Všechny
Recepty
Zdraví
Stravování
Všeobecné
Cvičení
Fitshaker podcasty
Hubnutí
Proměny
Seberozvoj a motivace
Pro fit maminky
Fit pobyty a dovolené
Myslíme ekologicky!
Těhotenství

Jak cvičit v domácím prostředí: naboso nebo v teniskách?

cviceni naboso

Cvičení z pohodlí domova má neskutečně mnoho benefitů a výhod, mezi které zaručeně patří zlepšení fyzické síly, upevnění duševního zdraví, šetření času přesouváním se, výběr cvičení podle aktuálních preferencí a mnoho jiných. Pokud jsi součástí Fitshaker rodiny a cvičíš společně s námi, určitě sis někdy položila otázku: „Mám cvičit v domácím prostředí v teniskách, nebo naboso?“ Dnes si spolu rozlouskneme odpověď na tuto záhadnou otázku. Věřím, že jsi zvědavá. 😊

Nohy tvoří základ celého těla. Chodidlo je složené z 26 kostí, 33 kloubů a více než 100 svalů, šlach a vazů. Má více nervových zakončení na centimetr čtvereční než kterákoliv jiná část lidského těla. Není divu, že jsou chodidla tak lechtivá! Pokud jsou oslabená nebo něco není, jak má být, toto všechno ovlivňuje celé tělo a potenciálně zvyšuje riziko zranění.

Kde a kdy všechno začalo?

Cvičení naboso není aktuálním trendem, toto téma bylo velkou otázkou ve sportu už v minulém století. První zmínka sahá do roku 1905, kdy Dr. Phil Hoffmann spustil výzkum, jehož předmětem bylo srovnávání chodidel sportovců, kteří cvičí naboso, a těch, kteří cvičí v teniskách.

Toto téma bylo diskutované i v roce 1960, kdy etiopský běžec vyhrál maraton na letních olympijských hrách, kde běžel naboso a zároveň překonal světový rekord. Knižní titul „Born to Run“ (Stvoření k běhu) od Christophera McDougalla v roce 2009 opět toto téma připomenul. Od tohoto roku cvičí hodně trenérů a nadšenců cvičení (nejen) v online světě, v tělocvičně či fitness centru naboso, což se opět velmi rychle stává diskutovaným tématem.

Je cvičení naboso skutečně efektivní?

Kvalitní tenisky jsou nezbytnou součástí tréninku. Je pravda, že lidská noha je geneticky připravená na chůzi naboso a takovéto cvičení může mít spoustu výhod:

  • Pomáhá zvyšovat sílu chodidel
  • Posiluje svaly nohou a chodidel
  • Aktivuje střed těla, tzv. CORE
  • Zlepšuje rovnováhu, koordinaci, obratnost a celkovou stabilitu
  • Umožňuje přirozenější pohyb
  • Zlepšuje propriocepci – schopnost vnímat polohu a pohyb jednotlivých částí těla s odhadem množství síly, kterou je třeba vynaložit při každém pohybu. Tento smysl je zodpovědný například za udržení rovnováhy

Cvičení naboso může posílit menší svaly v chodidlech a kotnících, které jsou často zanedbávané při provádění sportovní aktivity v teniskách. Cvičení bez tenisek umožňuje přirozenější pohyb a lepší kontakt s podložkou nebo jiným povrchem. Svaly na chodidlech jsou více namáhané, protože nemají podporu sportovní obuvi.

Ideální pohybové aktivity pro cvičení bez obuvi jsou: jóga, pilates, barre, tai-chi, některé druhy tance, gymnastika nebo bojové sporty (karate, judo, capoeira a jiné). Vyzkoušet však můžeš i silová cvičení.

cviceni pro zeny

Je pro tebe vhodné cvičit naboso?

Jak to vždy bývá zvykem, všechno má svoje výhody, ale i nevýhody. V tomto případě tomu není jinak. Cvičení naboso není vhodné pro každého z nás a taky není vhodné při každé pohybové aktivitě. V určitých případech může dokonce způsobit více škody než užitku.

Vynechání sportovní obuvi může zvýšit riziko zranění (například během cvičení s činkami, kettlebellem, při dynamické a vysoce nárazové aktivitě, běhu a jiných). Pokud máš diagnostikované onemocnění chodidel nebo ortopedické problémy – plantární fasciitida, patní ostruha, spadlá klenba nohy (plochá noha) nebo naopak vysoká klenba, vbočený palec, různé poúrazové stavy – cvičení naboso se nedoporučuje.

Kdy zvolit tenisky a kdy nejsou potřeba?

Sportovní obuv poskytuje podporu klenby, pohodlí, stabilitu a ochranu před zraněním. Taky snižuje nárazy při pohybové aktivitě – skákání přes švihadlo, na trampolíně nebo při běhu, ať už v terénu, nebo v interiéru na běžeckém páse. Při běhu může být tlak vyvíjený na nohy až 4násobkem tělesné hmotnosti!

Mezi mínusy tenisek patří omezení přirozeného pohybu chodidel, přehřátí a pocení chodidel. Věděla jsi, že každá noha má přibližně 125 000 potních žláz? To je více žláz na centimetr čtvereční, než má kterákoliv jiná část našeho těla. Tyto žlázy produkují přibližně 230 ml potu každý den. Proto po každém cvičení nezapomeň tenisky pořádně vyvětrat.

cviceni na doma

Jestli upřednostnit tenisky, nebo ponožky či bosou nohu, závisí na vícero faktorech, včetně typu cvičení, individuálních potřeb a preferencí každé z nás. Nejdůležitější však je, abys poslouchala svoje tělo. Pokud jsi zvyklá na cvičení v teniskách a zvažuješ je odložit, určitě zvol pomalou cestu, v opačném případě hrozí různé problémy s chodidly, koleny či páteří.

V případě, že bys chtěla cvičení naboso vyzkoušet, ale stále váháš, určitě se poraď s odborníkem – podologem, který se zaobírá komplexní péčí o nohy, vyšetřením a diagnostikováním různých problémů chodidla.

Výborným kompromisem mezi teniskami a bosou nohou je barefoot obuv nebo ultralehké ponožko-boty.

„Vaše chodidla jsou vaším základem. Zacházejte s nimi s úctou a budou vás podporovat celý život. Chůze naboso posiluje chodidla, zlepšuje rovnováhu a spojuje vás se zemí způsobem, který nošení bot nemůže nahradit.“

Dr. Daniel Lieberman, paleoantropolog

Cvičení naboso doma přináší množství výhod, které skvěle doplňují benefity cvičení z pohodlí domova. V domácím prostředí máš možnost plně se soustředit na svoje tělo, posílit svaly chodidel a zlepšit svoji rovnováhu bez rušivých vlivů.

cviceni doma
Fotka autora
Petra Ryšková
Redaktor ve Fitshakeru

Jsem nadšencem zdravého životního stylu a ráda hledám novou inspiraci a teorie z této oblasti, které hned zkouším aplikovat v "praxi" - v kuchyni, cvičení, nákupech... Nejlépe se cítím v přírodě (procházky se psem, běhání, cyklistika), kde se vždy nadopuju pozitivní energií.

Líbí se ti náš článek? Sdílej ho na sociálních sítích.