Pichlavý keř, který nechce mít nikdo na zahradě, ale každý podzim i tak vyrážíme na schůzku s ním. Každý dobrý bylinkář uzavírá rok sběrem šípků. Pojďme si o nich říct něco víc. Na závěr tě čeká i skvělý recept na šípkový likér. ;-)
Jak poznáme růži šípkovou?
Vysoký keř s pichlavými větvičkami, který nás svým zjevem potěší dvakrát. Během květu nás mámí svými něžnými voňavými kvítky a v zimě zase zdravými plody. Růže šípková má ráda slunečné svahy, listnaté lesy a zatravněné louky. Je jednou z nejcennějších bylin, které se vyvážejí a umí ji ocenit hlavně v severských státech.
V šípcích najdeme tyto účinné látky: vitamíny, éterické oleje, organické kyseliny, třísloviny, flavonoidy, karotenoidy.
Jaké účinky mají šípky?
Vysoký obsah železa a vitamínu C, na 100 g plodů 1 200 mg vitamínu C (jednou tolik než rakytník nebo citrusy). Povzbuzuje při rekonvalescenci, zvyšuje odolnost organismu vůči infekcím, vhodné je užívání vnitřně při špatně se hojících ranách. Obsahuje antivirové látky, které pomáhají při léčbě chřipky a nachlazení. Zmírňuje průjem.
Kdy šípky sbíráme a které části?
Květy sbíráme v měsících červen – červenec, plody v období září – říjen.
Plody: Dočervena zbarvené plody sbíráme koncem září a začátkem října. Zbavíme je stopky i korunky a sušíme rozpůlené nebo vcelku. Sušení šípků trvá vzhledem na jejich velikost déle. Když je sušíme v sušičce nebo troubě, dáváme pozor, aby při vysoké teplotě nezhnědly. Tím se znehodnotí a my se ochudíme o dávky vitamínu C. Pokud jsme šípky sušili vcelku, před použitím na čaj je rozmixujeme nebo rozdrtíme v hmoždíři na menší kousky. Kvůli zachování vitamínů doporučuju připravit čaj macerací ve studené vodě, ne zaléváním horkou vodou. (Na 0,5 l vody 2 lžíce sušených šípků.)
Květy: Jsou snadno opadavé, zbarvené v celé škále růžové barvy. Okvětní lístky sbíráme a používáme jako čerstvou jedlou dekoraci. Mají nezaměnitelnou nasládlou chuť. Můžeme je sušit standardním způsobem a přidávat do čajových směsí na podporu imunity nebo na zjemnění hořkých bylinných čajů. Okvětní lístky ráda přidávám i do ovoce při přípravě džemů; dají jím příchuť, která bude pro konzumenty jen těžko identifikovatelná.
Můj tip
Navzdory tomu, že šípky na sušení se sbírají ještě tvrdé v podzimních měsících, nedám dopustit na jejich chuť po prvních mrazech. Jsou sladší, mírně nakyslé a úplně měkké, na procházce přírodou nás posilní v čerstvém stavu. Stačí odtrhnout měkký plod, odstranit kalich a vysát z nich měkkou dřeň. Šípek, který přejde mrazem, má i jemnější chloupky, které nám obvykle překážejí. Během štědrovečerní večeře si zkuste přidat mezi oplatky dřeň ze zimních šípků.
Toto jsi o šípcích věděla?
V Anglii byly šípky během 2. světové války vyhlášeny za důležité léčivo. Dobrovolníci je sbírali a vyráběli z nich šípkový sirup pro raněné.
RECEPT: Šípkový likér na chladné dny
Je na škodu upravovat nebo zpracovávat šípky vařením, ztrácejí své účinné látky a hlavně vitamín C. Doporučuju proto radši si udělat domácí šípkový likér. Dříve než začneme zpracovávat šípky na likér, je dobré z nich vyndat jadérka s chloupky. Je to nejpracnější úkon při zpracování šípků, ale výsledek stojí za to.
Co budeme potřebovat?
- 500 g umytých a očištěných šípků zbavených jadérek
- 4 tyčinky celé cejlonské skořice
- dobře umytou kůru z pomeranče
- pár kousků badyánu
- 1,5 l bílého alkoholu (čím silnější, tím lepší ;-))
Jak budeme postupovat?
1. Šípky a další suroviny zalijeme alkoholem, uzavřeme a necháme macerovat přibližně 14 dní.
2. Potom zcedíme a přidáme připravený vychlazený sirup se 2 lžícemi cukru rozpuštěnými ve 200 ml vody.
3. Promícháme a držíme v uzavřené láhvi v chladu. Užíváme po kalíšcích.
Šípkový likér je zdrojem vitamínu C, zahřeje, roztáhne cévy, rozproudí krev. Vynikající léčivo hlavně v zimě, když přijdeš vymrzlá zvenku. :-)
Víc o bylinkách, které rostou běžně okolo nás, najdeš v mojí knížce Bylinky z babičkinej záhrady. Obsahuje spoustu receptů na jejich zpracování, výrobu různých produktů do tvojí domácí lékárničky i pro krásu těla. A také moje osobní rady a tipy při sběru a kombinaci bylinek a přípravu zdravé medicínky.
Starat se o sebe můžeš i tak, že se budeš pravidelně hýbat a budeš jíst vyváženou zdravou stravu. U nás najdeš nejen výživné rozhovory o stravě s odborníky a výživovými poradci, ale i mnoho cvičebních programů. Vyber si ze široké nabídky a pojď s námi makat na svojí postavě!
Zdravým životním stylem se zabývám téměř 15 let. K bylinkám mě přivedla nemoc mojí dcery a rychle mě přesvědčily o své síle a účinku. Od té doby se věnuju zdraví na všech úrovních. Organizuju detoxikační pobyty, kde po dobu 7 dní učím lidi zdravěji žít www.detoxpobyt.sk, vydala jsem knihu Bylinky z babičkinej záhrady www.babickinebylinky.sk, dělám kurzy, přednášky, píšu články, vedu obchůdek se zdravou výživou Babičkina záhrada v Nitře a stejnojmenný e-shop. Věřím, že se díky mým článkům o bylinkách zamilujete do léčivé síly přírody stejně jako já. 😊