Všechny
Recepty
Stravování
Zdraví
Všeobecné
Cvičení
Hubnutí
Fitshaker podcasty
Proměny
Seberozvoj a motivace
Pro fit maminky
Fit pobyty a dovolené
Myslíme ekologicky!
Těhotenství

Vánoční trhy zdravě: vychutnej si dobroty bez výčitek

vánoční trhy praha
Prosinec je časem vánočních svátků a pohody. Neodmyslitelně k nim patří i vánoční trhy. Ty jsou místem, kde můžeme společně se svou rodinou a přáteli kromě koupě vánočních dárků ochutnat tradiční vánoční jídla a nápoje. Jak si však zamlsat tak, abychom si to později nevyčítali?

Historie vánočních trhů

Vánoční trhy se běžně konají v mnoha městech nejen v Česku a na Slovensku. Jejich historie sahá daleko do minulosti. Své kořeny mají ve středověku. První záznam o trzích během adventního období pochází z Vídně z roku 1296, kdy vévoda Albrecht I. povolil 14denní jarmarky v prosinci.

Tyto trhy však nebyly přímo spojené s Vánoci a nezdá se, že by měly náboženský charakter. Další příklad trhu během adventního období, ale ne nevyhnutelně s vánoční tématikou, se nachází v Budyšíně v Německu. Roku 1384 dal český král Václav IV. městu právo uspořádat volný trh, kde mohli řezníci prodávat maso až do Vánoc.

vánoční trhy brno

Tyto trhy však pravděpodobně nebyly začátkem vánočních trhů tak, jak je známe dnes. Pravidelné konání trhů v prosinci začalo v Drážďanech v roce 1434 a v Norimberku v roce 1628.

Vánoční trhy tak můžou mít německý původ a postupně se rozšířily i do německy mluvících částí Itálie, Francie a Švýcarska. Postupně rostla jejich popularita a měnil se i sortiment podle aktuálních požadavků zákazníků.

Ve 20. století se součástí vánočních trhů stala i vánoční světýlka, girlandy a vánoční ozdoby pro vytvoření sváteční atmosféry.

Dnes vánoční trhy neodmyslitelně patří k vánoční atmosféře snad všech větších měst, a to nejen v Evropě, ale i v Americe, Asii a Oceánii. A my si můžeme užívat náměstí plná světýlek, smíchu a příjemně mrazivého počasí s plnými ústy svátečních dobrot.

Podívejme se teď na nejčastější dobroty, které na trzích najdeme, a na jejich zdravější alternativy.

Svařené víno vs. vánoční punč

Pokud přemýšlíš nad spláchnutím chutného svátečního jídla ještě svátečnějším nápojem, je na čase rozmyslet si, jestli si koupíš punč, nebo svařák.

Punč je tvořený kombinací silnějšího alkoholu (rumu nebo brandy) a čaje, ovocných šťáv, případně džusu dohromady s cukrem a kořením. 100 ml punče má přibližně 110 kcal.

Svařák se většinou připravuje uvařením červeného nebo bílého vína s několika lžícemi cukru a kořením, které zvýrazní jeho vůni. Běžně se jeho kalorická hodnota pohybuje na úrovni od 85 do 110 kcal na 100 ml.

Samozřejmě ani u jednoho nápoje přesně nevíme, jaké má složení, protože jsme si ho neuvařili sami. Z kalorického pohledu je proto svařák přibližně stejný jako vánoční punč. I přesto bych se přiklonil ke svařáku. Bude pravděpodobně méně sladký a obsahuje méně alkoholu. To je vždy prospěšné, hlavně když se s počtem kelímků nebudeme krotit a další den nás čeká ranní vstávání a navíc ještě trénink.
vanocni trhy

Pečené brambory, nebo hranolky?

Na vánočních trzích se můžeme setkat i s bramborami připravenými na různé způsoby.

Podávají se samostatně nebo jako příloha k něčemu jinému. Z mých pozorování jde nejčastěji o hranolky nebo pečené brambory.

Na konzumaci brambor není nic špatného. Obsahují draslík, vitamín C, relativně vysoký obsah vlákniny. Působí sytivě například oproti bílému chlebu se stejným množstvím sacharidů.

Způsob přípravy může ovlivnit nasycení a způsob vstřebávání. Z uvedených alternativ bych zvolil pečené brambory, ideálně ve slupce. Obsahují víc vlákniny a ukazuje se, že po konzumaci pečených brambor hladina glukózy v krvi stoupá méně než u hranolků.
vanocni trhy olomouc

Pečené kaštany vs. vepřový „hamburger“

Jedlé kaštany jedí lidé už od nepaměti ve všech koutech světa. Nám nejznámější forma přípravy a konzumace jsou pečené kaštany. Pamatuju si stánky s vonícími kaštany na vánočních trzích už z dětství.

