Všechny
Recepty
Zdraví
Stravování
Všeobecné
Cvičení
Fitshaker podcasty
Hubnutí
Proměny
Seberozvoj a motivace
Pro fit maminky
Fit pobyty a dovolené
Myslíme ekologicky!
Těhotenství

Na co myslet ve stravě, když mám po padesátce?

zdrava strava

Všichni z nás se chtějí cítit zdraví, plní životní energie a zároveň vypadat super. Je jedno, jestli nám je dvacet let nebo padesát. Pravda je však taková, že s přibývajícími roky postupně ubývá naše energie, do našich životů se postupně vkrádají nemoci a na postavě každým rokem přibývají další a další tukové zásoby.

zdravá výživa

Mnohé z vás, které máte po padesátce, víte, jak je stále těžší zabojovat tím správným směrem, abyste to zvrátily. Naše těla, o která jsme se roky správně nestarali, už přestávají reagovat na jakékoliv diety a zdá se vám, že přibíráte už i z vody. Poznáváš se v tom?

Je třeba si uvědomit, že nároky tvého těla na kvalitu stravy s přibývajícím věkem rostou. V žádném případě ti nepomůžou žádné speciální diety, módní stravovací trendy, detoxy či zázračné tabletky na hubnutí. Všechny tyto věci tě zase připraví o další cenné živiny, které tvoje tělo nutně potřebuje, aby se věci pohnuly správným směrem.

Vím, že je to někdy těžko pochopitelné, když jsme celé roky kolem sebe slýchali, pokud chceš být štíhlá, nejez a hodně cvič. Jak říkala cvičitelka Edita Sipeky: „Kočko, nežer!“ 😊

Stárnutí našeho organismu přináší mnohé hormonální, anatomické a fyziologické změny. Jejich příznakem je postupné zpomalování metabolismu, meziroční přibývání tuku a jeho zhoršené spalování, ztráta elasticity kůže, vyšší náchylnost k civilizačním chorobám, degradovaný střevní mikrobiom a postupný úbytek svalové hmoty. Svalová hmota je přitom pro naše tělo mimořádně důležitá.

Je třeba si uvědomit, že se nemůžeme pouze upínat na číslo na váze. Drastickými dietami a přehnaným sportem spojeným s nedostatečným jedením si po padesátce můžeme akorát způsobit štíhlou obezitu a ztratit právě jen cenné svaly, které nám ovlivňují metabolickou mladost.

Jak bys to tedy měla udělat správně?

Ať už je tvým cílem zhubnout, udržet si váhu, nebo se jednoduše cítit fit, zázračná cesta, která tě přivede k vytouženému cíli, je jen jedna. Je jí změna životního stylu, jejíž nejpodstatnější částí je správné a vyvážené stravování, aby tělo dostalo všechny živiny, které nutně potřebuje.

Jak by měla strava ženy po padesátce vypadat?

Základem každého vyváženého jídelníčku jsou bílkoviny. Obzvlášť ženy jich mívají ve stravě chronický nedostatek. To ukazuje i naše denní praxe.

Bílkoviny jsou základním stavebním kamenem našich buněk, fungují na nich všechny procesy v našem těle. Při jejich nedostatku vzniká v těle negativní dusíková bilance, která startuje mnohé destrukční procesy v našem těle, například degradaci svaloviny, pokles imunity, zhoršení kvality vlasů či kůže a jiné. Bez bílkovin se prostě nepohneš nikam, ať už máš záměr hubnout, nebo prostě být zdravá.

Obzvlášť důležité jsou živočišné bílkoviny, které obsahují kompletní spektrum aminokyselin, a navíc v mase jsou s nimi přítomné vitamíny třídy B, železo a kolagen, které bychom v rostlinné říši marně hledali.

Věř, či nevěř, kolagen ze stravy nutně potřebuješ, aby tvoje pokožka neztratila s věkem elasticitu a předčasně nezestárla. Ve stravě je třeba se soustředit na jejich kvalitní zdroje s minimálním množstvím živočišného tuku.

