
Janka se poprvé dostala ke cvičení v roce 2021, kdy se s kolegyněmi vzájemně motivovaly během novoroční výzvy. Postupně se jí podařilo zhubnout 6 kg a zlepšit svou kondici. Během mateřské si však dala pauzu, ale pohyb jí začal chybět, a tak se v roce 2024 rozhodla začít znovu. Přestože její dny naplňuje péče o tři děti, studium a práce osvětlovačky, na cvičení si vždy dokáže najít čas. V rozhovoru nám prozradila, jak se jí podařilo vrátit k aktivnímu životnímu stylu, jaké překážky musela překonat a proč se pohyb stal její nedílnou součástí. 😊
Janko, tvoje proměna proběhla už v roce 2021. Co tě tentokrát motivovalo vrátit se ke cvičení? O to víc si ceníme, že jsi stále s námi ve Fitshakeru. Řekni nám, kolik kilogramů to bylo poprvé a za jak dlouho, a také, jak je to teď.
Ano, začala jsem cvičit s Fitshakerem v roce 2021, když jsem kvůli pandemii pracovala z domova. Ta sice začala už v roce 2020, ale byl to dost náročný rok na to, abych zvládala učení z domova a ještě k tomu cvičení (vím, výmluva). S kolegyněmi jsme se domluvily, že budeme cvičit „společně“ – každá ze svého obýváku. Založily jsme si společnou skupinu a vzájemně se povzbuzovaly, motivovaly a kontrolovaly, která už ten den odcvičila. 😃 Bylo nesmírně důležité najít si čas, který mi na cvičení vyhovuje – někdo cvičí ráno, někdo spíš odpoledne.
Začaly jsme tedy v lednu novoroční výzvou. Já jsem se na začátku zvážila a čekala, jak bude váha každý den klesat. Byla jsem trochu zklamaná, že první dva měsíce se čísla nehýbala, ale cítila jsem se čím dál lépe, tak jsem to nevzdala. Tehdy mě ani nenapadlo se měřit. Ale po těch dvou měsících začala čísla postupně klesat. Neměla jsem potřebu shodit moc, jen tak 2–3 kila, trochu zmenšit břicho a hlavně získat kondici a pravidelný pohyb. V lednu jsem měla 62 kg a po 6 měsících bylo 6 kg dole (při výšce 164 cm).
Rozdíl jsem si uvědomila až při porovnání fotek. To mi stačilo, cítila jsem se skvěle, zmizely přebytečné tuky a faldíky, břicho bylo na tom mnohem lépe a co mě překvapilo – krásně se mi narovnal i záda. Po těch 6 měsících jsem dál cvičila jen na udržení kondice. Chvíli na to jsme s radostí očekávali naše třetí dítě, takže jsem si dala dvouletou pauzu (ne že by tam nebyl žádný pohyb, ale necvičila jsem pravidelně a cíleně). V únoru tohoto roku jsem se k cvičení opět vrátila, hlavně proto, že mi chyběla ta radost z pohybu, pravidelná dávka energie a opět bych potřebovala shodit 2–3 kila.
Jsi máma tří dětí a momentálně na rodičovské, ale kromě toho jsi učitelka a ještě se věnuješ osvětlování na akcích. Jak ve všem tomhle nacházíš prostor na pohyb? Co je podle tebe nejdůležitější, aby to fungovalo?
Nejdůležitější je rozhodnout se, že opravdu chci cvičit. Když je to priorita, čas se najde. Snažím se ho alespoň „ukrást“ mezi všemi povinnostmi. Promyslím si, kdy je vhodná doba na cvičení, sladím to s časem na jídlo a zařadím si to do určitého bloku dne.
Jenže pak to musím dodržet, jinak se to rozsype jako domeček z karet. A taky je důležité, aby si ten nejmladší zvykl, že cvičím. 😃 I když občas je to docela vtipné – leze mi pod nohy, někdy mě napodobuje, jindy mě tahá pryč. Jednou si pustil moji jednoručku na nohu, naštěstí to bylo jen 0,5 kg. Jindy zase vytáhl lamelu z roštu postýlky a cvičil s ní. Takže nejraději mám, když si najdu čas, kdy jsem sama, tehdy se mi cvičí nejlépe a nejefektivněji. A taky je pak volná sprcha. 😆
Co se týče učení, tam je pohyb zaručený, protože učím na 1. stupni. Nedokážu si představit sedět za katedrou a jen rozdávat úkoly – celý den jsem na nohou. Teď, během rodičovské dovolené, se intenzivněji věnuji Hejného metodě, jsem jejím velkým fanouškem a propagátorem a aktuálně se připravuji na to, abych ji mohla lektorovat ve výuce matematiky. Můj manžel je DJ a já jsem jeho dvorní osvětlovačka. 😊 To znamená, že na svatbě, plese či maturitním plese jsme vždy spolu – on se věnuje výhradně hudbě, mixování a klientům, a já se starám o světelnou atmosféru a dynamické svícení. Přípravy trvají několik hodin – všechno je v pohybu + nošení techniky (budu mít pěkné svaly 😃), a pak celá „protancovaná“ noc za pultem. Takže nejvíc dostávají zabrat nohy. 😊 Ale něco přece jen spálím. Takto spolu nás to baví a už to děláme zhruba 8 let. Manželé jsme 13 let.