Kaštany jsou zdrojem vitamínu C, 100 g jedlých kaštanů obsahuje 26 mg vitamínu C, což je čtvrtina denní dávky, a k tomu i draslík, fosfor a vlákninu. Na 100 g mají jen 245 kcal. Díky vysokému obsahu vlákniny, 5 g na 100 g kaštanů, mají glykemický index jen 54.

Jelikož jedlé kaštany obsahují i kyselinu tříslovou, lidé trpící poruchami jater a ledvin by jejich konzumaci měli zvážit nebo se poradit s lékařem.

Pečeným kaštanům se můžeme samozřejmě vyhnout a dopřát si pořádné jídlo v podobě vepřového „hamburgeru“. Jde převážně o pečené maso v housce s cibulí. Množství kalorií v porci se podle různých zdrojů a i podle samotné velikosti jednotlivých ingrediencí pohybuje v rozmezí od 300 do 350 kcal.

To je přibližně o 100 kcal víc, než má porce pečených kaštanů. O obsahu živin v bílé housce se ani nemusím zmiňovat. Pár kroužků cibule toto mastné a kalorické jídlo nezachrání. Obsah tuku se pohybuje někde na úrovni 25 g na 100 g jídla. Stejné množství kaštanů obsahuje desetinu tohoto množství tuku.

brno vanocni trhy

Oříšky v čokoládě místo trdelníku

Trdelník je klasická pochoutka, běžná nejen na vánočních trzích, ale i jiných festivalech a oslavách. Běžná hmotnost trdelníku podle specifikace je 500 gramů, může se prodávat i v poloviční hmotnosti. Nejméně tedy 250 g jídla. Obvykle bývá ještě posypaný ořechy a cukrem. Jeden 250gramový trdelník má více než 1 100 kcal. Přibližně 50 gramů z toho je cukr, vlákniny obsahuje jen něco kolem 3 gramů.

Většinou si na vánočních trzích můžeme hned ve vedlejším stánku koupit i oříšky obalené v čokoládě. Dopřejeme si stejně sladkou ořechovou chuť, ale s nižším množstvím cukru a kalorií. Trdelník bývá posypaný vlašskými nebo mandlovými ořechy nebo jejich směsí. Proto si můžeme dopřát mandle v čokoládě, přičemž 250 gramů mandlí v hořké čokoládě má také přibližně 1 100 kcal, ale až 23 gramů vlákniny. Vláknina způsobuje zasycení, zároveň kousání tvrdších ořechů trvá déle, tudíž nebudeme jíst tak často.

Také nevěřím, že dokážeme sníst čtvrtkilový balíček ořechů na posezení. Domnívám se tedy, že sníme maximálně polovinu, tedy kolem 100 gramů oříšků, což bude představovat poloviční příjem energie. Zároveň přijmeme i 270 mg vápníku, 700 mg draslíku, 270 mg hořčíku, skoro 4 mg železa a také fosfor, měď, zinek, selen a vitamín E.

Jedení ořechů se všeobecně považuje za zdraví prospěšné s mnoha benefity i pro kardiovaskulární systém. Doporučuju však vybírat ořech v hořké čokoládě, abychom využili i pozitivní benefity kakaa a snížili zbytečný nadměrný příjem cukru.
vanocni jidlo

Bramborová placka se zelím, nebo bramborák?

Jestli tě lákají mastnější jídla a nemůžeš si vybrat mezi bramborovými plackami a bramboráky, ideální je nevybrat si ani jedno.

Bramborák má na 100 g cca 260 kcal a bramborová placka cca 350 kcal. Z tohoto porovnání vychází bramborová placka hůř. A bramborák pravděpodobně i víc zasytí, což celkově sníží náš příjem vánočních dobrot, ale je i větší, takže sníme víc jídla, tedy víc kalorií... Jenže i tady platí, že každý bramborák může znamenat jiný kalorický příjem v závislosti na množství tuku, který na něm ještě plave. Nezapomeňme, že každý gram tuku představuje 9 kcal navíc.

tradicni ceske vanocni jidlo

Pokud si však chceme dopřát jednu, nebo druhou chuťovku, popřemýšlejme, jestli si k nim ještě něco dáme. Bramborová placka se plní ořechy, husím nebo kachním sádlem, kysaným zelím a podobně.

