Někdy by se mohlo zdát, že vybrat ten správný nůž, případně soupravu nožů do naší kuchyně, je obrovská věda. Ale nemusí tomu tak vůbec být!
V dnešním článku si postupně vysvětlíme, jak z obrovského množství, které nabízí dnešní trh, vybrat opravdu kvalitní nůž. Jaké vlastnosti by měl mít, jestli si můžeme nože brousit i v domácím prostředí a jakou péči jim dopřát, aby nám byly nejlepšími kuchyňskými kamarády dlouhé roky.
Na pomoc jsme si přizvali odborníky na nože z internetového obchodu KNILAND. Protože ty správné nože posouvají radost z vaření na ještě vyšší úroveň 😊.
V současnosti existuje na trhu velké množství nožů do běžné kuchyně. Jaké nože tvoří základ těch, které by měl mít každý doma?
Doporučujete pro domácí použití speciální nože podle určení – na zeleninu, zákusky, sýr, lososa, rajčata a podobně?
Každý by měl mít doma minimálně jeden všestranný nůž, který zvládne nakrájet jakoukoliv surovinu – na toto jsou nejlepší kuchařské nože (chef) nebo japonský ekvivalent Gyuto. Mezi nejoblíbenější typ nožů patří japonský Santoku – je výborný na zpracování zeleniny a základní práce při přípravě surovin, ale i na základní zpracování masa.
japonský Santoku
V případě, že už máme takovýto pořádný nůž doma, můžeme se začít poohlížet po specializovaných kouscích na vybrané úkony. Každému, kdo se chce posunout v přípravě surovin, a tedy i ve vaření, doporučujeme naučit se používat a pořídit si specializované nože.
Díky tomu, že byly přesně navržené na specifické úkoly, šetří čas při přípravě, zvyšují bezpečnost při práci, ale hlavně zvyšují celkovou kvalitu jimi připravených potravin, které můžeme při špatném zacházení do určité míry znehodnotit. Platí to zejména u ryb a porcování či vykosťovaní masa.
Pokud máte v oblibě pokrmy z ryb, určitě si prohlédněte nabídku filetovacích nožů, pro snadné loupání ovoce jsou vhodné menší nože, řeznické nože zase na zpracování celé drůbeže a velkých kusů vepřového masa a na krájení pekárenských výrobků a větších koláčů jsou velmi nápomocné zoubkované nože.
Japonské nože jsou ideální pro náročnější kuchaře a znalce nožů, kteří preferují přípravu tradičních asijských pokrmů. Zpravidla se vyrábějí z oceli, která dosahuje vyšší ostrosti, je však náchylnější na poškození.
V každém případě se tradiční japonské nože liší od evropské klasiky ve více ohledech, což by mohlo být samostatné téma na celý rozhovor. Pokud je však někdo na tyto rozdíly zvědavý, přečte si více o tomto tématu na našem blogu.
Na jaká kritéria bychom se měli soustředit při výběru uvedených nožů, abychom vybrali kvalitní produkty? Jakých chyb bychom se měli při nákupu vyvarovat? Je důležité dbát i na použité materiály?
Tomuto tématu jsme věnovali několik článků na našem blogu, ve kterých rozebíráme všechno, co je třeba při výběru zohlednit, a jak postupovat při nákupu. Pokud se někdo po přečtení těchto návodů stále nemůže rozhodnout, velmi rádi pomůžeme telefonicky.
Kvalitní nože poznáme zejména podle použitých materiálů, ale i podle ověřených výrobců.
Z ověřených výrobců můžete určitě zaměřit pozornost na značky jako Samura, Boker, Tojiro, Dick či Opinel – noži těchto značek nemůžete nikdy nic pokazit a Kniland se specializuje právě na tyto renomované a kvalitní kousky, které v běžných supermarketech určitě nenajdete.
Použité materiály jsou jedním z nejdůležitějších aspektů při výběru nože, kterým se však nedostává tak velké pozornosti.
Mnoho lidí si nože vybírá podle designu nebo jednoduše potřebuje, aby se jim hodily ke kuchyňské lince. Je však třeba myslet na to, že nůž si vybíráte na dlouhé roky a chcete, aby vám vydržel co nejdéle. Právě tohle budou ovlivňovat použité materiály.
Čepel nožů:
Ty nejkvalitnější nože jsou vyrobené z oceli s vysokým obsahem uhlíku. Ocel s vysokým obsahem uhlíku je známá svojí schopností dosáhnout extrémní ostrosti.
Například oceli X50CrMoV15 (1.4116), X55CrMo14, Sandvik 12C27 či AUS 8 jsou standardem mezi kvalitními ocelemi. VG10 je o třídu kvalitativně vyšší než už zmíněné oceli a tím nejvyšším levelem jsou japonské oceli jako Shirogami nebo SPG2.
Ty nejkvalitnější oceli s vysokým obsahem uhlíku bývají často vložené jako řezné jádro mezi dva pláty damaškové oceli, což zvyšuje jejich odolnost. Damašková ocel na první pohled zaujme zejména svým vzhledem, ale není třeba zapomínat na její řezné vlastnosti a celkovou kvalitu – je to prémiový materiál na výrobu nožů.
Rukojeti
Samozřejmě je třeba si všímat i rukojeti nože, nůž by se vám měl hlavně pohodlně držet.
Dřevo například není tak odolné jako jiné materiály (při nesprávné péči vám může dokonce prasknout), navzdory tomu je to oblíbený přírodní materiál s jedinečným vzhledem. Velmi odolné jsou G10 a micarta.