Říkáš, že si čas na cvičení doslova „kradeš“. Jaké jsou tvoje triky, abys dokázala věnovat pohybu i v hektických dnech? Chtějí se děti zapojovat, nebo ne?
Zapnu a jdu. 😃 Protože pokud si to neurčím jako prioritu, ten den necvičím. Když mám náročný den a nestihla jsem cvičit, ještě před večeří se přesvědčuji: „Ještě jsi necvičila, Jano, jdi cvičit, protože jakmile se najíš – nazdar.“ A nevím, jak je to možné, ale když cvičím před večeří, pak sním méně. 😆 Takže je to výhodné. 😊
Nejstarší syn (12) takové cvičení moc nemusí, raději si jde zahrát fotbal nebo lyžuje. Dcera (10) se ke mně občas přidá – při mé první proměně ráda cvičila Kidshaker. Kromě toho má dvakrát týdně po dvou hodinách taneční. Nejmladší dvouletý syn se někdy přidá ke cvičení, jindy „překáží“. 😃 Ale vnímá, že cvičím, a to je asi nejdůležitější – ukázat i dětem, že je dobré mít aktivitu, při které (a po které) se cítím dobře, a že pohyb je důležitý. 💪
A co ty a strava? Jak to máš sladěné s cvičením? Zdravý životní styl se bez plnohodnotné energie neobejde. Jak náročné to bylo na začátku a jaké je to dnes?
Při své první proměně v roce 2021 jsem se začala více věnovat i stravě. Změnila jsem přístup například k množství zeleniny na talíři. Do té doby to tak nebylo, zelenina nebyla každodenní součástí mého jídelníčku. Naštěstí ji děti mají velmi rády, takže to nebylo vůbec náročné. Ráda jsem sledovala doporučení Fitshakeru, zkoušela jejich recepty a snažila se je zařadit do pravidelného jídelníčku. S kolegyněmi jsme si posílaly různé recepty a „dobroty“ a tak jsme zkoušely nové chutě a kombinace, abychom se co nejvíce přiblížily zdravému talíři. Omezila jsem smažená jídla (čas od času si je ale dám – takový dobrý smažený sýr, no neodoláš 😆).Samozřejmě, nejde jen o zeleninu, ale o celkový přístup k tomu, co jíme, zda to sledujeme a zda si dáváme pozor při nákupech. Nejsem ale striktně nastavená tak, že bych si něco v žádném případě nedala.
Dopřeji si i sladké, protože když si tělo říká, podle mě je horší se na to jen dívat a trápit se, než si to jednoduše dopřát. Důležité je být psychicky v pohodě a dobře si zacvičit. Velmi jsem si oblíbila zeleninové saláty s masem (nebo i bez), polité ostropestřcovým olejem bohatým na omega 3 a 6, a k tomu skvělé koření na saláty. A ta chuť je dokonalá! 😊K večeři máme všichni rádi mozzarellu s rajčaty a rukolou, polité ostropestřcovým olejem a posypané bylinkovým kořením s mořskou solí nebo česnekovým kořením (po kterém není cítit z úst – fakt lahůdka). Začali jsme prostě tvořit, experimentovat a zároveň se více zajímat o to, co našemu tělu prospívá. Začala jsem vyrábět ovocné placky, které si hlavně dcera přibaluje téměř ke každé svačině a chutnají i nejmladšímu. K tomu jsme si samozřejmě museli nasbírat jahody a rybíz – a děti sledovaly celý proces přípravy. 🍓
Co bylo Tvým prvotním cílem při hubnutí a změnil se tento cíl s odstupem času?
