Při změně stravy, ať už kvůli zdravotním problémům, nebo kvůli hubnutí, je pro nás nejtěžší asi to, že potřebujeme přestat jíst skoro všechno, na co jsme zvyklí. Jenže hádej, co se stane, jakmile to uděláme? Nemáme co jíst! A tak buď hladovíme, nebo dokolečka střídáme kuře s brokolicí a ovesnou kaši (u mě to zašlo až do extrému, kdy jsem celé měsíce jedl každý den stále to samé). Ale tak to být nemusí!
V čem je rozdíl?
Pokud bychom zítra vyloučili těstoviny, chleba, brambory a další jídla, a to bez toho, abychom se naučili nové recepty, bylo by to jako vyhodit ze skříně všechno oblečení: zůstalo by po nich prázdné místo (vakuum).
To znamená, že kdybychom přišli domů a chtěli si dát k večeři něco rychlého, otevřeli bychom skříňku a vytáhli sáček těstovin. Jenže vtom bychom si vzpomněli, že jsme se rozhodli s těstovinami přestat. A proto bychom je uložili zpátky do skříňky a začali přemýšlet: „Mám hlad. Co si můžu rychle připravit k večeři kromě těstovin? Chleba? Ne, chleba už přece taky nejím. A co kuře? Ne, to jsem měla už poslední 4 dny. Tak co tedy?“
Po chvíli zjistíme, že máme na výběr:
- Buď si dáme kuřecí maso s brokolicí (jako 4 dny předtím),
- nebo zůstaneme hladoví (no to určitě – navíc náš mozek dostane strach, že umřeme, a udělá všechno pro to, abychom něco snědli),
- nebo se vrátíme zpátky k těstovinám (samozřejmě i s výčitkami a zklamáním ze sebe a svojí slabé vůle).
Myslím, že by bylo fajn, kdybys měla na výběr o něco lepší možnosti. A proto mojí dnešní radou pro tebe je:
Jak toho dosáhnu?
Dvěma způsoby:
- buď si najdi recept na zdravější verzi,
- nebo si místo každého jídla, které chceš vyloučit, nejdřív najdi nový recept na jiné jídlo, které bys do svého života mohla přidat.
Mám pro tebe i pár doporučení, jak postupovat
KROK 1:
Začni tím, že si během nejbližších 7 dní každé svoje jídlo vyfotíš. Díky tomu získáš skvělý přehled o tom, co obvykle jíš.
KROK 2:
Potom si tyto fotky jídel rozděl do 2 skupin:
- zdravá (nebo ta, které ty sama považuješ za vhodnější),
- nezdravá (nebo ta, o nichž víš, že bys je neměla jíst).
KROK 3:
Skupinu s nezdravými znovu rozděl na 2 části:
- velmi oblíbená (nebo jídla, která máš úplně nejradši),
- průměrně oblíbená (nebo ta, která máš celkem ráda, ale bez nichž si dokážeš představit svůj život).
KROK 4:
Začni nahrazovat nezdravá, průměrně oblíbená jídla. Právě ta ti budou chybět nejméně a nebude pro tebe tak těžké je nahradit. Díky tomu potom zjistíš, že NAHRAZOVAT stará jídla je mnohem větší zábava než je jen PŘESTAT JÍST ze dne na den.
A jak jídla nahrazovat?
- Najdi si nový, chutně vyhlížející, zdravý recept.
- Vyzkoušej si ho připravit poprvé.
- Podle toho, jak ti chutnal a jak se po něm cítíš, se rozhodni, jestli ti vyhovuje a dokázal by ti nahradit některá ze starých jídel.
- Pokud ano, připravuj si ho častěji a zvykej si na něj.
- Pokud ne, vyzkoušej jiný recept (těch bude stále dost).
Kdybychom to měli shrnout, shodneme se na tom, že pokud chceš být štíhlejší a oblékat si o pár čísel menší věci, některá jídla potřebuješ vyloučit. Ale tím by se ti jen vytvořilo prázdné místo. A proto je mnohem lepším způsobem stará jídla nahrazovat.
Tak by se ti nemělo stát, že se z dobrého úmyslu stane jeden smutný týden s dušenou brokolicí a potom pokračování v obvyklém stravování. Právě naopak, hubnutí a změna stravy ti půjdou mnohem snadněji. Nebudeš muset hladovět, jíst něco, co ti nechutná, ani jíst to samé dokolečka. Vsaď se, že tě to začne mnohem víc bavit! ;-)
„Ovládáš teorii hubnutí, ale nedokážeš ji převést do praxe a dodržovat? Začni společně se mnou. Na stránce (https://martintoth.me/) pomáhám ženám vydržet u hubnutí.“