Hormonální zdraví je v jakémkoliv věku zrcadlem našeho celkového zdraví, nejen fyzického, ale i duševního. Proto se dnes zaměříme na důležitost ženského hormonálního zdraví ve vztahu k nutriční terapii. Na pomoc jsme si přizvali odbornici, nutriční terapeutku Ing. Nikoletu Engliš.
Z následujících řádků se dozvíš, jak může nutriční terapie pozitivně ovlivnit ženské hormonální zdraví, jaké nejčastější ženské problémy řeší v ambulanci nebo jak probíhá vstupní vyšetření. Pojďme se dozvědět víc informací! 😊
Na úvod bych tě poprosila o vysvětlení termínu „nutriční terapie“. Co všechno je předmětem terapie, jak tento obor pomáhá ženskému zdraví? Je vhodná pro všechny ženy bez ohledu na jejich věk?
Nutriční terapie je doplňková terapie (vhodná i při standardní medicínské léčbě zdravotního problému), která vychází z bezpečných a ověřených poznatků a vědeckých výzkumů (evidence based nutrition).
Já jako terapeutka se zaměřuji na zlepšení hormonálního zdraví žen, konkrétně v ambulanci nejčastěji řeším PCOS (syndrom polycystických ovarií), bolestivou nebo chybějící menstruaci, problémy s plodností, endometriózu, předčasnou menopauzu nebo už menopauzu. Nutriční terapie může být užitečná při menších zdravotních problémech, ale i při dlouhodobých, chronických stavech a onemocněních.
Určitě je vhodná pro všechny ženy bez ohledu na věk, nutriční potřeba nás žen se také s věkem mění. Důležité je „nezvyknout si“ např. na bolestivou menstruaci, nepřijmout to jako běžnou součást života a řešit to s odbornicí.
Jak probíhá vstupní vyšetření/konzultace v tvojí ambulanci? Je nutné na něco se předem připravit? Poskytuješ i online služby?
Vstupní konzultace u mě v ambulanci je hlavně rozhovorem. Kladu ženám opravdu hodně detailních otázek nejen o menstruačním cyklu nebo menstruaci, ale i o stravovacích návycích, skladbě jídelníčku, pohybovém režimu, probereme i spánek nebo zvládání stresu. Mým úkolem je odhalit těmito otázkami skryté/potenciální problémy hormonálního zdraví a také aktivně poslouchat. Bohužel, ještě pořád je to tak, že mnoho žen bývá –i u lékařů – nevyslechnutých, jejich problémy jsou ignorovány a neřešeny.
V rámci konzultace je i měření na diagnostické váze a samozřejmě moje doporučení v rámci nutriční terapie nebo na doplňkové krevní testy. Není třeba si nic předem připravit. Co se týká online služeb, jelikož dostávám spoustu zpráv s žádostí o radu/pomoc od žen z celého Slovenska přes Instagram, je možné, že v blízké budoucnosti přibudou.
Aktuálně se hormonální nerovnováha přímo dotýká čím dál většího počtu žen. Jaké jsou nejčastější příznaky této nerovnováhy, které na sobě můžeme pozorovat?
Bohužel, je to tak. I ke mně do ambulance chodí velice mladá, 20letá děvčata, která mají různé problémy s menstruačním cyklem nebo už diagnostikované PCOS. Mezi úplně první příznaky nerovnováhy, které na sobě může žena zpozorovat, patří právě ty spojené s cyklem, resp. s menstruací. Hlavně je třeba zpozornět, pokud to bývalo dlouhodobě jinak, a najednou se to změní. Může to být delší menstruační cyklus (více než 33 dní), vynechávání menstruace, velmi bolestivá menstruace, ale např. i náhlé přibírání, ukládání tuku v oblasti pasu, ochlupení na místech, kde předtím nebylo, také akné, vypadávání vlasů nebo nevysvětlitelná únava.
Může vhodné stravování zmírnit, případně úplně odstranit výše uvedené příznaky? Jaké jsou tvoje zkušenosti z praxe?
Rozhodně ano! Tak jako strava dokáže hormony „rozházet“, dokáže je i „dát dohromady“. Musím však upozornit, že výživa je jen jedním z více faktorů, na nichž je třeba pracovat, pokud chce žena zlepšit svoje hormonální zdraví. Pohyb, spánkový režim a management stresu jsou neméně důležité. Já se vždy snažím klientky vést k celkovým změnám a trpělivě jim vysvětluji, že neexistuje jedno zázračné řešení, jedna zázračná pilulka v krabičce s nápisem „hormonální rovnováha“. Chce to čas, vytrvalost, disciplínu, ale ty výsledky stojí za to. Pro mě je nejvíc, když mi klientka řekne, že zažila po letech menstruaci bez bolesti nebo že se jí po měsících vrátila, někdy stačí i úplně obyčejné: Cítím se mnohem lépe.
