Všechny
Recepty
Stravování
Zdraví
Všeobecné
Cvičení
Hubnutí
Fitshaker podcasty
Proměny
Seberozvoj a motivace
Pro fit maminky
Fit pobyty a dovolené
Myslíme ekologicky!
Těhotenství

„Ideální partnerský vztah neexistuje,“ říká psycholožka

vzťah laska

Téma partnerských vztahů se dotýká každého z nás a každý z nás má právo na krásný plnohodnotný, dlouhotrvající, respektující a laskavý vztah se svojí polovičkou. Toto téma si víc přiblížíme na následujících řádcích s psycholožkou PhDr. Ivanou Tomanovou Čergeťovou, PhD., LL.M, MBA.

Věnovat se budeme charakteristice ideálního partnerského vztahu, nejčastějším komplikacím, také si prozradíme recept na udržení takového vztahu, odpovíme na otázku, jestli se protiklady přitahují, a zmíníme hodně jiných zajímavostí.

Určitě zůstaň s námi!

stastny partnersky vztah

Na úvod bych Vás ráda poprosila o pár slov o Vás a Vaší zajímavé profesi, zálibách. Co bychom měli vědět? Byla psychologie vždy vaším snem?

Být psycholožkou je krásná profese. Mým snem bylo být učitelkou. Už jako dítě jsem se snažila vyučovat všechno živé a neživé.

Vzpomínám si, že když jsem začala studovat na střední škole, objevila jsem v místní knihovně první učebnice psychologie a místo potulování se s kamarády jsem na schodech domu svých rodičů sedávala s knížkami v rukou.

Přiznám se, že hned po maturitě mě na vysokou nepřijali, a tak jsem strávila rok na oboru učitelství slovenského jazyka a dějepisu.

Za rok jsem si opět podala přihlášku a byla jsem úspěšná. Můj sen se splnil, protože součástí mé práce je i učení na akademické půdě. A tak jsem se vlastně stala i učitelkou psychologie.

Tato část práce mě naplňuje nejvíc ze všech mých aktivit. Pomáhající profese vnímám jako krásné, úctyhodné a zároveň nelehké a zodpovědné.

A co patří mezi moje záliby? Ráda se věnuji sportu, marketingu a projektovému managementu. Pracovně zastávám víc rolí, a to mě neskutečně baví a je to pro mě zároveň hobby. Různorodost mé práce mi dodává skutečný životní balanc.

priateľstvo partnerský vzťah

Jak by se dal odborně charakterizovat ideální – zdravý, láskyplný, respektující, jiskřivý – partnerský vztah a jaké prvky, vlastnosti a znaky ho definují?

První věc, která mě při této otázce napadá, je, že vztahy jsou komplikované, a pokud bychom hovořili zejména o partnerských vztazích, můžeme v tom případě vynechat slovo „jiskřivý“ tak, jak ho vnímám já. Vztahy nepotřebují jiskření (ve formě konfliktních situací), ale stabilitu.

Často máme o vztahu představu, že musí probíhat jako v italském filmu. Takový vztah však často není respektující a přináší mnoho emočních bouří.

Je však také nutné uvědomit si, že ideální vztah neexistuje. Mám radši slovo „optimální“. Proč? Protože ideály se nám často pojí s vizemi a směřováním, v lidech evokují i nereálnou potřebu dokonalosti. A ta ve skutečném životě neexistuje.

Do vztahu vždy vstupují dva lidé. Dvě samostatné osobnosti, které se musí vzájemně poznat a sladit se. Tento proces probíhá ve více fázích a vyžaduje neustálou interakci.

Mezi základní složky partnerského vztahu patří závazek, intimita a láska. Takže jaký je optimální vztah? Pro mě osobně je to důvěrný vztah, ve kterém se oba partneři angažují a mají zájem v něm plnohodnotně a dlouhodobě setrvávat.

zdravy partnersky vztah

Všichni víme, že prvotní zamilovanost časem opadne. Přijde společné bydlení, také se můžou objevit rodinné problémy, děti, finanční neshody, zdravotní komplikace, rozdílné priority a různé životní překážky.