Do bramboráků se občas dává i maso. Z uvedených příloh bych volil kysané zelí. Kysané zelí je zdrojem vitamínů C a E, podporuje naši střevní mikroflóru a je nízkokalorické. Tedy to syrové. Když ho dusíme na másle, opět platí, že čím víc másla, tím víc kalorií.

Proto vybrat si mezi bramborovými plackami a bramboráky nemusí být jednoduché. Vybírej si ty nejméně mastné kousky, a když si dopřeješ přílohu, ideální je zelenina.

Shrnutí

Vánoční trhy jsou příležitostí, jak se přiblížit k vánoční tradici, jak se dobře zabavit, zrelaxovat a i najíst.

Přestože nás dobroty lákají ve většině stánků, je vhodné udržet si svoje stravovací návyky i během svátků. Ano, Vánoce jsou jednou za rok a bylo by náročné představit si je bez jakýchkoliv pochoutek. Jestli je to možné, vyberme si ty, které nám nenaplní kalorický příjem na nejbližší týden, nebo si aspoň dopřejme zdravější a menší porce během zbytku dne. I oříšky nebo pečené kaštany či hořká čokoláda nám dokážou navodit sváteční radostnou atmosféru bez zbytečných výčitek v lednu.

vánoční dárky

V tomto předvánočním období jsme si pro tebe připravili skvělý dárek – slevu až 15 % na nákup fit dárků v našem e-shopu 🤩! Nakoukni do něj a vyber něco fit pro sebe a svoje blízké.

sleva na vánoční dárky

Zdroje:

(2023). Dostupné na internete: Kalorické tabuľky: https://www.kaloricketabulky.sk/

Almonds. (dátum neznámy). Dostupné na internete: Harvard T.H. Chan School of Public Health: https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/food-features/almonds/

Bellissimo, N., Amalraj, R., Lee, J. J., Brett, N. R., Zepetnek, J. O., Proteau, S., & Rousseau, D. (2020). Effect of White Potatoes on Subjective Appetite, Food Intake, and Glycemic Response in Healthy Older Adults. Nutrients. Dostupné na internete: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7551271/

Djinis, E. (2022). A Brief History of Christmas Markets. Dostupné na internete: Smithsonian Magazine: https://www.smithsonianmag.com/history/a-brief-history-of-christmas-markets-180981308/

Gettins, B. (dátum neznámy). Calories in Mulled Wine. Cit. 2023. Dostupné na internete: DrinkWell: https://drinkwelluk.com/blogs/news/calories-in-mulled-wine

Chestnuts. (2020). Dostupné na internete: U.S. Department of Agriculture: https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/1100521/nutrients

Christmas punch. (2023). Dostupné na internete: visiting Vienna: https://www.visitingvienna.com/eatingdrinking/food/weihnachtspunsch-christmas-punch/

Juber, M. (2022). Chestnuts: Health Benefits, Nutrition, and Uses. Dostupné na internete: WebMD: https://www.webmd.com/diet/health-benefits-chestnuts

Nuts, almonds. (2018). Dostupné na internete: U.S. Department of Agriculture: https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/170567/nutrients

Sheikh, Z. (2023). Health Benefits of Potatoes. Dostupné na internete: WebMD: https://www.webmd.com/diet/health-benefits-potatoes

Vánoční punč. (2009). Dostupné na internete: https://www.vareni.cz/recepty/vanocni-punc/

Vianočný punč. (dátum neznámy). Cit. 2023. Dostupné na internete: https://tesco.sk/hello/recepty/vianocny-punc/587262/

What are the benefits of eating sauerkraut? (2023). Dostupné na internete: Medical News Today: https://www.medicalnewstoday.com/articles/health-benefits-of-sauerkraut

Fotka autora
Miroslav Ort
Redaktor ve Fitshakeru

Moje dlouhodobé zdravotní problémy mě přivedly ke zvýšené péči o své zdraví. Cvičení se pravidelně věnuji už od střední školy a pohltilo mě natolik, že jsem se stal certifikovaným fitness trenérem a výživovým poradcem. Vědomosti si však dál rozšiřuji prostřednictvím kurzů nebo čtením odborné literatury. V roce 2019 jsme s manželkou založili projekt www.zdravievosvojichrukach.com, jehož cílem je vzdělávat lidi v různých tématech a oblastech zdraví, ať už fyzického, emocionálního nebo mentálního. Témata, kterým se věnuji, jsou právě dlouhodobě udržitelný životní styl, vyvážená strava a pohyb. Můj pohled se ve značné míře opírá o studie a vědecké poznatky. Aktuálně nabízím několik možností edukace, a to prostřednictvím workshopů, online programů, blogů a individuálních konzultací.

Kategorie

Líbí se ti náš článek? Sdílej ho na sociálních sítích.