v přírodě (procházky se psem, běhání, cyklistika), kde se vždy nadopuju pozitivní energií.