Existuje recept na udržení optimálního vztahu bez konfliktů i po letech spolužití?

Prvotní zamilovanost je první fází každého vztahu. Ten se následně dále vyvíjí a prochází procesem zrání.

Často se mě klienti ptají: „Je dobře, když už mezi námi není jiskření?“ Nebo: „Nemělo by to mezi námi víc jiskřit?" Toto téma je úzce spojené s pochybnostmi. Ty vznikají ze stereotypů a z porovnávání se s jinými lidmi. Často se řídíme okolním prostředím a tím, jak žijí jiní lidé a co nám říkají.

Porovnáváme se, protože neradi vyčníváme z řady. Je to taková touha po konformitě, zapadnout a snížit tak strach z odlišnosti. Lidově se říká: „Když chceš s vlky žít, musíš s nimi výt.“ Sabotáž vlastního vztahu je často založená právě na této otázce.

Ano, je přirozené, že vztah se vyvíjí a časem opadne fáze zamilovanosti, když máme tělo plné hormonů. Ale neznamená to, že cílem vztahu je prožívat jen fázi zamilovanosti. To bychom museli měnit partnery každý rok.

A co tedy s tím jiskřením? Jiskření (nebo spíš vibrace) mezi partnery můžeme vnímat i jako touhu po dobrodružství, změně nebo zážitku. Jestli s partnerem toužíte začít něco nového a svěžího, takové situace je velmi snadné vytvořit – ať už výletem, neočekávaným dárkem nebo jen společnou večeří v netypickém prostředí. Kreativitě se skutečně meze nekladou, ať už to je ve společenském, nebo intimním prostředí partnerů.

partnersky vztah

Je vnímání ideálního vztahu z pohledu žen a z pohledu mužů rozdílné? V čem vidíte největší protiklady?

Jednoznačně existují rozdíly. Už z pohledu biologie máme jiný organismus a jiný mozek (když to řekneme takhle jednoduše).

Mužům příliš nezáleží na detailech. Pro ně je důležitější celkový pocit a spokojenost ve vztahu. Mají rádi svůj osobní prostor a zároveň chtějí vnímat, že mají respekt a ocenění.

Ženy víc požadují citovou otevřenost, oporu, humor, oddanost a zodpovědnost. Samozřejmě je to velmi individuální, ale výzkumy většinou poukazují na tyto charakteristiky.

Co byste ze své dlouholeté praxe zařadila mezi tři nejčastější komplikace ve vztahu, se kterými se partneři obrací na odbornou pomoc?

Nepochopení potřeb druhé strany. Nerespektování vzájemných hranic. Nedostatečná komunikace.

partnerský vztah

Můžou se protiklady přitahovat? A může takový vztah fungovat dlouhodobě harmonicky?

Samozřejmě. A taky se přitahují.

Většinou je to způsobeno tím, že osobnost toho druhého člověka obsahuje nějakou esenci, kterou máme potlačenou nebo nerozvinutou, a to nás dokáže takovým fascinujícím a magnetickým způsobem na té druhé osobě přitahovat.

Příkladem může být situace, kdy jeden partner žije velmi regulujícím a zodpovědným životem a potká druhou osobnost, která žije s lehkostí a hravostí.

A skládačka je tu. Puzzle najednou zapadají a toužíte prožívat všechno, co ten druhý člověk. Klíčem je pochopit, proč vás tyto vlastnosti tak fascinují a jaká témata ve vás partner otevírá.

A pokud se protiklady takto vzájemně doplňují, dokáže z toho být krásný a dlouhodobě fungující vztah.

vztahy

Na Vašem profilu jsem narazila na pojem „vztahová vazba“. Uměla byste nám vysvětlit význam tohoto slovního spojení a proč je důležité poznat tu svoji?

Vztahová vazba je jakýsi model, který si vytváříme v dětství a vypovídá o způsobu, jakým fungujeme ve vztazích, když prožíváme strach z ohrožení, a co nám dává pocit bezpečí.

Můžeme ho přirovnat k typickému způsobu chování ve vztazích, který se odvíjí od našich předcházejících zkušeností.

Tento model pak uplatňujeme dál a využíváme ho ve vztazích nejen partnerských, ale i přátelských, pracovních nebo sportovních.