Jsou to například bílé drůbeží maso, ryby, suché hovězí maso, vajíčka, nízkotučné zakysané mléčné výrobky a luštěniny a další. Z rostlinných zdrojů bílkovin jsou super např. tempeh, tofu, tmavé fazole, případně čočka.

bílkoviny strava

Další nenahraditelnou součástí jídelníčku jsou tuky. Je třeba si uvědomit, že celá hormonální soustava člověka je založená na tucích. Hormony jsou steroidní látky, jejichž základ tvoří tuky. Jsou taky nenahraditelnou součástí buněčných membrán a jsou podstatné pro správné fungování mozku.

Převahu tuků ve tvém jídelníčku by měly tvořit kvalitní nenasycené rostlinné oleje a tuky z ryb. V menšině by měly být v jídelníčku nasycené živočišné tuky, které jsou obsažené v mase, vejcích a mléčných výrobcích. Nadbytek nasycených živočišných a průmyslově zpracovaných tuků ve stravě vede k rozvoji civilizačních chorob a obezitě.

Kvalitním zdrojem tuků jsou ořechy, semínka, různé extra panenské oleje (úplný základ je olivový), avokádo, olivy, ryby. Ano, čteš dobře. Tuk z ryb, hlavně z mastných mořských, je nenahraditelný pro zdraví, jelikož je cenným zdrojem omega-3 mastných kyselin.

živočišné tuky

Velmi důležitou součást tvého jídelníčku musí tvořit kvalitní komplexní sacharidy, i když je lidé často vynechávají, protože se domnívají, že jsou příčinou přibírání. To však vůbec není pravda!

Sacharidy jsou pro naše tělo důležitým zdrojem energie a společně s bílkovinami se podílejí na regeneraci organismu. Málokdo ví, že přiměřené množství sacharidů ve stravě zajišťuje správné odbourávání tuků. Tuky hoří v sacharidovém ohni. Samozřejmě, mluvíme o kvalitních komplexních sacharidech zařazených jako přílohy v rámci vyváženého stravování.

Jejich nejlepším zdrojem jsou brambory, rýže, quinoa, obilniny, celozrnné výrobky a jiné. Jednoduché cukry by se ve stravě po padesátce měly vyskytovat minimálně, a když, tak ve formě ovoce.

S ovocem to taky není třeba přehánět, protože obsahuje poměrně velké množství fruktózy. Jednoduché cukry ve sladkostech jsou navíc většinou vázané spolu s průmyslově ztuženými tuky a věř mi, že to je ta nejhorší kombinace pro tvoje zdraví a štíhlou linii.

ovoce

Zelenina je též neodmyslitelnou součástí tvého talíře. Je zdrojem vitamínů, minerálů a vlákniny, která je důležitým krmivem pro tvůj střevní mikrobiom.

Každý člověk by měl denně zkonzumovat čtyři sta až pět set gramů pestré zeleniny, ať už syrové, nebo tepelně upravené.

Stav našeho střevního mikrobiomu zrcadlí naše celkové zdraví, ať už fyzické, nebo psychické. Ano, čteš dobře, stav střev má obrovský vliv na psychiku člověka.

střevní mikrobiom

Co si tedy máš naložit na talíř?

Ve vyváženém stravování žádný ze vzpomínaných nutrientů nevyřazujeme. Základem zdravé porce je zdroj bílkoviny, sacharidová příloha, zelenina a zdravý tuk.

Takto poskládaná porce má nízký glykemický index a tvoje tělo dostane přesně to, co pro svoje fungování potřebuje. Odvděčí se ti celodenní energií, pevným zdravím a štíhlá linie je k tomu příjemným estetickým bonusem.

Důležité je, aby byla takto poskládaná minimálně aspoň hlavní jídla dne. I večeře, tu v žádném případě nevynecháváme. Přesně tyto živiny tvoje tělo potřebuje v noci pro regeneraci, když spíš, abys byla druhý den fit a plná energie.

vyvazene jidlo

Čemu se ve stravě po padesátce vyhnout?

