Všechny
Recepty
Zdraví
Stravování
Všeobecné
Cvičení
Fitshaker podcasty
Hubnutí
Proměny
Seberozvoj a motivace
Pro fit maminky
Fit pobyty a dovolené
Myslíme ekologicky!
Těhotenství

Jak se vyhnout letní intimní pohromě? Tipy pro prevenci a léčbu

vaginalni infekcie

Pálení, svědění, výtok nebo bolest v intimních oblastech jsou častými příznaky, které ženy přivedou do ambulance gynekologa, a přestože jde o častý problém, mluví se o něm málo.

Vaginální diskomfort se obvykle objevuje ve zvýšené míře i během letních měsíců a má to co do činění například i s koupáním, ať už na koupalištích, v moři nebo v jezerech. Predisponujících faktorů je však víc a když se nakumulují, můžou se objevit typické symptomy, které dokážou zkazit (nejen) dovolenou.

Jak tedy vaginální infekce vznikají, co je způsobuje, jak je léčit a jestli jim můžeme předcházet, si dnes spolu povíme.

Častý problém

Podle dostupných statistik se udává, že až 75 % žen zažije aspoň jednou za život příznaky, které označujeme jako vaginální diskomfort. Většinou jde o výrazné svědění, pálení, bolestivost a výtok.

25–40 % žen zažije během života opakované ataky vaginálních infekcí a zatímco u některých žen se vyskytují jako sezónní záležitost, u těch méně šťastných můžou přecházet až do chronicity. Často se setkáváme s chybným označováním těchto nepříjemných příznaků jako příznaky kvasinkové infekce. Přestože kvasinková infekce tvoří vysoké procento vaginálních infekcí, kvasinky nejsou jediným možným původcem vaginálního diskomfortu a i proto nemusí být samoléčba vždy nejlepší nápad.

Mikrobiom

O střevním mikrobiomu se v posledních letech mluví hodně a má to svoje opodstatnění, protože i ten může ovlivňovat naše intimní zdraví. Stejně jako střevo, ani pochva není sterilní a je fyziologicky osídlena „dobrými“ bakteriemi, které tvoří optimální prostředí. Většinu těchto bakterií tvoří bakterie rodu Lactobacillus, z nichž bylo ve vaginálním mikrobiomu identifikováno až 20 druhů. Nejpočetněji se vyskytuje Lactobacillus crispatus nebo Lactobacillus iners, kromě nich však v pochvě v menších množstvích najdeme i bakterie z rodin jako Bifidobacterium, Candida, Corynebacterium, Enterococcus, Escherichia, Gardnerella, Staphylococcus a Streptocossus.

Nejdůležitější roli ve zdraví pochvy hrají laktobacily, které proměňují laktózu a další cukry na kyselinu mléčnou, která utváří v naší pochvě kyselé prostředí s optimálním pH kolem 4. Kyselé prostředí znemožňuje růst a přemnožení bakterií nebo jiných původců, které by nám mohli uškodit a způsobit zánět. Proto je zdravá poševní mikroflóra úplným základem a její poruchy můžou vést ke vzniku vaginálních infekcí.

zenske zdravi

Nejčastější původce

V laické veřejnosti se často setkáváme s automatickým označováním „kvasinková infekce“. Když vynecháme skupinu sexuálně přenosných onemocnění, které také můžou způsobit vaginální diskomfort, zůstanou nám tři nejčastější původci (nejen kvasinky). Podle dostupných údajů jsou nejběžnější bakteriální infekce, tj. bakteriální vaginózy.

Na těsném druhém místě jsou kvasinkové infekce, nejčastěji způsobené houbou Candida albicans, tehdy hovoříme o kvasinkové infekci, vaginální mykóze nebo kandidóze.

Třetím nejčastějším původcem vaginálních infekcí je jednobuněčný parazit Trichomonas vaginalis. Vzhledem k tomu, že všechny zmíněné typy vaginálních infekcí se projevují velmi podobně, často je náročné rozlišit, jestli je skutečným původcem bakterie, houba nebo prvok.

Existují ukazatele, zejména charakter výtoku, které sice můžou naznačovat, o jaký druh infekce jde (šedý, řidší s rybím zápachem při bakteriální infekci a bílo-žlutý, hustý, tvarohové konzistence bez zápachu při kvasinkové infekci), hlavně při opakovaných infekcích je však vhodné vyhledat pomoc odborníka. Léčba preparáty bez receptu často nemusí zabírat, pokud léčíme nesprávného původce, může však vést i ke vzniku rezistentních kmenů a v neposlední řadě neřeší pravý problém, kterým je nejčastěji oslabený mikrobiom.

