Řeč je o kokošce pastuší tobolce. Má výborné využití v studené kuchyni, ale pomůže i při silné menstruaci. Pojďme si o ní říct víc 😊.
Jak poznáme kokošku?
Bylinka dorůstá do výšky 30 cm. Má srdíčkové plody, které se podobají kapsičkám, a bílé květy rostoucí v soukvětích. Rozkvétá postupně, proto na ní můžete vidět současně květy i plody. Plody nesbíráme. Je nenáročná na půdu a ostatní povětrnostní podmínky, takže ji najdeme skutečně všude – na neudržovaných plochách, v příkopech a na loukách. Do domácího prostředí si ji můžeme přesadit pomocí kořenů. Není to však potřebné, protože vždy vyroste i tam, kde bychom ji nečekali, tedy v trávníku i mezi zeleninou.
Najdeme v ní tyto účinné látky: flavonoidy, třísloviny, kyseliny, vlákninu, sacharidy, bílkoviny, minerální látky a vitamíny.
Jaké účinky má kokoška?
Tak, jak takhle bylinka nevyniká krásou, vyniká svými účinky. Je známá hlavně tím, že zastavuje vnitřní i vnější krvácení a řadí se tak do skupiny bylinek, které používají hlavně ženy. Doporučuju pít z ní čaj při dlouhotrvajícím nebo intenzivním menstruačním krvácení.
Výborně také zmírňuje menstruační cyklus v pubertě. Zastavuje krvácení při hemoroidech (sedací lázně a klystýr), krvácení dásní a krvácení z nosu. Podporuje funkci srdce, průchodnost a pružnost cév. Dezinfikuje a hojí drobná poranění.
Sbíráme květy a nať od dubna do října.
Jaké využití má kokoška?
Listy s květy: sbíráme listy s květy i přízemní růžici listů. Nejvhodnější období sběru je tehdy, když květy ještě nejsou celkem rozvinuté.
Jsou vhodné na přípravu jídel, můžeme je dusit, marinovat nebo srdíčkové lístky přidávat do salátů – mají výrazně kořeněnou chuť. Nezaměňujme ji však při přípravě jídel se zeleninou, je to bylinka, která má účinné látky, a tak i v tomto případě platí „všeho s mírou“.
Suší se rychle, ale po vysušení se snadno drobí, proto je dobré neuskladňovat ji v papírovém sáčku, ale radši ve skleněné nádobě.
V kuchyni: do čerstvých míchaných salátů, na přípravu slaných jídel a koláčů. Využít ji můžeme jako součást smoothies nebo ji odšťavit a přidat do nápojů.
Bylinkový čaj na zmírnění krvácení při menstruaci
Co budeme potřebovat?
- 20 g pastuší tobolky
- 10 g jetele lučního
- 10 g řepíku lékařského
- 20 g kontryhelu žlutozeleného
- 10 g řebříčku obecného
Jak budeme postupovat?
- Všechny bylinky společně smícháme a na přípravu 300 ml čaje použijeme 1 lžičku směsi.
- Po 10 minutách louhování přecedíme a pijeme během dne 2 šálky.
- Čaj pijeme 2 dny před očekávaným příchodem menstruace a potom prvních dvou dnů.
Chtěla bys znát víc takových receptů, tipů a dalších užitečných informací o bylinkách, které rostou běžně okolo nás? Najdeš je v knize Bylinky z babičkinej záhrady. Kromě toho v knize najdeš i mé osobní rady a tipy na sběr nebo přípravu zdravé medicíny.
Jinak, víš o tom, že i koupí členství (ročního) u nás získáváš knihu se zdravými recepty? Podívej se i na další benefity, které máme pro naše členy.
Přidej se k nám a pojď si splnit sen o zdravém a spokojeném JÁ:
Zdravým životním stylem se zabývám téměř 15 let. K bylinkám mě přivedla nemoc mojí dcery a rychle mě přesvědčily o své síle a účinku. Od té doby se věnuju zdraví na všech úrovních. Organizuju detoxikační pobyty, kde po dobu 7 dní učím lidi zdravěji žít www.detoxpobyt.sk, vydala jsem knihu Bylinky z babičkinej záhrady www.babickinebylinky.sk, dělám kurzy, přednášky, píšu články, vedu obchůdek se zdravou výživou Babičkina záhrada v Nitře a stejnojmenný e-shop. Věřím, že se díky mým článkům o bylinkách zamilujete do léčivé síly přírody stejně jako já. 😊