Všechny
Recepty
Stravování
Zdraví
Všeobecné
Cvičení
Hubnutí
Fitshaker podcasty
Proměny
Seberozvoj a motivace
Pro fit maminky
Fit pobyty a dovolené
Myslíme ekologicky!
Těhotenství

Znáš bylinku, ze které jsme si jako děti dělali chrastítka? + RECEPT na ženský čaj

bylinky

Řeč je o kokošce pastuší tobolce. Má výborné využití v studené kuchyni, ale pomůže i při silné menstruaci. Pojďme si o ní říct víc 😊.

Jak poznáme kokošku?

Bylinka dorůstá do výšky 30 cm. Má srdíčkové plody, které se podobají kapsičkám, a bílé květy rostoucí v soukvětích. Rozkvétá postupně, proto na ní můžete vidět současně květy i plody. Plody nesbíráme. Je nenáročná na půdu a ostatní povětrnostní podmínky, takže ji najdeme skutečně všude – na neudržovaných plochách, v příkopech a na loukách. Do domácího prostředí si ji můžeme přesadit pomocí kořenů. Není to však potřebné, protože vždy vyroste i tam, kde bychom ji nečekali, tedy v trávníku i mezi zeleninou.

Najdeme v ní tyto účinné látky: flavonoidy, třísloviny, kyseliny, vlákninu, sacharidy, bílkoviny, minerální látky a vitamíny.

účinné látky
 

Jaké účinky má kokoška?

Tak, jak takhle bylinka nevyniká krásou, vyniká svými účinky. Je známá hlavně tím, že zastavuje vnitřní i vnější krvácení a řadí se tak do skupiny bylinek, které používají hlavně ženy. Doporučuju pít z ní čaj při dlouhotrvajícím nebo intenzivním menstruačním krvácení.

Výborně také zmírňuje menstruační cyklus v pubertě. Zastavuje krvácení při hemoroidech (sedací lázně a klystýr), krvácení dásní a krvácení z nosu. Podporuje funkci srdce, průchodnost a pružnost cév. Dezinfikuje a hojí drobná poranění.

Sbíráme květy a nať od dubna do října.

kokoška využití
 

Jaké využití má kokoška?

Listy s květy: sbíráme listy s květy i přízemní růžici listů. Nejvhodnější období sběru je tehdy, když květy ještě nejsou celkem rozvinuté.

Jsou vhodné na přípravu jídel, můžeme je dusit, marinovat nebo srdíčkové lístky přidávat do salátů – mají výrazně kořeněnou chuť. Nezaměňujme ji však při přípravě jídel se zeleninou, je to bylinka, která má účinné látky, a tak i v tomto případě platí „všeho s mírou“.

Suší se rychle, ale po vysušení se snadno drobí, proto je dobré neuskladňovat ji v papírovém sáčku, ale radši ve skleněné nádobě.

V kuchyni: do čerstvých míchaných salátů, na přípravu slaných jídel a koláčů. Využít ji můžeme jako součást smoothies nebo ji odšťavit a přidat do nápojů.

zensky caj
 

Bylinkový čaj na zmírnění krvácení při menstruaci

 

Co budeme potřebovat?

  • 20 g pastuší tobolky
  • 10 g jetele lučního
  • 10 g řepíku lékařského
  • 20 g kontryhelu žlutozeleného
  • 10 g řebříčku obecného

Jak budeme postupovat?

  1. Všechny bylinky společně smícháme a na přípravu 300 ml čaje použijeme 1 lžičku směsi.
  2. Po 10 minutách louhování přecedíme a pijeme během dne 2 šálky.
  3. Čaj pijeme 2 dny před očekávaným příchodem menstruace a potom prvních dvou dnů.

pastusi tobolka

Chtěla bys znát víc takových receptů, tipů a dalších užitečných informací o bylinkách, které rostou běžně okolo nás? Najdeš je v knize Bylinky z babičkinej záhrady. Kromě toho v knize najdeš i mé osobní rady a tipy na sběr nebo přípravu zdravé medicíny.

Jinak, víš o tom, že i koupí členství (ročního) u nás získáváš knihu se zdravými recepty? Podívej se i na další benefity, které máme pro naše členy.

Přidej se k nám a pojď si splnit sen o zdravém a spokojeném JÁ:

zdravé recepty
Fotka autora
PhDr. Miriam Latečková
Redaktor ve Fitshakeru

Zdravým životním stylem se zabývám téměř 15 let. K bylinkám mě přivedla nemoc mojí dcery a rychle mě přesvědčily o své síle a účinku. Od té doby se věnuju zdraví na všech úrovních. Organizuju detoxikační pobyty, kde po dobu 7 dní učím lidi zdravěji žít www.detoxpobyt.sk, vydala jsem knihu Bylinky z babičkinej záhrady www.babickinebylinky.sk, dělám kurzy, přednášky, píšu články, vedu obchůdek se zdravou výživou Babičkina záhrada v Nitře a stejnojmenný e-shop. Věřím, že se díky mým článkům o bylinkách zamilujete do léčivé síly přírody stejně jako já. 😊

Kategorie

Líbí se ti náš článek? Sdílej ho na sociálních sítích.