V sychravém podzimním a zimním období všude čteme, že si máme posilovat imunitu. Jedním způsobem zvýšení imunity je zajistit si dostatečný příjem zinku. Jenže odkud ho můžeme získat?
Zinek je esenciální stopový prvek, který hraje v našem těle důležitou roli. Podílí se nebo je přímo součástí více než 300 enzymů, které ovlivňují náš metabolismus.
Víc o zinku a jeho významu najdete na našem webu:
Dnes se zblízka podíváme na jeho zdroje a schopnosti nakopnout imunitu i v boji proti některým typem virů.
Zdroje zinku
Náš organismus si nedokáže zinek uložit do zásoby, proto je potřebná jeho pravidelná konzumace.
Doporučený denní příjem je od 7 do 9,5 mg. Některé zdroje uvádějí jako doporučenou denní dávku až 15 mg, pro děti 5 až 7 mg a pro těhotné ženy 20 až 25 mg.
Ani vegani nebo vegetariáni si nemusí zoufat, zinek se nachází i v rostlinné stravě. Kvůli obsahu fytátů a jiných látek může být vstřebatelnost zinku nižší. Vaření, fermentace nebo kvašení však můžou příjem a vstřebávání zinku z rostlinné stravy ulehčit.
Při jeho lepším vstřebávání dokážou pomoct i aminokyseliny obsahující síru, které najdeme například v ořeších, kyselina citronová a jablečná, které najdeme v některých druzích ovoce, a některé bílkoviny, například sójový protein.
Naopak kravské mléko může vstřebávání zinku spíš zhoršit, ale tím se vegani trápit nemusí.
Nedostatkom zinku môžu trpieť ľudia, ktorí majú ochorenia tráviaceho traktu, obličiek, pečene. Rizikovým faktorom je aj alkohol, ktorý znižuje vstrebávanie zinku a podporuje jeho vylučovanie.
Nedostatkem zinku můžou trpět lidé, kteří mají onemocnění trávicího traktu, ledvin, jater. Rizikovým faktorem je i alkohol, který snižuje vstřebávání zinku a podporuje jeho vylučování.
Lék na otravné bradavice?
Jestli jste už někdy měli na kůži rukou nebo nohou bradavice, určitě víte, že léčba nebyla příjemná ani rychlá. Bradavice jsou většinou způsobeny virem HPV. Známe přes 100 typů virů, některé z nich můžou i za nepříjemné bradavice.
Nás jako bělochy bohužel trápí bradavice častěji, zejména v teenagerském věku. Protože jsou virového původu a zinek dokáže nakopnout imunitu, zlepšením imunity bychom se bradavic měli zbavit. Aspoň logicky to dává smysl.
Několik studií skutečně potvrdilo, že podávání zinku během několika týdnů až měsíců vedlo ke zlepšení onemocnění. Většinou po 1 až 2 měsících.
Některé studie dokázaly pozitivní vliv zinku jen u lidí, kteří trpí jeho nedostatkem. Proto je podávání zinku při postižení bradavicemi sporné. Hlavně když uvážíme, že množství zinku, které bylo při studiích lidem podáváno, je vysoko nad doporučenou denní dávkou 10 mg/kg hmotnosti, maximálně 600 mg.
Můžeme suplementovat dlouhodobě?
Užívat doplňky výživy s obsahem zinku dlouhodobě není problém. Denní dávku je však třeba si hlídat a ve snaze pomoct své imunitě ji nepřekračovat.
Při dlouhodobém příjmu 50 až 150 mg zinku za den může docházet k porušení metabolismu mědi a železa, problémům se srdcem, ke snížení množství HDL cholesterolu.
V Česku je registrovaný volně prodejný lék obsahující 25 mg zinku v tabletě, přičemž doporučené dávkování je půl až 1 tableta denně. A samozřejmě najdeme i mnoho výživových doplňků s obsahem zinku.
Zinek se vstřebává na začátku tenkého střeva. Vstřebávání zinku můžou ovlivnit různé faktory. Proto se doporučuje suplementovat v dostatečném odstupu mezi jídly, půl hodiny před nebo 2 hodiny po jídle.
