Všechny
Recepty
Zdraví
Stravování
Všeobecné
Cvičení
Fitshaker podcasty
Hubnutí
Proměny
Seberozvoj a motivace
Pro fit maminky
Fit pobyty a dovolené
Těhotenství
Myslíme ekologicky!

5 způsobů, jak trénovat vděčnost a být tak v životě šťastnější

vděčnost

Jednou z lidských vlastností je, že postupně bereme to, co nás činí šťastnými, jako samozřejmost. Růže v parku, dětský smích, sluneční paprsky na tváři, přátelský rozhovor. Co nám brání prožívat svůj svět plněji a barevněji každičký den? S větším zájmem, autentičtěji?

Co je to vlastně vděčnost?

Vďačnosť je mentálno-emočná kvalita, ktorú kultivujeme vedomým zameriavaním sa na to, čo je dobré v našom živote (a teda nie na to, čo nám v živote chýba). Je dôležité na sebe pracovať a rozpoznať oblasti, v ktorých chceme vidieť zmenu a posun, ale pre naše psychické zdravie je tiež nesmierne dôležité vedieť sa zastaviť a poďakovať.Je už množstvo výskumov, ktoré ukazujú súvislosť medzi vďačnosťou a spokojnosťou. Ľudia, ktorí sú pravidelne vďační, pociťujú viac pozitívnych emócií, budujú pevnejšie vzťahy, majú lepšie zdravie, lepší spánok, lepšie znášajú náročnejšie situácie, dokonca majú lepšiu motiváciu do cvičenia. (Je ale tiež dokázané, že sú aj ľudia, ktorým sa s vďačnosťou nedvíha osobná spokojnosť. Predpokladá sa, že tu zohráva dôležitú úlohu tiež emočná vyzretosť a schopnosť autenticky vďaku v sebe precítiť.)

Vděčnost je mentálně emoční vlastnost, kterou kultivujeme vědomým zaměřováním se na to, co je v našem životě dobré (tedy ne na to, co nám v životě chybí). Je důležité na sobě pracovat a rozeznat oblasti, v nichž chceme vidět změnu a posun, ale pro naše psychické zdraví je také nesmírně důležité umět se zastavit a poděkovat.

Je už mnoho výzkumů, které ukazují souvislost mezi vděčností a spokojeností. Lidé, kteří jsou pravidelně vděční, pociťují víc pozitivních emocí, budují pevnější vztahy, mají lepší zdraví, lepší spánek, lépe snášejí náročnější situace, dokonce mají lepší motivaci ke cvičení. (Je ale také dokázáno, že jsou i lidé, kterým se s vděčností osobní spokojenost nezvedá. Předpokládá se, že zde sehrává důležitou roli také emoční vyzrálost a schopnost vděčnost v sobě autenticky procítit.)

dakujem

Co se skutečně děje v našem mozku a v těle, když jsme vděční?

Když jsme vděční, náš mozek dostává velkou dávku serotoninu, který je odpovědný za zlepšení nálady, spokojenosti, spánku, ale i za snížení pocitu úzkosti a deprese. Trénováním vděčnosti v mozku také stimulujeme oblasti, které jsou odpovědné za regulaci emocí, bolesti, ale také uvolnění stresu. Předpokládá se, že právě tyto faktory jako snížení stresu, zlepšení spánku a nálady (při trénování vděčnosti) v dlouhodobém měřítku naakumulované podporují naši spokojenost se životem.

Pro mnohé z nás je vděčnost něco samozřejmého. Tak jako se vším, i schopnost být vděční se učíme, jak jinak než pravidelným „trénováním“. Tak jako několikrát do týdne posilujeme svalové partie těla, stejně v sobě můžeme pravidelným opakováním „posilovat“ i vděčnost, aby se tento přístup stal co nejdřív přirozenou součástí našeho pohledu na svět. Ať už každé ráno nebo aspoň několikrát do týdne, je dobré najít si svůj čas.

tipy

Jakými způsoby můžeme vděčnost trénovat?

