Mobilita a její význam v tréninku je velmi důležitý, kdo se chce vyhnout poranění a ochránit vlastní vazy a klouby, měl by mobilitu zařazovat pravidelně do cvičení. Proč a kdy je nejlepší mobilitu zařazovat?
Co je to mobilita?
Každý máme nějaký kloubní rozsah, který nám umožní dostat se do určité pozice, tak nějak automaticky. Dost často ale během našeho života dochází k pohybovým návykům, které mohou zhoršit naši mobilitu a my se tak můžeme cítit zkrácení a neohební.
Občas se můžeme setkat s jedinci, kteří naopak trpí hypermobilitou, kdy se dostanou do krajních pozic, které nejsou z dlouhodobého hlediska prospěšné pro nikoho. Avšak významnou roli v tom sehrává i náš životní styl, zda se o sebe staráme a pečujeme a zařazujeme-li do života pohyb pravidelně či nikoliv.
Proč právě ona?
Mobilita je skvělá jako prevence proti úrazům a zraněním. Jistě jsme několikrát zjistili, že jsme si při nějakém cviku namohli danou partii, a proto jsme si řekli, že tento cvik pro nás není vhodný a úspěšně ho vyřadili z vlastního zásobníků cviků, i přesto, že byl velmi účinný. Tak to byl nejspíš případ, kdy jsme podcenili správnou přípravu na výkon a mobilitu dostatečně nezapojili.
Kdy ji zapojit?
Mobilitu je vhodné zařadit na začátku tréninku, po zahřátí.
V praxi to znamená, že si třeba zaskáčeme panáky, zaběháme, zaboxujeme nebo v posilovně dáme svižnou chůzi na pásu či pár set metrů na veslovacím trenažeru. Zkrátka nebýt prochladlí, abychom si nepoškodili svalová vlákna při následném zapojení mobility.
Jak na mobilitu?
Pokud nás čeká trénink na celé tělo, zapojíme do mobility celý pohybový aparát, avšak pokud víme, že budeme procvičovat spodní část těla, zaměříme se primárně na mobilitu těchto partií. Pokud nás trápí dlouhodobě bolest nějaké části těla, dost možná to je způsobeno nevhodným zahřátím a přípravou svalů na výkon, jsem si jistá, že tímto se bolesti můžeme postupem času úspěšně zbavit.
Je to jako kdybychom šli psát písemku z matematiky a nepřipravili bychom se dopředu na testovanou látku, asi je jasné, jak by to dopadlo. Kdežto, když nepodceníme přípravu a věnujeme jí pozornost, můžeme pak čekat lepší výsledky. S mobilitou je to úplně stejné. Věnujme jí dostatečný čas před zahájením cvičení a tělo se nám odvděčí vitalitou a zdravím.
4 cviky, jak procvičit mobilitu
Cvik číslo 1
Výchozí pozice je v kleku na jednom koleni, ruce máme ve vzpažení. Zde dochází ke krásnému protažení bedro-kyčlo-stehenního svalu (to je ten sval, který se zkracuje dlouhým sezením v práci) a protažení prsních svalů.
Poté přecházíme do pozice předklonu s přitažením špičky. Zde protahujeme lýtkový sval a zadní stranu stehna. Pokud nedosáhneme na špičku, stačí hlubší předklon hrudníkem ke stehnu. Tento cvik protahuje krásně celý pohybový aparát, především spodní část těla.
Stačí, když provedeme tento cvik na každou nohu 5×.
Cvik číslo 2
Výchozí pozice je v hlubokém dřepu, kde se snažíme mít váhu na celém chodidle, paty by neměly být ve vzduchu.
Pak jdeme do rotace pohledem za jednou rukou a zpět to samé na druhou, vždy s výdechem na každou stranu.
Zde dochází k uvolnění kyčlí a protažení prsních svalů, pohledem protahujeme i krční přitahovače. Zkrátka opět velmi komplexní cvik na mobilitu. Tento cvik provádíme 5× na každou stranu.
Cvik číslo 3
Výchozí pozice je vleže na zádech s pokrčenými koleny a ruce do pozice vzdávám se. S výdechem provedeme rotaci obou kolen na jednu stranu, kdy pokládáme jedno koleno za druhé, hlava směřuje na druhou stranu, než jsou kolena.
Zde dochází primárně k protažení spodní části zad, krčních přitahovačů.
Opět cvik můžeme cvičit 5× na každou stranu.
Cvik číslo 4
Výchozí pozice je v leže na zádech, kdy máme nohu přes nohu a přitahujeme si oběma rukama spodní nohu.
S výdechem spodní nohu natahujeme a opět krčíme. Zde dochází ke krásnému protažení zadní strany stehen a zadečku.
Stačí, když budeme cvičit cvik opět alespoň po 5 opakováních na každou stranu.
Není lepšího pocitu z krásně odvedené práce, kterou děláme jen a pouze pro nás samotné. Největší odměnou je život bez bolesti a v plné vitalitě.
Už za chvíli si můžeš začít užívat i další výzvu! Už 4. 9. totiž startujeme Restart po létě! Pojď se přidat a vyformuj si svoji postavu snů. Bude to společná, energií nabitá jízda, která tě zaručeně bude bavit. Už se na tebe těšíme! ❤️
Jsem osobní a online trenérka, výživová poradkyně se specializací na vegetariány a vegany. Osobně působím v Praze v Karlíně. Od mala jsem se věnovala spousty sportům přes karate, gymnastiku, aerobik po šplh na laně a crossfit. Sport je důležitou součástí mého života, stejně jako zdravý životní styl. Proto, to co sama miluji předávám dál a pomáhám lidem na cestě za krásnějším a spokojenějším já. (instagram: https://www.instagram.com/veronika.jandova.vegantrenerka/web: www.vercajandova.cz)