Všechny
Recepty
Stravování
Zdraví
Všeobecné
Cvičení
Hubnutí
Fitshaker podcasty
Proměny
Seberozvoj a motivace
Pro fit maminky
Fit pobyty a dovolené
Myslíme ekologicky!
Těhotenství

Jak se naučit vědomě relaxovat? Stačí ti 10 minut!

relax

Skutečný relax si možná představujeme jako ležení někde na pláži, procházku v lese, čtení knížky a popíjení horké čokolády. :) O to intenzivnější však tento oddech může být, když v něm dokážeme být naplno a přítomně. To znamená, že se naše mysl nikde netoulá, ale jsme i myslí přítomni právě tam, kde jsme i fyzicky. Jestli se ti stává, že se při příjemném spočinutí (například někde u moře, v lese nebo doma) za velmi krátkou chvíli nudíš nebo potřebuješ zaměstnávat svoji mysl jinými myšlenkami, fantaziemi nebo povinnostmi anebo si při tom neustále potřebuješ povídat s ostatními nebo máš dokonce pocit, že bys měla dělat něco jiného, tento článek je i pro tebe!

V dnešní době není problém dopřát si kvalitní oddech v příjemném prostředí. Problémem je spíš naše neschopnost si tento oddech skutečně vychutnat celou svojí bytostí. A právě tehdy se dostaví skutečný pocit harmonie a štěstí. Když spočinu v přítomném okamžiku tak, že nebudu věnovat pozornost opravdu ničemu jinému, jen přítomnému okamžiku. Ať je to jen obyčejné pozorování moře, oblohy a svého dechu. :)

477175109_1e2c31d064_z

Jak oddechovat?

Skutečný oddech můžeme trénovat každý den ve chvílích, kdy máme trošku volno. Já například provádím relaxaci vždy jako závěrečných 10 minut svých lekcí pilates. Nepotřebuješ k tomu nic jiného, než možnost někde si pohodlně lehnout a nebýt chvíli nikým rušena. K hlubšímu uvolnění ti může dopomoct i oční polštářek, naplněný lnem a levandulí, který ti zatíží a uvolní oči, a tento pocit uvolnění a zatížení se přenese na celé tělo.

Jak tedy relaxovat, když už jsme si našli 10 minut pro sebe?

V tomto článku tě provedu jednoduchou metodou, kterou můžeš vyzkoušet, když se pro relaxaci rozhodneš. Připravena?

  • Pohodlně si lehni na zem na záda s nataženýma nohama, které padají volně od sebe, a rukama, které padají volně od těla. (Pozn.: jestli tě bolí spodní část zad, polož si nohy na nějaký vyvýšený povrch, např. na polštáře.)
  • Zavři oči (případně si je přikryj očním polštářkem, jestli máš) a prohlub svůj dech. Pojď si chvilku jen uvědomovat svůj nádech a výdech – zvědom si svůj dech naplno, nevěnuj teď pozornost ničemu jinému, nic jiného není důležité.
  • Teď si chvilku všímej, jak se tvoje bránice zvedá při nádechu a klesá při výdechu. Zpomal dech a pozoruj bránici (pozoruj aspoň minutku nebo dvě). Buď si stále vědoma svého dechu a zároveň začni pozorovat svoje tělo – všimni si všech míst na svém těle, které se dotýkají země, prociť jejich vzájemný kontakt (svoje paty, lýtka, stehna, zadek, záda, paže, těžkou hlavu na zemi) – všechna tato místa skutečně pomalu „naskenuj“ a navnímej.
  • Potom si uvědom svaly na své tváři a všechny je postupně uvolni: svaly kolem úst, nosu, očí, čelo, uši. Ať celá tvář získá neutrální klidný výraz. Stále zhluboka a vědomě dýchej. Pokus se teď neodbíhat myšlenkami nikam jinam – věnuj se těchto pár minut naplno sobě a tomuto jednoduchému momentu „nicnedělání“. (Když si uvědomíš, že jsi najednou myšlenkami někde úplně jinde, jen si to uvědom a vrať se opět k pozorování svého dechu.)
  • Dopřej si trpělivost a laskavost vůči sobě. Mysl je třeba trénovat stejně jako tělo; když není zvyklá soustředit se chvíli na pozorování dechu a těla, bude si dělat „to svoje“ – odbíhat myšlenkami k tomu, na co je zvyklá.
  • Když máš celé tělo uvolněné a dech pomalý, užívej si tento okamžik a chvíli v něm buď.
  • Na závěr si můžeš začít představovat, jak do sebe s každým novým nádechem „vléváš“ novou energii, sílu a radost ze života a s každým dalším výdechem tě opouští všechno napjaté nebo nepotřebné, co v sobě možná nosíš.
  • Potom si dej poslední hluboký a dlouhý nádech a výdech, otevři oči a pomalu se protáhni a prober.

Cílem takových krátkých relaxací je právě vytvoření schopnosti pozorovat to, co se mi právě děje, a naučit se spočívat v dané chvíli naplno – vychutnávat si ji naplno. Navíc nám takové relaxace dávají prostor pro sebe sama a znovu nás nabíjí energií. Zároveň, jak se zpomaluje dech a myšlenky, se nám snižuje i míra stresu, úzkostí, obav a dokážeme v sobě procítit větší klid, pokoj a energii, a to aniž bychom museli někam speciálně chodit. :)

fitshaker_blog_relax1

Přeju nám, abychom uměli žít naše životy naplno a abychom uměli naplno pracovat, tvořit, být aktivní, ale i skutečně oddechovat a vychutnávat přítomnost! :)

V případě jakýchkoliv otázek mi můžete napsat mail na yes2pilates@gmail.com. Stejně tak mi sem můžete napsat, pokud si u mě chcete objednat oční polštářek.

Zdroj fotek: archiv autora, flickr.com

Už 8. ledna startujeme NOVOROČNÍ VÝZVU 🤩!

Čeká na tebe nejen nadílka nových tréninků, ale i motivační a stravovací rozhovory s odborníky. Tato výzva tě ihned od začátku roku pořádně nakopne a rozpumpuje tvoji energii. Začni si plnit svůj sen o zdravém těle hned na začátku roku .😊👇

Fotka autora
Andrea Peniaková
Instruktorka ve Fitshakeri

Jsem instruktorka cvičení pilates, mindfulness jógy a gravid jógy v Bratislavě a online (www.fb.com/cviceniaba, IG: @andrea_mindfulflow). Jsem taky maminkou 3leté dcerky. Vést cvičení mi vždycky dávalo velký smysl, protože jsou součástí péče o svůj fyzický i duševní wellbeing. Postupem času se stále víc utvrzuju v tom, že pilates a jóga jsou úžasné nástroje k tomu, jak se cítit ve svém těle dobře, zdravě a vitálně. Ať už je to vaše primární cvičení, nebo doplněk a podpora k ostatním sportům a druhům pohybu, které děláte. Těším se na vás ve videích na Fitshakeru!

Kategorie

Líbí se ti náš článek? Sdílej ho na sociálních sítích.