Všechny
Recepty
Stravování
Zdraví
Všeobecné
Cvičení
Hubnutí
Fitshaker podcasty
Proměny
Seberozvoj a motivace
Pro fit maminky
Fit pobyty a dovolené
Myslíme ekologicky!
Těhotenství

Jak jóga působí na hormonální systém?

joga

Co má jóga společného s hormony? Hodně věcí! Téměř každá pozice, kterou v józe cvičíme, má vliv na hormonální (endokrinní) systém. Je to tedy jedinečný způsob, jak tento systém podpořit a udržet své hormony zdravé. Díky józe můžeme udržovat hormony vyvážené a tím pomáhat řešit běžné příznaky hormonální nerovnováhy.

Jak poznáme, že jsou naše hormony nevyvážené?

Mnoho lidí ani netuší, že má problém spojený s hormonální nerovnováhou, a považuje svůj zdravotní stav za „normální“ součást života. Příznaky můžou být různorodé:

  • přírůstek hmotnosti,
  • nepravidelný cyklus,
  • silný PMS,
  • bolest v křížové oblasti,
  • nízké libido,
  • nespavost,
  • únava,
  • změny nálad,
  • nerovnováha štítné žlázy,
  • problémy s plodností,
  • návaly horka,
  • špatná imunita,
  • úzkosti,
  • deprese,
  • nerovnováha cukru v krvi.

Výběrem správných jógových cviků, které pracují na vyvážení celého endokrinního systému, jakož i pozic, které se zaměřují na konkrétní žlázy, můžeme pomoct vrátit hormonální systém zpět do rovnováhy. Když jsou hormony vyvážené, mnoho z těchto příznaků se výrazně zmírní.

ranní joga

Co způsobuje, že jsou naše hormony v nerovnováze?

Krátkou odpovědí na tuto otázku je životní styl. Zřídka může existovat fyzická příčina, např. nádor. Ale většinou je hormonální nerovnováha způsobena faktory životního stylu včetně stresu, nesprávné stravy a stresových faktorů životního prostředí.

  • Například pokud jsme neustále ve stresu a nemáme nástroje k jeho zvládání, můžou se naše nadledvinky vyčerpat.
  • Pokud jíme stravu s vysokým obsahem sacharidů a cukru, může být naše slinivka přepracovaná a snaží se vyvážit všechen příjem cukru inzulinem.
  • Pokud naše denní strava neobsahuje základní živiny potřebné pro výrobu hormonů, může to mít vliv na celý náš hormonální systém.
  • Pokud přijímáme toxiny z prostředí prostřednictvím potravy, kosmetiky, vzduchu, který dýcháme, a vody, kterou pijeme, může být náš hormonální systém zahlcený toxiny.
  • A pokud máme sedavé zaměstnání a málo cvičíme, náš lymfatický systém nedokáže toxiny z těla vyloučit.
hormony štěstí

Jak může jóga ovlivnit hormonální systém?

Cíleným denním cvičením jógy můžeme pomoct regulovat svůj cyklus, zlepšovat plodnost, vyvážit štítnou žlázu a snižovat náladovost...

Tyto výsledky se objeví poměrně rychle, jestli se budeme cvičení věnovat pravidelně určitou dobu.

Nejvýraznější benefit jógy je odbourávání stresu

Dosah jógy na snižování stresu byl v průběhu let dobře zdokumentován prostřednictvím mnoha vědeckých studií.

Poklidné cvičení jógy se zaměřením na odbourání stresu je skvělým začátkem na pomoc při vyrovnávání činnosti nadledvinek, které při nadměrném přepracování působí na mnoho dalších žláz.

Pozor, ne všechny typy jógy snižují stres.

Některé dynamické cviky můžou způsobit, že vaše tělo bude uvolňovat endorfiny − hormony štěstí, ale současně můžou stresovat tělo a zvyšovat zatížení nadledvinek.

Například se ukázalo, že běh zvyšuje hladinu stresového hormonu kortizolu v krvi. Proto, pokud chcete snížit stres, vybírejte si klidné provedení cviků zaměřené na relaxaci a uklidňující dechové techniky.

ženské hormony

Klíčem k výběru jógových pozic je pochopit endokrinní systém a zjistit, co pro nás každá žláza dělá

Potom se rozhodneme, které cviky začlením do svojí denní praxe, v závislosti na tom, jaké příznaky prožíváme.

Například štítná žláza, která pomáhá regulovat metabolismus, je často u hodně lidí (hlavně u žen) v nerovnováze. Můžeme si zvolit pozice, které konkrétně pomáhají vyživovat a vyvážit štítnou žlázu.

K tomu jsou užitečné ásany, které otevírají nebo svírají krk nebo v něm způsobují vibrace.

jóga blok

Kromě toho si můžeme zvolit postup, který pomáhá aktivovat parasympatický nervový systém a poskytuje všeobecné snížení stresu.

Je vysoce pravděpodobné, že jedna žláza, která není v rovnováze, ovlivní i další žlázy v systému. Proto je důležité cvičit i sestavu jógy, která pomáhá udržovat celý hormonální systém v dobrém stavu.

Jestli máš chuť podpořit a vyvážit svůj hormonální systém, připoj se do našeho online fitka:

fitko online
Fotka autora
Nikol Chovancová
Trenérka jógy ve Fitshaker

Jsem máma dvou synů, jinak též jogínka a koučka, která miluje život. Více než 10 let se intenzivně věnuju práci na svém osobnostním růstu. Absolvovala jsem množství seminářů a workshopů. Cvičím jógu a využívám různé formy meditací pro svůj seberozvoj. Pochopila jsem, že pro život v rovnováze a radosti je důležité být ve spojení se svým tělem, ovládat svoji mysl a neustále na sobě pracovat. Pokud byste si se mnou chtěli zacvičit, moje videa najdete i na Fitshakeru. Pokud se potřebujete v životě posunout dál, zvládnout těžké období nebo chcete žít naplno a v radosti, ráda se stanu vaším osobním koučem. Svým klientům nabízím bezpečný a důvěrný prostor na rozhovor, ve kterém se zastavíme a prozkoumáme život z různých úhlů. Více o mně a mých aktivitách: www.nikolchovancova.sk.

Líbí se ti náš článek? Sdílej ho na sociálních sítích.