Zjednodušený příklad: jako dítě jste se naučila, že když budete plakat, přijde rodič a postará se o vaše potřeby. A to jste opakovala a potvrzovala tolikrát, že to samé děláte i v dalších vztazích.

velmi krehke vztahy

Partnerské vztahy jsou různé. Kdy už není dobré ve vztahu pokračovat a ukončit ho? Kdy můžeme vztah označit za nefungující nebo toxický?

Skutečně komplikovaná otázka. Toxicita vztahu se pojí hlavně s tématem hranic a moci.

Lidé s úzkostnou vztahovou vazbou jsou většinou mnohem zranitelnější, protože potřebují věřit, že s nimi partner zůstane a neodejde. Jestli se bojíte o vztah, často vyžadujete pozornost, a tím právě dáváte manipulativnímu partnerovi do ruky zbraň a budujete závislost na lásce.

Jestli máte pocit, že před sebou musíte partnera neustále omlouvat, máte obavy vyjádřit svoje potřeby, nedůvěřujete mu, neustále vznikají konflikty, za něž zůstává odpovědnost jen na vás, cítíte se často obviňované, kritizované nebo ponižované... to všechno jsou znaky, že něco není v pořádku.

Neznamená to, že vztah musí skončit rozchodem. Ale je potřeba zvážit, jestli se neobrátit na odborníka.

partnerske vztahy

Jaký pohled má na nevěru psycholog? Lze obnovit důvěru v partnerském vztahu, který je poznačený nevěrou? Co doporučujete svým klientům v takové situaci?

Důvěru v partnerském vztahu lze obnovit i v případě nevěry. Velmi důležité je, aby rozhodnutí o pokračování vztahu učinili oba partneři.

Pro obnovu důvěry se vztahy a komunikace mezi partnery stávají velmi otevřené, přímé a upřímné.

Prvním krokem je pojmenovat, co se vlastně stalo, pro obě strany. Často není nejbolestivější nevěra jako taková, ale prožívání pocitu zklamání ze zrady. Tuto situaci nelze zlehčovat ani očekávat, že se důvěra vybuduje za týden.

Obnova vztahu je proces, jehož součástí je odpuštění a uvolnění hněvu a vzájemné frustrace. Určitě doporučuji, aby klienti nezůstávali v takových situacích sami a vyhledali lidi, kteří jim poskytují sociální oporu, nebo odborníka.

medziľudské vzťahy

Potřebují psychologové rady od psychologa, resp. mají například odborníci na řešení vztahových problémů harmonická partnerství?

Ano. I psychologové potřebují psychology.

Prakticky je to i součástí našeho permanentního vzdělávání, že absolvujeme terapie a supervize, abychom se zlepšovali.

Velmi ráda u takového typu otázky používám paralelu: „Myslíte si, že si chirurg dokáže operovat vlastní ruku?“ Všichni jsme lidé. A každý z nás někdy potřebuje pomoc, a to i v případě vztahových problémů.

Pokud byste měla dát na závěr 1–2 rady, jak udržet vztah v harmonii po dlouhá léta, jaké by to byly?

Nepodléhejte tlaku okolí. Neporovnávejte se. Poznejte sama sebe a partnera. Snažte se pochopit vlastní a také partnerovy potřeby. Komunikujte. A pěstujte aspoň jeden společný zájem.

Moje míry

Za mnoho odborných informací velice děkujeme psycholožce a mentální koučce PhDr. Ivaně Tomanové Čergeťové, PhD., LL.M, MBA.

Pro ještě víc informací (nejen o otázkách vztahů) klikni na https://www.ivanacergetova.sk/

Fotka autora
Petra Ryšková
Redaktor ve Fitshakeru

Jsem nadšencem zdravého životního stylu a ráda hledám novou inspiraci a teorie z této oblasti, které hned zkouším aplikovat v "praxi" - v kuchyni, cvičení, nákupech... Nejlépe se cítím v přírodě (procházky se psem, běhání, cyklistika), kde se vždy nadopuju pozitivní energií.

Líbí se ti náš článek? Sdílej ho na sociálních sítích.