Jak už jsem vzpomínal, nároky tvého těla s věkem rostou. Je velmi důležité soustředit se na kvalitní zdroje nutrientů.

Pokud nemáš možnost zaměřit se na bio kvalitu potravin, nevadí, podstatnější je soustředit se na potraviny, které neprošly průmyslovým zpracováním. V těchto potravinách jsou často mnohé chemické sloučeniny, které ve stravě člověka nemají co hledat, často jsou plné soli a průmyslově zpracovaných ztužených tuků, které ti postupně zhoršují zdraví.

Důležitá je též úprava jídel. Jídla připravujeme vařením, dušením nebo je opékáme a pečeme při nižších teplotách, abychom neznehodnotili tuky. Fritovaná, smažená a hypermastná jídla do jídelníčku vůbec nepatří.

V dnešní době je třeba zohlednit i to, že základní potraviny jako například zelenina už dávno neobsahují takové množství vitamínů a minerálů jako kdysi. Půda je vyčerpaná a dovozové ovoce a zelenina dozrávají v kamionech.

jídlo

U správně nastavené stravy však potřebuješ pouze základní suplementaci.

  • D vitamín celoročně kromě léta v případě, že býváš vystavená sluníčku, například na procházkách, při práci na zahradě nebo se ráda opaluješ.
  • C vitamín, jak jsem vzpomínal, v ovoci a zelenině ho dávno není tolik jako kdysi.
  • Vitamíny třídy B.
  • Omega-3 mastné kyseliny.
  • Kolagen s obsahem složek chondroitin sulfátu a MSM jako kloubová výživa. Bez těchto podpůrných látek se kolagen prostě nevstřebá, kam má. Před koupí kolagenu se proto vždy pořádně podívej na složení. Abys nekoupila drahou, téměř bezvýznamnou lahvičku.

Zdravý životní styl založený na pestré vyvážené stravě je jediným způsobem, aby ses ještě dlouhé roky udržela v perfektní kondici, plná energie, s postavou svých snů. A hlavně s plným zdravím, abys tu mohla být pro rodinu a lidi, které miluješ 😊, dělat aktivně věci, které tě baví, prostě užívat si kvalitní život.

Samozřejmě se vedle úpravy stravy nezapomeň pravidelně hýbat. My ti s tím rádi pomůžeme, například i v naší blížící se výzvě do plavek, která začíná už 2. 5. a je vhodná opravdu pro každého bez ohledu na věk či váhu.

Proto neváhej a přihlas se ještě dnes! Těšíme se na tebe 😊:

Vyzva do plavek FItshaker
Fotka autora
Mgr. Juraj Freyer
Redaktor pro Fitshaker

Moc jsem chtěl být lékařem, ale osud mě zavál jinam. Po letech se mi připletla pod nohy tématika výživy a začal jsem ji intenzivně studovat. Rozhodl jsem se pomáhat lidem tímto způsobem. Ne diagnostikováním a léčením, ale prevencí, výživou a péčí o svoje tělo, čímž můžeme velmi efektivně předcházet zdravotním problémům. Řešit nadváhu i zdravotní těžkosti způsobené nejčastěji stravou. Společně se svou partnerkou Jarkou jsem se stal výživovým mentorem a s naším týmem jsme pomohli už více než 3 000 klientům naučit se zdravě, správně a vyváženě stravovat z běžně dostupných potravin. Jsem spoluzakladatelem centra zdraví a výživy www.bodyclinic.sk s divizí pro ženy www.fitnessbyjarka.sk. Věnujeme se nejen hubnutí, ale i klinické výživě, neplodným párům, dětem, seniorům či sportovcům. I klientům s poruchou příjmu potravy. V týmu máme i terapeuty a kouče neurolingvistického programování, a pokud tedy klient má psychický problém, který se zrcadlí na jeho fyzickém zdraví či neschopnosti dodržovat zásady zdravého stravování, můžeme mu pomoct. Proto BodyClinic. Protože v těle všechno se vším souvisí a je propojené.

Kategorie

Líbí se ti náš článek? Sdílej ho na sociálních sítích.