Všechny
Recepty
Zdraví
Stravování
Všeobecné
Cvičení
Fitshaker podcasty
Hubnutí
Proměny
Seberozvoj a motivace
Pro fit maminky
Fit pobyty a dovolené
Těhotenství
Myslíme ekologicky!

Jetel luční je víc než jen čtyřlístek pro štěstí

Jetel luční

Čaj, ústní vodu, ale i koláč. To všechno si můžeš připravit z jetele lučního.

Kdo by ho neznal? Už v dětství jsme se skláněli nad lístky jetele a hledali ten, který nám přinese štěstí. A nejen to! Jetel už dávno není jen pochoutkou pro králíky, i když na polích se pěstuje právě k tomuto účelu. Myslím, že je stále nedoceněnou bylinkou. Teď to společně změníme.

Jak poznáme jetel?

Jetel je jedním z nejrozšířenějších druhů plevele. Existuje ho několik druhů, za léčivý se považuje jetel plazivý (s bílými květy) a jetel luční (s fialkovými květy), který je ještě účinnější. Je známý svými trojlístky a růžovými až fialkovými květy.

Roste na okrajích lesů, na loukách a má rád vlhčí půdu, radovat se z něj můžeme i na zahradě. Běžně ho vídáme i na zemědělských polích, jde však o přešlechtěný a uměle hnojený druh, který se pěstuje pro krmení zvířat. Ten nedoporučuju sbírat.

Jetel dorůstá do výšky 20–30 cm, kvete od května do září.

Najdeme v něm tyto účinné látky: minerály, vitamíny, třísloviny, silice, organické kyseliny, estrogenové látky.

jetel luční účinky

Jaké účinky má jetel?

Jetel je výborným prostředkem k pročištění lymfatického systému, působí proti křečím, má močopudné účinky, podporuje trávení a dezinfikuje trávicí trakt, uvolňuje křeče, účinný je při průjmu i žaludečních vředech, ulehčuje vykašlávání. Je nejbohatším rostlinným zdrojem estrogenu, pomáhá zmírňovat příznaky klimakteria, omezuje návaly horka, pocení, pomáhá i při poruchách spánku.

Jetel sbíráme od května do září (květy) a během vegetačního období (listy).

jetel luční čaj

Jaké má jetel využití?

Květy: sbíráme čerstvě rozkvetlé hlavičky bez znaků vysušení ve spodních částech květu. Sušené květy se používají k dalšímu zpracování, k přípravě léčiv. Čaj ze sušených nebo čerstvých květů jetele je výborný při léčbě dýchacích problémů i při projevech premenstruačního syndromu.

Zmírňuje dokonce výskyt akné. Kromě jiných léčivých vlastností má schopnost dezinfikovat rány a léčit kožní problémy, např. ekzémy a psoriázu. Doporučuju připravit silnější čaj (1 lžíce na 200 ml vody) a udělat si z něj obklady.

Listy: sbíráme pěkné, nenapadnuté listy a stonky. Jsou velmi chutné a osvěžující, chutí připomínají mladý hrášek. Můžeme je využít zejména v kuchyni všude tam, kde používáme listovou zeleninu.

jetel bílý

Moje 3 oblíbené recepty s jetelem

# 1: Jetelový čaj

Pomáhá při všech kožních problémech a hlavně při psoriáze. Pije se při kašli a zahlenění průdušek. Připravíme si ho z jednoho dílu sušených nebo čerstvých květů jetele, květů divizny a podbělu. Zalijeme horkou vodou, necháme 10 minut louhovat, scedíme a popíjíme během dne.

jetel čaj

# 2: Jetelová ústní voda

Připravená jako silnější čaj: 1 lžíci sušených nebo čerstvých květů zalijeme 100 ml horké vody. Po vylouhování, scezení a vychladnutí si jím proplachujeme ústí dutinu při vřídcích a aftách.

# 3: Koláč – quiche s hluchavkou a jetelem

Co budeme potřebovat na 4 porce?

  • olej
  • 1 balení bio lístkového těsta
  • 2 hrsti listů hluchavky, jetele a bazalky
  • grilovací koření
  • mořskou/himalájskou sůl
  • mletý černý pepř
  • 3 vejce
  • 100 g modrého sýru
  • 100 g tvrdého sýru
  • 3 rajčata
  • prorostlou slaninu (nemusí být)

Jak budeme postupovat?

  1. Připravíme si kulatou formu na pečení, vymastíme ji olejem a vyložíme vyváleným lístkovým těstem.
  2. Na těsto dáme směs zelených bylin (hluchavku, jetel, bazalku) rozmixovaných v mixéru s olejem a kořením.
  3. Další vrstvou koláče budou vajíčka rozmíchaná s nastrouhaným modrým sýrem.
  4. Směs už nesolíme, protože modrý sýr je dostatečně slaný a chuťově výrazný. Poslední vrstvou je nahrubo nastrouhaný sýr a na kolečka nakrájená rajčata, rovnoměrně rozvrstvená po celé ploše.
  5. Navrch můžeme dát slaninu nakrájenou na kostičky.
  6. Koláč pečeme v troubě vyhřáté na 220 °C asi 30 minut dozlatova.

Dobrou chuť 😊!

quiche

Chtěla bys znát víc takových receptů, tipů a dalších užitečných informací o bylinkách, které rostou běžně okolo nás? Najdeš je v mé knize Bylinky z babičkinej záhrady. Kromě toho v knize najdeš i mé osobní rady a tipy na sběr nebo přípravu zdravé medicíny.

Teď navíc k ročnímu členství získáváš jako dárek naši kuchařku plnou zdravých receptů. Podívej se i na víc benefitů, které nabízíme našim premium členům.

fit recepty
Fotka autora
PhDr. Miriam Latečková
Redaktor ve Fitshakeru

Zdravým životním stylem se zabývám téměř 15 let. K bylinkám mě přivedla nemoc mojí dcery a rychle mě přesvědčily o své síle a účinku. Od té doby se věnuju zdraví na všech úrovních. Organizuju detoxikační pobyty, kde po dobu 7 dní učím lidi zdravěji žít www.detoxpobyt.sk, vydala jsem knihu Bylinky z babičkinej záhrady www.babickinebylinky.sk, dělám kurzy, přednášky, píšu články, vedu obchůdek se zdravou výživou Babičkina záhrada v Nitře a stejnojmenný e-shop. Věřím, že se díky mým článkům o bylinkách zamilujete do léčivé síly přírody stejně jako já. 😊

Kategorie

Líbí se ti náš článek? Sdílej ho na sociálních sítích.