# 1: Denní rutina

a) ranní verze

Každé ráno si najdi tichou chvilku, stačí 5 minut, kdy si říkáš v hlavě nebo píšeš na papír všechno, za co jsi vděčná – události z posledních dnů, minulosti, přítomnosti.

b) večerní verze

Každý večer si najdi tichý moment, v němž poděkuješ aspoň za 3 momenty, setkání, věci z uplynulého dne.

# 2: Dopis příteli

Jednou za čas můžeš napsat dopis příteli, který pro tebe něco znamená, a poděkovat mu v něm za všechno, v čem obohatil tvůj život, a všechno, proč si ho ceníš. Ideální je tento dopis mu i poslat nebo donést a můžeš mu ho i osobně přečíst. :-) (Zopakuj po čase s dalšími přáteli.)

Máš obavu, že se kamarád bude cítit divně, když dostane takový dopis? Opak je pravdou. Výzkumy dokazují, že naše obavy tu nejsou namístě a lidé právě velmi oceňují takové srdečné dopisy.

ako byt stastny

# 3: Dopis sama sobě

Občas je dobré napsat dopis vděčnosti sama sobě. Na chvíli dát stranou vnitřní negativní komentáře a zaměřit se na to dobré. Za co jsem si ve svém životě vděčná? Která rozhodnutí, kroky, situace mě posunuly dobrým směrem? Na které kvality jsem hrdá? A podobně.

list

# 4: Častěji děkovat lidem okolo sebe

Nebrat nic jako samozřejmost. Poděkovat častěji (ale možná je ještě důležitější upřímněji, nejen jako frázi) kolegům, dětem, partnerům, prodavačům... při „běžných“ každodenních činnostech.

# 5: Zařadit vděčnost do své mindfulness meditace nebo relaxace

Pokud už medituješ nebo aspoň relaxuješ a procházíš si pozorností tělo, můžeš kromě pozornosti přidat vděčnost, např.: „Děkuju za své zdravé nohy, že mě každý den nesou mým životem. Děkuju za své ruce, že mi umožňují dotek s druhými a se světem, že mi umožňují tvořit a vařit... Děkuju za slunce na mé kůži...“

mindfulness

Trénovat vděčnost stojí za malý experiment. :-) Je to jen pár minut tvého dne, které mu však můžou přinést úplně nový nádech. A ty benefity v dlouhodobém horizontu jsou také velmi lákavé. :-) 21. září je Světový den vděčnosti. Dobrý důvod k tomu, zkusit si některý z 5 kroků a sama na sobě zjistit, co s tebou přístup vděčnosti dělá.

Pro krátkou rekapitulaci a motivaci se můžeš podívat na toto video. Jestli neumíš anglicky, emoce z něj určitě vycítíš. ;-)

Vyzkoušej cvičení jógy, trénování vděčnosti, pravidelnou meditaci a jiné techniky pro lepší život i u nás ve Fitshakeru:

joga online
Fotka autora
Andrea Peniaková
Instruktorka ve Fitshakeri

Jsem instruktorka cvičení pilates, mindfulness jógy a gravid jógy v Bratislavě a online (www.fb.com/cviceniaba, IG: @andrea_mindfulflow). Jsem taky maminkou 3leté dcerky. Vést cvičení mi vždycky dávalo velký smysl, protože jsou součástí péče o svůj fyzický i duševní wellbeing. Postupem času se stále víc utvrzuju v tom, že pilates a jóga jsou úžasné nástroje k tomu, jak se cítit ve svém těle dobře, zdravě a vitálně. Ať už je to vaše primární cvičení, nebo doplněk a podpora k ostatním sportům a druhům pohybu, které děláte. Těším se na vás ve videích na Fitshakeru!

Líbí se ti náš článek? Sdílej ho na sociálních sítích.