Proč vzniká?

Jak jsme zmínili, zdravá poševní mikroflóra zabraňuje přemnožení patogenů schopných způsobit kvasinkovou infekci. Většina infekcí tedy vzniká v důsledku narušení mirkobiomu. Vaginální mikroflóru narušuje přílišná konzumace sladkostí, slazených nápojů a cukru obecně, protože cukr představuje zdroj potravy zejména pro kvasinky. Ze stejného důvodu jsou vaginální infekce častější i u pacientek s cukrovkou a vaginální mikroflóru nepříznivě ovlivňuje i kouření nebo nadměrný příjem alkoholu.

Dalším rizikovým faktorem je nadměrná hygiena, buď příliš častá, nebo s příliš agresivními přípravky (mýdla a šampony), která může likvidovat mikrobiom, nebo naopak nedostatečná hygiena, která vede k zanesení bakterií z konečníku do pochvy. Rizikovým faktorem je i chronické dráždění, nošení příliš těsného spodního prádla z umělých a barvených materiálů. Ke vzniku vede i střídání sexuálních partnerů a nechráněný pohlavní styk, užívání hormonální antikoncepce, antibiotik a v neposlední řadě koupání v přechlorovaných bazénech nebo nošení mokrých plavek i po koupání.

leto

Prevence

Vzniku vaginálních infekcí předejdeme nejlépe tak, že uděláme všechno pro to, abychom udržovali náš mikrobiom – nejen ten vaginální, ale i střevní – zdravý. Pomůže nám k tomu zdravá životospráva, adekvátní hygiena, vhodný výběr oblečení nebo omezení rizikového chování. Co konkrétně tedy můžeme udělat, abychom předešli vaginálnímu diskomfortu?

  • Omezte příjem cukru, slazených a alkoholických nápojů.
  • Přidejte do svého jídelníčku potraviny bohaté na probiotika – kysané zelí, kimchi, jogurty.
  • Užívejte probiotika, ať už ve formě tablet nebo vaginálních čípků, zejména při užívání antibiotik.
  • Dbejte na intimní hygienu, používejte buď speciální přípravky na intimní hygienu, nebo čistou vodu, po toaletě se utírejte ve směru zepředu dozadu, abyste snížily riziko zanesení bakterií z konečníku.
  • Vyhýbejte se nošení příliš těsného oblečení.
  • Upřednostňujte bavlněné a světlé spodní prádlo.
  • Nenoste mokré plavky, po koupání se vždy převlečte do suchých.
  • Vyhněte se hromadným saunám, vířivkám nebo bazénům s neurčitou čistotou.
  • Omezte nechráněný styk s partnery, které neznáte.

Vaginální diskomfort sice umí znepříjemnit nejen léto nebo dovolenou, s dodržováním pár základních pravidel se však často můžeme svědění nebo pálení úplně vyhnout. V případě, že vás trápí zmíněné symptomy, neváhejte vyhledat gynekologa, obzvlášť pokud trpíte opakovanými a častými ataky infekce, pokud jsou příznaky mimořádně silné nebo nereagují na léčbu.

ZDROJE:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6101156/

https://www.verywellhealth.com/vaginal-flora-3132918

https://www.sciencedirect.com/topics/immunology-and-microbiology/vaginal-flora

https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/bacterial-vaginosis

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/yeast-infection/symptoms-causes/syc-20378999

cviceni pro zeny
Fotka autora
Bea Loffayová
Redaktorka ve Fitshakeru

Jsem studentkou medicíny, líbí se mi, jak lze prostřednictvím "lidské řeči" vysvětlit, co se v našem těle děje, a předávat tak informace všem, kteří chtějí porozumět lidskému tělu. Kromě toho jsem fanouškem cestování, poznávání a dobrého jídla a tyto svoje vášně se snažím přenést i do svých článků. Pokud tě zajímá, co se v našem těle děje při sportu nebo při jídle, jak si zachovat fyzické i psychické zdraví, nebo tě zajímají všechna možná i nemožná témata z oblasti zdraví podložená studiemi a fakty, tady jsi na správném místě.

Kategorie

Líbí se ti náš článek? Sdílej ho na sociálních sítích.