Na co potřebuješ zinek?
Zinek je součástí přibližně 300 různých enzymů, které ovlivňují metabolismus a přeměnu látek, regeneraci, detoxikaci (odbourávání alkoholu v játrech), hormonální rovnováhu, imunitní procesy, ale i reprodukci a plodnost.
Zinek je součástí molekuly inzulínu, čímž vstupuje do metabolismu glukózy a sacharidů. Nachází se i v enzymech, které řídí tvorbu DNA a RNA molekul. Společně s vitaminem B6 může působit na snížení hladiny histaminu. Zinek může snižovat intenzitu i trvání některých infekčních virových onemocnění.
Co se stane, když ho máš nedostatek?
Při vyvážené stravě nedochází k nedostatku, ten je typický spíše pro některé státy, kde je nízký příjem živočišných produktů a zároveň vysoký příjem otrub (Turecko, Egypt). Nedostatek se může rozvinout i u některých onemocněních trávicího traktu, které ovlivňují vstřebávání živin.
Ohrožení jsou i lidé na redukčních dietách s celkovým nedostatečným příjmem živin. Typickým projevem je zhoršení hojení ran, vypadávání vlasů, změny na kůži a nehtech, změna chuťových vjemů, nechutenství, ale i psychické problémy.
Odkud získáš zinek?
V živočišných produktech – zejména v mase (hovězím, drůbeži, rybách), v mléku a mléčných produktech, ve vejcích, ale i v rostlinných – luštěninách, ořeších, semínkách, houbách, celozrnných obilninách a výrobcích z nich. Bylo potvrzeno, že pšeničné otruby snižují vstřebávání zinku, avšak při kvašení (kváskování) se většina fytinu, který váže zinek, ničí.
Je potřeba ho užívat nějak speciálně?
Vyšší příjem zinku (například při suplementaci 70-100 mg denně) může zhoršovat metabolismus mědi a železa. Zinek přímo snižuje vstřebávání mědi, takže opět pozor na multivitaminové a multiminerálové preparáty, zejména pokud máš dostatek živočišných produktů s vysokým obsahem zinku. Kofein snižuje vstřebávání zinku, takže pokud ho užíváš, pozor na načasování kávy.
Pokud už se rozhodneš suplementovat, preferuj chelátovou formu (citrát, orotát...).
Zajímavosti na závěr
Nechutenství u dětí může být způsobené právě nedostatkem zinku. Při suplementaci může potom dojít ke zvýšené chuti k jídlu, snížené nemocnosti a rychlejšímu růstu dětí.
Jak to dělám já?
Zinek přijímám jen v přirozené stravě – v rýži, luštěninách, slunečnicových a dýňových semínkách, houbách a celozrnných obilninách.
O vyvážený jídelníček se ti umí postarat i tipy na zdravé recepty na našem blogu:
Výživě se intenzivně věnuju od narození prvního dítěte – tedy 15 let. Původně jsem se zabývala genetikou a v této oblasti jsem i pracovala, což mi pomohlo k lepšímu uchopení epigenetiky a vlivů významně ovlivňujících náš život a zdraví. Před šesti lety jsem založila Winštitút, jehož hlavním poselstvím je vzdělávat o výživě lidskou řečí, avšak na bázi odborných znalostí. Ve vlastní poradenské praxi se věnuji zejména výživě pro těhotné a kojící ženy a výživě dětí.