Zapíjet je vhodné vodou. Nápoje obsahující kofein, ale i mléko a mléčné výrobky, můžou zhoršovat vstřebatelnost a využitelnost. Vstřebání zinku ovlivňuje i jeho kombinace s vápníkem, mědí nebo železem.
Zinek zároveň dokáže ovlivnit vstřebávání některých typů léků, například některých antibiotik nebo léků na štítnou žlázu, proto je o suplementaci zinku vhodné uvědomit svého lékaře. Minimálně nechat několikahodinový odstup od jiných léčiv.
Předvánoční období je jedno z nejkrásnějších v celém roce. Každý z nás ho chce prožít s Láskou, Pokojem a Radostí. A to samé chceme dopřát nejbližším. Snažili jsme se proto tyto pocity zhmotnit ve vůních, aby sis je mohla připomenout i ty nebo tvoji blízcí, kdykoliv si zapálíte některou z této kouzelné kolekce svíček. ❤️
Objednej si dárek pro sebe nebo blízké! Nečekej dlouho, vyrobili jsme jen pár kousků.
Zdroje:
Aboud, A. M., & Nigam, P. K. (2022). Wart. Dostupné na internete: National Center for Biotechnology Information: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK431047/
Dermatology Department. (2020). Oral zinc for warts. Dostupné na internete: Oxford University Hospitals NHS Foundation Trust: https://www.ouh.nhs.uk/patient-guide/leaflets/files/14029Pzinc.pdf
Genedy, E. A., & Moussa, R. (2016). Oral zinc sulfate in the treatment of recalcitrant warts. Egyptian Journal of Dermatology and Venereology, 34-38. Dostupné na internete: https://www.ejdv.eg.net/article.asp?issn=1110-6530;year=2016;volume=36;issue=2;spage=34;epage=38;aulast=Moniem
Jelšíková, M., Krajčíová, A., & Krajčovičová, K. (2021). Zinok a selén v čase pandémie COVID-19. Lekárnik, 40-41. Dostupné na internete: https://www.nusch.sk/files/novinky/2021/nemocnicne-lekarenstvo.pdf
López‐García, D. R., Gómez‐Flores, M., Arce‐Mendoza, A. Y., Fuente‐García, A. D., & Ocampo‐Candiani, J. (2009). Oral zinc sulfate for unresponsive cutaneous viral warts: too good to be true? A double‐blind, randomized, placebo‐controlled trial. Clinical and Experimental Dermatology, 984–985. Dostupné na internete: https://academic.oup.com/ced/article/34/8/e984/6625332
Saunders, A. V., Craig, W. J., & Baines, S. K. (2013). Zinc and vegetarian diets. The Medical Journal of Australia, 17-21. Dostupné na internete: https://www.mja.com.au/journal/2013/199/4/zinc-and-vegetarian-diets
U.S. Department of Agriculture. (2018). FoodData Central. Dostupné na internete: https://fdc.nal.usda.gov/
Willacy, H. (2019). Zinc Deficiency, Excess and Supplementation. Dostupné na internete: Patient: https://patient.info/doctor/zinc-deficiency-excess-and-supplementation-pro
Moje dlouhodobé zdravotní problémy mě přivedly ke zvýšené péči o své zdraví. Cvičení se pravidelně věnuji už od střední školy a pohltilo mě natolik, že jsem se stal certifikovaným fitness trenérem a výživovým poradcem. Vědomosti si však dál rozšiřuji prostřednictvím kurzů nebo čtením odborné literatury. V roce 2019 jsme s manželkou založili projekt www.zdravievosvojichrukach.com, jehož cílem je vzdělávat lidi v různých tématech a oblastech zdraví, ať už fyzického, emocionálního nebo mentálního. Témata, kterým se věnuji, jsou právě dlouhodobě udržitelný životní styl, vyvážená strava a pohyb. Můj pohled se ve značné míře opírá o studie a vědecké poznatky. Aktuálně nabízím několik možností edukace, a to prostřednictvím workshopů, online programů, blogů a individuálních konzultací.