Všechny
Recepty
Stravování
Zdraví
Cvičení
Všeobecné
Hubnutí
Fitshaker podcasty
Proměny
Seberozvoj a motivace
Pro fit maminky
Fit pobyty a dovolené
Myslíme ekologicky!
Těhotenství

Jak dosáhnout zdravého těla a vyrovnané mysli – 5 rad od odborníků, které se ti budou určitě hodit

mysl

Zdravé, silné a odolné tělo je základem pro náš každodenní život. Říká se, že klíčem ke všemu je vyváženost a harmonie v životě. U naší životosprávy tomu není jinak. Pokud tělu darujeme vyvážený pohyb, stravu a odpočinek, narazíme na novou metu nejen svých mentálních a fyzických schopností, ale i náš emocionální život bude najednou jasnější.

Zodpovědnost za sebe, za svoje zdraví a náladu leží jen ve tvých rukou. Jen co uděláš první krok a uvěříš, že zvládneš i ten druhý, přijde podpora i od okolí.
zdraví

A protože víme, že častokrát jsou první kroky ty nejnáročnější, chceme být při tobě nejen na začátku, ale během celé tvojí cesty. Každá z nás si v životě prochází rozličnými obdobími, která jsou těžší i lehčí. Někdy se jednoduše stane, že to, co fungovalo včera, najednou dnes nějak nejde. A stejně tak každé z nás funguje něco jiného.

Co se však při naší cestě za cílem stane, když více z nás kráčí tím stejným směrem a máme možnost se přitom povzbuzovat a táhnout dopředu každý den?

Krásná energie, na kterou se jednoduše namotáš a nepustí tě ❤️. A kroky půjdou jednodušeji a snadněji. Tvoje hlava bude upouštět od starých vzorců chování a odemkneš svůj potenciál, energii a radost.

Život je přece nejkrásnější, když ho můžeme sdílet, naplno se projevovat a cítit se bezpečně v okolním prostředí.

A přesně s touto myšlenkou jsme vytvářeli náš letošní Restart po létě. S myšlenkou být tu pro sebe navzájem, inspirovat se, sdílet příběhy a stejně tak pracovat na sobě každým dnem nejen fyzicky, ale i mentálně. Protože duše a tělo jsou propojené 😊.

Co zrestartuju?

Postavu a náladu přes pohyb

Od 4. 9. budeš mít proto jedinečný přístup k novému 40dennímu tréninkovému plánu, ve kterém si budeš moct vyzkoušet různé typy pohybu a širokou škálu cvičení. Je to jedinečná šance nejen objevit cviky, které vyhovují tvému tělu, ale stejně tak nacítit styl, jakým vede svoje hodiny 11 profesionálních trenérů.

Funguje to jednoduše. Plán je sestavený tak, abys dopřála svému tělu i potřebnou kvalitní regeneraci, takže je to mix 30minutových intervalových, silových a strečinkových cvičení, která každý den zaměstnají tvoje svaly odlišným způsobem.

A co všechny tyto tréninky dělají s tvými svaly, mozkem a v neposlední řadě metabolismem? Tyto otázky nám zodpoví kvalitní a zajímavými fakty nadupaný rozhovor s paní doktorkou a výzkumnicí Barbarou Ukropcovou.

cvičení doma pro ženy

Metabolismus přes stravu

Ke cvičení se přidají stravovací tipy.

Ty přece nesmějí chybět 😊. Léto pomalinku končí a postupně přichází barevný podzim, ve kterém budeme náš jídelníček postupně ohřívat a vyživovat se jinými sezónními potravinami.

Ve výzvě na tebe bude čekat nejen vzorový jídelníček na 14 dnů, ale o výživě a stravovacích návycích nám přijdou popovídat i skvělá výživová poradkyně Andrea Šírová a výživová terapeutka Andy Jakešová z Ne hladu, kterou už určitě znáš z naší letošní Výzvy do plavek.

chudnutí

Mysl a tělo přes odpočinek

Jak jsme zmínili, protože všechno v nás je propojené a nic nefunguje jako samostatný systém, určitě nevynecháme ani naše duševní a mentální JÁ. Dnešek nabízí mnoho možností pro neustálou aktivitu a naše mysl běží pořád bez vypnutí. A když už konečně dojdeme k té malé chvilce ticha, chytáme se telefonu nebo ovladače a pouštíme si svůj oblíbený seriál nebo film.

Přistihla ses někdy při tom, že možná jedeš i celý den na autopilota? Že celý den ti jen tak proletí před očima a znovu si leháš do postele unavená? Že doufáš, že zítřek bude určitě více odpočinkový a přátelštější?