Jaké další faktory a proměnné můžou negativně ovlivňovat hormonální nerovnováhu?
Jak zmiňuji výše, dalšími faktory, které ovlivňují naše hormonální zdraví, jsou určitě stres, hlavně ten chronický, nedostatečný pohybový režim, chronický deficit spánku a určitě i nedostatek makroživin ve stravě (u žen zejména bílkovin a zdravých tuků) a také mikroživin (vitamínů a minerálů).
Je v pořádku cítit stále chuť na sladké? Do jaké míry ovlivňuje zvýšená konzumace rafinovaného cukru premenstruační syndrom a celkově menstruační cyklus?
Možná teď ženy potěším, je v pořádku, resp. existuje fyziologická příčina, proč máme větší chutě na sladké, např. před menstruací nebo během ní. Můžou za to měnící se hladiny estrogenů, které ovlivňují naše „hormony hladu“, můžeme potom mít větší hlad, toužíme víc po sladkém. Není však úplně v pořádku neustálá chuť na sladké, každičký den, případně po každém jídle. Tady je už nutné pátrat po tom, jestli mám dostatečný příjem makroživin, jestli mě v tom jídle má co zasytit.
Co se týká cukru a PMS, zatím není vědecké potvrzení např. mezi zhoršením příznaků PMS a množstvím nebo druhem přijatých sacharidů. Rozhodně však doporučuji preferovat komplexní sacharidy a udělat si radši svoji domácí sladkost, jejíž složení a kvalitu jednotlivých potravin si ovlivňujeme my samy.
Může i příjem alkoholických nebo kofeinových nápojů ovlivnit ženské zdraví?
Alkohol i kofein můžou ovlivňovat hormony a jako u všeho i zde platí – všeho s mírou. Zvýšený příjem alkoholu může zvyšovat hladinu estrogenů v těle a vést k estrogenové dominanci. Mezi její příznaky patří např. bolestivá menstruace, bolestivá prsa, neustále nafouklé břicho nebo cyklické akné. Na kofein zase vždy upozorňuji ženy s PCOS, tam je zvýšený příjem problematický kvůli inzulinové rezistenci, nespavosti nebo úzkostem.
Jaký je tvůj názor na doplňky stravy v souvislosti se ženským zdravím? Jsou nějaké, které doporučuješ doplňovat na denní bázi?
Doplňky mají význam, je však nutné vybrat si kvalitní a vědět, proč, na jaký konkrétní problém je beru. Základem pro každou ženu je magnezium (preferujte organickou formu, která se lépe vstřebá) a kvalitní probiotika, to určitě doporučuji brát denně. Dále už záleží na konkrétním problému, který chci řešit.
Jakou literaturu bys doporučila v rámci domácího vzdělávání v této oblasti?
Velmi dobrou a komplexní knížkou, která se věnuje problematice hormonálního zdraví, je např. Hormone Intelligence od doktorky Avivy Romm (vyšlo v slovenštině pod názvem Hormonálna inteligencia). Druhý tip je zatím dostupný jen v angličtině, je od doktorky Hazel Wallace, známé jako @thefoodmedic a jmenuje se The Female Factor.
Dáš nám na závěr tip na oblíbenou sladkou dobrotu, kterou si můžeme bez výčitek dopřát (v přiměřeném množství), když nás přepadne chuť na něco sladkého během PMS? 😊
Čoko-avokádový puding. Je jednoduchý, rychlý, chutný a sytý. Já ho jím už roky. Rozmixujte 1 menší zralý banán s ½ avokáda, přidejte kvalitní kakao.
Moc děkuji za rozhovor, plný užitečných informací ze světa ženského zdraví, a přejeme hodně spokojených klientek.
Jestli tě toto téma zaujalo a chtěla by ses dozvědět ještě více konkrétních informací, Ing. Nikoleta Engliš působí v prostorách Kliniky endokrinologie a ženskosti Steniclinic v Bratislavě.
Taktéž děkujeme za tip na zdravé mlsání. 😊 Tento čokoládovo-banánový avokádový puding je skutečně výborný a na našem blogu můžete najít i jiné úžasné, rychlé a hlavně zdravé pochoutky.
Jsem nadšencem zdravého životního stylu a ráda hledám novou inspiraci a teorie z této oblasti, které hned zkouším aplikovat v "praxi" - v kuchyni, cvičení, nákupech... Nejlépe se cítím v přírodě (procházky se psem, běhání, cyklistika), kde se vždy nadopuju pozitivní energií.