Plastové rukojeti se sice snadno umývají, ale jsou náchylnější k ukládání bakterií z částeček jídla. Dalším rozdílem je, že dřevo není možné umývat v myčce nádobí, protože by se mohlo už po pár takovýchto umytích zničit a popraskat. Kromě toho se může stát, že se čepel nože otluče o další předměty. Plastové rukojeti jsou méně náchylné na poškození při umývaní v myčce nádobí a celkově při péči.
Tvrdost nože:
Tvrdost oceli bere v úvahu velmi málo lidí, ale v konečném důsledku bude právě ta udávat, jak dlouho si nože zachovají svoji ostrost a jak často budete muset nůž dobrušovat.
Čím tvrdší a kvalitnější ocelí váš nůž disponuje, tím déle zůstane čepel naostřená. Nože, které mají tvrdost menší než 56 HRC, se obvykle otupí mnohem rychleji než oceli s vysokým obsahem uhlíku, které můžou klidně dosahovat tvrdosti 58–60 HRC. U japonských ocelí dokonce až do 65 HRC.
Hlavně se nezapomínejte o svoje nože řádně starat, aby vám dělaly v kuchyni společnost co nejdéle – takže používat správný nůž na správný úkol.
Péče znamená neumývat je za žádných okolností v myčce. Uhlíkové oceli jsou náchylné na poškození i působením kyselých šťáv (např. citronu), proto je dobré jen umýt, jen co jsme hotoví s prací.
Mnoho lidí si myslí, že je jedno, jaký nůž se na co použije nebo jaké nože má doma. Samozřejmě, že se dají koupit v supermarketu i za pár korun, ale po několika použitích budou tupé, takže je budete muset velmi často brousit a nakonec skončí v zásuvce naházené jeden na druhém.
Toto všechno řeší poctivý kuchyňský nůž, který má svoji hodnotu, budete si ho vážit a starat se o něj, takže klidně vydrží v top kondici i dekády. Nakonec je s takovýmto nožem i příprava surovin zábava, jelikož jde všechno jako po másle 😊.
Kromě funkčních vlastností jsou takovéto nože většinou i pastvou pro oči a člověk si k nim velmi snadno vytvoří pouto.
Ostré nože tvoří základ bezpečnosti při krájení a přípravě jídel. Můžeme si je nabrousit i v domácím prostředí, nebo doporučujete profesionální broušení nožů u odborníků?
Mnoho brusných systémů je velmi jednoduchých na ovládání, takže si můžete rychle naostřit všechny svoje nože v pohodlí domova a nemusíte si dělat starosti s broušením u profesionálů.
Můžeme doporučit i brusky pro lidi, kteří v životě nebrousili, velmi jednoduše se s nimi pracuje. Jednoznačně nejoblíbenější brusný systém v nožířské komunitě je brusná souprava Work Sharp Benchtop Precision Adjust.
S touto soupravou dokážou brousit i úplní začátečníci. Kromě toho existuje nespočetné množství tutoriálů, jak s touto bruskou pracovat.
Další možností je i elektrická verze. Ne každý si samozřejmě na takovéto broušení troufne, takže stále můžete dát přednost profesionálnímu broušení nožů u odborníka.
Jak by měla probíhat běžná údržba nožů, například umývání, skladování a podobně, abychom nožům zajistili dlouhou životnost?
- Úplně nejdůležitější je udržovat čepel ostrou pomocí ocílky a občasného nabroušení pomocí jakékoliv brusné soustavy nebo na brusném kameni prodávaném samostatně.
- Nezapomínejte na banální úkony (pořád je ne každý dodržuje), jako je očištění čepeli po každém použití, ideálně pod tekoucí vlažnou vodou, a skladování nože na suchém a bezpečném místě.
- Nože nikdy neumývejte v myčce nádobí, některé by to sice mohly zvládnout, zbytečně rychle by se však otupily, případně odřely nebo jinak znehodnotily pod náporem vysoké teploty vody.
- Prémiové nože s exkluzivními materiály většinou vyžadují zvýšenou péči a zřejmě budete muset sáhnout i po dodatečném příslušenství, jakým jsou oleje či vosky na dřevo (zejména u dřevěných rukojetí nožů).
Mohli byste nám specifikovat, jaké nejčastější chyby dělají lidé v kuchyni při krájení potravin a jak minimalizovat riziko vzniku těchto chyb?
Nekrájet na talíři, stačí jedno takovéto krájení a můžete nůž brousit znovu.
V neposlední řadě krájejte opatrně a zbytečně nespěchejte. Nejvíce úrazů vzniká právě při rychlém a nepozorném krájení. Chvilky v kuchyni vám mají přinášet radost z dobře uvařeného jídla, a ne zbytečná zranění. Ani dokončení oběda o pár minut dřív za to podle nás nestojí 😉.
Za tyto praktické a užitečné informace ze světa nožů děkujeme internetovému obchodu KNILAND, který vám v případě dalších otázek rád poskytne odpovědi. Věříme, že jsme vám při výběru správného nože pomohli a radost z přípravy zdravého jídla bude ještě větší zážitek.
V tomto předvánočním období jsme si pro tebe připravili skvělý dárek – slevu až 15 % na nákup fit dárků v našem e-shopu 🤩! Nakoukni do něj a vyber něco fit pro sebe a svoje blízké.
Jsem nadšencem zdravého životního stylu a ráda hledám novou inspiraci a teorie z této oblasti, které hned zkouším aplikovat v "praxi" - v kuchyni, cvičení, nákupech... Nejlépe se cítím v přírodě (procházky se psem, běhání, cyklistika), kde se vždy nadopuju pozitivní energií.