Je tak jednoduché nasbírat takovéto pocity. Ale chyba není ve dni, v tomto světě. Chyba je v tom, že jsme tomu neřekli stop a nezastavili se. O tom si dáme opravdu pěkný a inspirativní rozhovor s psychologem Marošem Vagou.

A nejen mentální odpočinek je klíčový. Když na sobě chceme duševně pracovat, věnovat se pohybu a zkoušet zdravé recepty, nesmíme nikdy zapomenout na starý dobrý ověřený recept – spánek.

Spánek je náš zdroj úspěchu, energie a síly. Co nám o tom řekne wellbeing kouč Maroš Krivosudský?

V Restartu dostaneme každá jedinečnou šanci rozběhnout se za svým zdravějším a usměvavějším životem, ale společně ♥. Pojď se tedy s námi podívat, čemu budou jednotlivé rozhovory věnované. Nabídka je opravdu lákavá.

Jaké otázky ti zodpovíme?

Barbara Ukropcová: Jak pohyb ovlivňuje tělo a duši?

Lékařka, vědkyně a profesorka Barbara Ukropcová nás ponoří do tématu, co pozitivního se děje v našem těle, když mu dáváme pravidelný pohyb, a, naopak, co mu způsobujeme, když ho o aktivitu ukracujeme. Tento rozhovor je krásným odborným potvrzením, že pohyb je nejen léčivý, ale pro naši vitalitu nezbytný, abychom mohli prožít delší život ve zdraví.

Dozvíš se například nejen to, co pozitivního ti přinese už jednorázově vykonaná fyzická aktivita, ale otevřeme i široké spektrum minitémat:

 • Jaké je skutečné minimum pohybu, které je třeba si darovat?
 • Je genetika důležitá a jak nás ovlivňuje při hubnutí a cvičení?
 • Jak pohyb ovlivňuje mozek?
 • Je pohyb účinným antidepresivem?
 • Co způsobuje dlouhodobé sezení?

Na poslední otázku se obzvlášť těšíme, protože paní doktorka nám poskytne i několik skvělých rad, jak zakomponovat pohyb do svých běžných dnů při sedavé práci.

Podívej se na malou ukázku, co tě čeká:

Andrea Šírová: Jak si vyskládat jídelníček při hubnutí?

Díky Andrejce Šírové, výživové poradkyni, si představíme skladbu jídelníčku při hubnutí společně se zajímavými tipy z každodenního života. Postupně se „zahryzneme“ do témat jako:

 • Co je to bazální metabolismus a proč bychom v kalorických hodnotách neměli jít pod něj?
 • Podpora od okolí při hubnutí – proč je důležitá?
 • Jaký je správný a zdravý poměr makroživin na tvém talíři?
 • Proč jsou sacharidy důležité?
 • Mám dostatek bílkovin ve svojí stravě?
 • Jaké sladkosti můžu jíst během hubnutí?
 • Čeho si mám všímat na etiketách potravin?

Popovídáme si i o kalorickém deficitu a čeká nás pár skvělých rad, jak zdravě a udržitelně nakopnout hubnutí.

Poslechni si kousek z tohoto rozhovoru tady:

Andrea Jakešová: Jak si poradit s emočním jedením?

Každá jsme to už někdy v životě zažily. Moment, kdy námi lomcuje stres či emoční vypětí. Při větším náporu emocí jednoduše nekontrolovatelně sáhneme po něčem, co má odměňující chuť.

Slaná či sladká „odměna“ nás sice na chvilku uklidnila, ale co přišlo potom? Když se emoce ustálily, zjistily jsme, že jsme toho snědly víc, než jsme prvotně zamýšlely, a přicházejí na řadu naše myšlenky.

Chtěli bychom ti však říct, naše krásna ženo, že pokud se ti to někdy stalo, je to úplně v pořádku. Klíč k řešení těchto situací máš totiž v sobě samé a potřebuješ na to jedině svůj vlastní klid.

Andy ti nejen vysvětlí, proč je takováto reakce na stres v našem těle úplně přirozená, ale i jak s ní pracovat, pokud by přišla znovu. Společně si popovídáme o tom:

 • Jak můžeš změnit svoje odměňovací mechanismy?
 • Co se děje ve tvém mozku, když máš chuť na sladké?
 • Jak pracovat s jídelníčkem, když jsem se přejedla?
 • Jak pěstovat zdravý vztah k jídlu?
 • Jak se zbavit výčitek po jídle?