Tehdy jsem chtěla shodit pár kilo, abych se cítila lépe a nemusela se tlačit do některých oblíbených kousků oblečení. Hlavním cílem bylo ubrat na břiše. Pak jsem zjistila, že mi to prospívá a že vypadám o něco lépe. Popravdě jsem nevěděla, kam mě to zavede, ale líbilo se mi cvičit doma – každý den půl hodinky, bez nutnosti chodit do fitka.Každý den jsem měla naplánované cvičení, což mi vyhovovalo, protože to někdo „vymyslel“ za mě. 😃
A k tomu byly v každém videu instrukce, jak správně cvičit a dýchat. S odstupem času už vím, že to není až tak náročné – stačí jen začít a pak se toho držet. Váha půjde dolů. I když možná číselně ne tak, jak bychom si představovali. Ale i to jsem se postupně naučila – váha tuku a váha svalů jsou dvě různé věci, a když přibývá svalová hmota, čísla na váze nemusí klesat tak, jak bychom čekali. Proto je lepší se měřit než vážit. Kromě toho hodnotím pozitivně i lepší stravovací návyky. Umím se snadněji rozhodnout, zda si něco dám nebo ne – a to je pro mě velký posun. 😊
V roce 2021 jsi dosáhla skvělých výsledků. Když se na to zpětně podíváš, co byl největší faktor tvého úspěchu? Co tě tehdy drželo ve hře?
Měla jsem opravdu velkou radost z cvičení a také mi zachutnaly nové recepty. Ta radost byla návyková, nechtěla jsem se toho vzdát. A k tomu jsem měla podporu doma, postupně se ke cvičení přidal i manžel.
Co bylo při tvé proměně nejtěžší? Setkala ses s nějakými překážkami, které by mohly ženy doma znát a které by jim pomohlo vědět, jak je zvládnout? A vlastně, jaký je tvůj aktuální cíl?
Nejtěžší bylo nenechat se strhnout něčím jiným – jiným programem, množstvím práce, domácností či rodinou. Ne že by bylo cvičení důležitější než rodina 😊, ale ve smyslu hesla „spokojená matka, spokojená rodina“ jsem si jednoduše vždy našla čas na trénink. Někdy bylo pokušením i jídlo, jindy mě hnal hlad – ale když jsem si zacvičila, pak jsem ani neměla takový hlad a rozhodla jsem se dát si něco jiného, než když se hladová díváš do lednice (nebo do skříňky se sladkostmi) a snědla bys cokoliv. 😃 Můj aktuální cíl je podobný jako při první proměně – shodit 3–4 kg a zmenšit břicho.
Pokud bys měla něco vzkázat ženám, které už jednou zhubly, ale postupně se vrátily zpět, co by to bylo? Jak se nebát začít znovu a nebrat to jako neúspěch?
V mém případě jsem si dala pauzu od cvičení kvůli těhotenství, což je samozřejmě omluvitelné. 😊 Mohla jsem ale začít cvičit dříve než po dvou letech a teď už nemám žádnou dobrou výmluvu, proč jsem nezačala. Ale alespoň teď jsem se rozhodla začít znovu, a i to považuji za úspěch. Po porodu to byly hlavně procházky a nošení „závaží“ na hrudi. 😊
Ženám bych vzkázala, aby si vzpomněly, jak dobře se cítily dříve, když cvičily, jakou radost jim to přinášelo, jak si mohly ukrást čas pro sebe a přitom udělaly pro své tělo něco neuvěřitelně prospěšného. Tolik endorfinů se jen tak nevyplaví! 😊 Je důležité si stanovit reálné cíle, být se sebou v rámci možností spokojená a nevystavovat se přílišnému přetížení.Když jsem nemocná, necvičím. Když nemám sílu, necvičím, protože jinak se přetížím – a pak opravdu necvičím. 😃 Pokud vás rodina v tom nepodporuje, najděte si čas, kdy jste samy, a zacvičte si. Alespoň krátce – získat zpět návyk a postupně přidávat. Ideální je také nevrátit se k jídelníčku „před cvičením“, ale věnovat se i tomu, co jíme. Protože zdravé jídlo nám dodává tu správnou energii. 💪😊
Ochutnej Fitnutku – zdravou dobrotu plnou ořechů! 🥜
🍫Hledáš lahodnou a výživnou pomazánku bez zbytečností? Fitnutka je ideální volbou! Vyber si svou oblíbenou příchuť a dopřej si zdravé mlsání bez výčitek.Na e-shopu Fitshaker najdeš i další skvělé příchutě, které stojí za vyzkoušení! Objev všechny varianty a najdi si tu svou.
👉 Objednej si ji na e-shopu Fitshaker a vychutnej si každou lžičku! 💛
Miluju cvičení, zdravý životní styl, motivační knihy, ale v první řadě svoji rodinu. Jako máma často potřebuju nekonečnou dávku tvořivosti a nápadů, jak to všechno skloubit a vytvořit zdravé prostředí pro moji rodinku. Přestože se víc věnuju cvičení, vaření nezůstává pozadu. Ráda zkouším nové recepty, a to tak, že tradiční potraviny vyměním za zdravé varianty, abychom neopustili tradice, a zároveň se posouvali vpřed. Základem zdravého života je jídlo, protože je to náš hlavní zdroj energie. A jaký zdroj si dáš, tak dobře se máš. 😊