Všechny
Recepty
Stravování
Zdraví
Všeobecné
Cvičení
Hubnutí
Fitshaker podcasty
Proměny
Seberozvoj a motivace
Pro fit maminky
Fit pobyty a dovolené
Myslíme ekologicky!
Těhotenství

Potřebuješ snížit stres o 68 % za pár minut? Vyzkoušej tuto aktivitu!

cteni knizek

Aktuálně žijeme v moderní době, jejíž tempo se čím dál víc zrychluje. Někdy je velmi náročné zpomalit, když na každém kroku nacházíme mnoho povinností, termínů v kalendáři a rozptýlení různého druhu.

Je důležité věnovat čas aktivitám, které podporují vnitřní klid a eliminují stres. Někdo dává přednost činnostem, jako je meditace a procházka, zatímco jiní volí poslech hudby, pití heřmánkového čaje nebo horkou koupel se svíčkami.

Víš, která aktivita je podle vědců efektivnější víc než ty výše uvedené? Odpověď ti prozradíme na následujících řádcích.

Japonka známá jako Murasaki Shikibu napsala v 11. století „Příběh prince Gendžiho“, který byl považován za první román na světě. O víc než 1000 let později jsou lidé po celém světě stále fascinováni knihami a čtením příběhů a textů. Ano, správně! Touto aktivitou je právě čtení.

Čtení výrazně snižuje stres

Z výzkumů University of Sussex z roku 2009 vyplývá, že čtení v trvání minimálně šesti minut může snížit hladinu stresu až o 68 %.

Vědci také zjistili, že poslouchání hudby snižuje stres o 61 %, pití čaje o 54 % a procházka o 42 %.

Otevření knihy a ponoření se do jejího obsahu, ať už jde o romantický román nebo sci-fi, může pomoct snížit každodenní stres. Správný výběr literárního žánru nás přinutí otáčet další a další stránky knihy. Umožní nám přesun do jiné doby, země, města a na zlomky minut se vžít do života někoho jiného. Blouděním v dobré knize zapomínáme na starosti a problémy každodenního života.

čtení

Dr. Lewis, kognitivní neuropsycholog, řekl: „Ztratit se v knize je maximální relax. Opravdu záleží na tom, jakou knihu čtete. V dokonale poutavé knize můžete uniknout od starostí a stresu každodenního světa a strávit chvíli zkoumáním autorovy fantazie.

S názorem pana doktora maximálně souhlasím. 😊

Čtení zlepšuje duševní zdraví

Kromě toho, že čtení je příležitostí k úniku, poskytuje i poznání, které samo o sobě může přinést velkou úlevu na duši. Čtení knih nám dává odpovědi na naše otázky a poskytuje řešení našich problémů, které trápí tělo a mysl několik týdnů.

jak se zbavit stresu a úzkosti

Další výzkum z roku 2013 prokázal, že čtení románu může ovlivnit mozek ještě několik dní po přečtení knihy. Takový výsledek byl prokázán na základě vyšetření účastníků experimentu, a to magnetickou rezonancí. Čtení navozuje příjemné pocity na duchovní úrovni.

Různé studie prokázaly, že lidé, kteří pravidelně nestimulují svůj mozek, častěji trpí duševními chorobami. Čtení může být jedním z nejúčinnějších způsobů, jak si udržet stimulovanou mysl.

Soustředěné čtení zajímavé knihy pomáhá odvrátit pozornost mozku od úzkostného a stresujícího myšlení, což snižuje srdeční frekvenci a svalové napětí způsobené stresem. Tyto benefity přetrvávají celý život, od raného dětství až po seniorský věk.

Čtení má i mnoho dalších benefitů pro naše zdraví:

snižuje krevní tlak a uvolňuje svalové napětí,zvyšuje koncentraci,probouzí a rozvíjí kreativitu,snižuje příznaky demence, zlepšuje kvalitu spánku,osobní růst, sebepoznání, zlepšení imunitního systému.
stres

Je nám však jasné, že přestože pozitivní benefity čtení jsou vědecky prokázány, přesná míra snížení stresu na každého z nás je individuální a závisí na více faktorech (v kterou denní dobu čtu, v jakém prostředí, výběr literatury a podobně).

Čtení před spaním pomáhá zklidnit rozbouřenou mysl a přepnout se z aktivního režimu do režimu odpočinku. Výběr místa na čtení nám může pomoct k lepšímu soustředění. Základem je cítit se vždy pohodlně a příjemně.

chronický stres
Čtení knihy by se nikdy nemělo brát jako povinnost! V žádném případě se do čtení nenuťte násilím, pokud to tak v aktuální chvíli skutečně necítíte. Čtení je pomalý proces, který je potřeba si naplno vychutnat. Která kniha je tvoje nejoblíbenější?

Na závěr máme pro tebe i inspiraci v podobě článku s 11 knihami, které doporučuje naše Katka:

Prostor na čtení ti poskytne i náš Fitness diář 2024. Najdeš si v něm hromadu motivace, inspirace a také místo, kam si můžeš zapisovat a hodnotit svoje přečtené knížky. Vychytej si ten svůj v našem e-shopu:

fitness diář 2024
Fotka autora
Petra Ryšková
Redaktor ve Fitshakeru

Jsem nadšencem zdravého životního stylu a ráda hledám novou inspiraci a teorie z této oblasti, které hned zkouším aplikovat v "praxi" - v kuchyni, cvičení, nákupech... Nejlépe se cítím v přírodě (procházky se psem, běhání, cyklistika), kde se vždy nadopuju pozitivní energií.

Kategorie

Líbí se ti náš článek? Sdílej ho na sociálních sítích.