Andy má pro tebe opravdu vzácné tipy, které nepocházejí jen z její medicínské praxe, ale i z její vlastní zkušenosti, a které ti pomůžou nastolit pochopení a klid při jakékoliv vypjaté stravovací situaci.

Poslechni si ukázku z tohoto rozhovoru:

Maroš Krivosudský: Jak ovlivňují spánek a regenerace hubnutí?

Proč je pro nás odpočinek důležitý a jakými různými formami ho můžeme tělu a mysli poskytnout? To nám prozradí wellbeing kouč a zakladatel wHealth - Work & Health Maroš Krivosudský.

Cvičení je pro tělo velmi prospěšné a blahodárné, pokud nezapomínáme na dostatečnou přípravu na něj a regeneraci po něm. Za náš největší cíl bychom si měli určit efektivní a zejména pro nás příznivý pohyb, který nám pomáhá a vyživuje nás.

Pohyb, který děláme na úkor naší energie a zdraví, však není tím pravým, který chceme tělu darovat. Fyzická aktivita, které chybí strečink, dostatečná aktivní regenerace a zdravě nastavená spánková hygiena, se může stát naším kamenem úrazu, který nás vede nejen k selhání motivace, ale stejně tak k úbytku životní síly.

V tomto rozhovoru si proto budeme klást zejména tyto otázky:

 • Proč svalová horečka není indikátorem úspěchu?
 • Proč je aktivní odpočinek na svalovou horečku lepší a co aktivní odpočinek znamená?
 • Jaký strečink zvolit před a po tréninku?
 • Jaké procesy se odehrávají v těle, když spíme, a proč jsou klíčové pro hubnutí?
 • Jak si zdravě nastavit svoji spánkovou hygienu?
 • Jak často si dopřát masáž?
 • Je otužování pro každého?

Poslechni si krátkou pasáž, na zbytek se můžeš těšit už za pár týdnů v restartu!

Maroš Vago: Jak najít zdravý vztah k sobě?

Maroš Vago je psycholog inspirovaný učením amazonských a andských indiánských šamanů a ředitel CBDium. V tomto už třetím rozhovoru se s námi hlouběji ponoří do tématu budování sebelásky. Tento rozhovor bychom mohli klidně nazvat pokračováním a rozvětvením témy o sebavedomí.

Krásně se totiž doplňují a věříme, že ti společně darují inspirativní a příjemnou chvilku, kdy uklidníš svoje myšlenky, odložíš shon a naplno se ponoříš do sebe. Pochopení a vnímání se v tomto světě je totiž tím nejkrásnějším, co pro sebe můžeš každý den udělat.

Tento rozhovor bude přesně o tom – o tobě. O tom uvědomit si, kde se v životě nacházíš, a zodpovědět si otázku, jestli jsi šťastná a jak se cítíš.

Zpomalit, vnímat, cítit.

A v neposlední řadě se odvážit říct to, co cítíš, a konat tak, jak ti je přirozené. Postavit se s láskou za sebe.

S Marošem si společně popovídáme o tom:

 • Jak vznikly v našem životě ego a manipulace?
 • Co je ten vnitřní hlas v naší hlavě a co způsobuje?
 • Kdy vzniká sebeláska?
 • Proč je sebeláska druh odvahy?
 • Proč je důležité podporovat sebe?
 • Jak si určit hranice bez pocitu viny?
 • Jaké odpovědi jsou skryté v našem zastavení se a tichu?

A mnohem víc! Poslechni si krátkou ukázku:

Bude to opravdu něco výjimečného ✨.

Společně nastartujeme naše energické, šťastné a zdravé JÁ a věnujeme celých 40 dnů rozvíjení svých pohybových a duševních vlastností a schopností.

Začínáme 4. září, přidej se k nám a zažij tu skvělou atmosféru a krásnou podporu ze strany nás všech, které do Restartu po létě jdeme taky ❤️😊.

Fotka autora
Daška Krajčovičová
Junior content specialistka ve Fitshakeru

Jsem tvořivý kreativec a dobrodruh. Miluju tvoření ilustrací a příběhů, při jejichž vymýšlení mi na stole téměř nikdy nechybí šálek voňavé, kvalitní kávy. Když právě nic netvořím, toulám se po horách, v přírodě a obdivuju krásné výhledy a západy slunce. Nebo mě přistihnete při objevování městských uliček historických měst. Poznávání nových zákoutí a neustálý tep života, to je moje. Při mých milovaných dobrodružstvích však nesmí chybět moje kamarádská rodinka, úsměv a samozřejmě můj věrný čtyřnohý chlupáč.

Líbí se ti náš článek? Sdílej ho na sociálních sítích.