Všechny
Recepty
Stravování
Zdraví
Cvičení
Všeobecné
Hubnutí
Fitshaker podcasty
Proměny
Seberozvoj a motivace
Pro fit maminky
Fit pobyty a dovolené
Myslíme ekologicky!
Těhotenství

Víš, že přes pokožku se dokážeme doslova léčit? Zjisti víc.

masážní olej

Pokožka je největším orgánem těla a účinně vstřebává až 60 % toho, co na ni aplikujeme.

Jde o otevřený orgán, který díky otevřeným pórům propouští nejen toxické látky z těla ven, ale stejně tak dokáže vstřebat směrem dovnitř to, čím ji například mažeme. Někdy je to spíš na škodu, hlavně když jde o syntetické krémy, parfémované oleje nebo dobarvované žvýkačkovo-voňavé sprchové gely.

Věděli jste však, že přes pokožku se dokážeme doslova léčit? A to i pomocí bylin.

Aplikování mastí nebo olejů na pokožku může být nejen příjemným rituálem, ale doslova léčebnou procedurou, kdy můžeme nechat působit bylinné oleje na naše smysly pomocí aromaterapie a jejich účinné látky přivést účelně a cíleně k místu lokálního problému.

S tímto cílem byl i precizně vymyšlen a vyroben tělový olej FitshaCARE.

masažni olej

Spojuje více benefitů najednou:

🟠 Čas pro sebe

Jako odměna po sportovním výkonu, kdy si ještě dopřejeme pár chvilek pro sebe, když pokožku hladíme a rozmazlujeme a máme čas zklidnit se po zátěži.

🟠 Samotná masáž

Nanášení a masírování oleje má také svoje benefity v podobě podpory cirkulace krve, prokrvení pokožky, rozproudění lymfatického systému i manuálního uvolnění svalů tzv. měkkými technikami.

🟠 Aromaterapie

Protože má olej příjemnou nevtíravou vůni s promyšleným složením, působíme jím i na svoji psychiku.

Víte o tom, že vjemy z vůní se dostanou do našeho mozku za 16 vteřin? Téměř okamžitě spouštějí procesy podle účinků jednotlivých bylin, a tak ještě před samotným lokálním nanesením zklidňují nervovou soustavu a stimulují proces hojení v těle.

Proto i bez dotyku oleje s pokožkou (například když si ho přidáme do horké vany) už přijímáme benefity, které nabízí.

🟠 Lokální působení konkrétních bylin

Občas slýcháme názor, že nemá smysl léčit zdravotní problémy vnější cestou, ale měli bychom je léčit zevnitř. To je pravda, ale neplatí to při lokální aplikaci bylin – ta je cílená, rychlá a téměř okamžitá.

Pokud bychom stejné složky, z nichž je olej složený, pili v podobě čaje, trvalo by několik dnů, možná týdnů, než by se projevil účinek. Tělo by totiž potřebovalo delší čas, než by v sobě našlo problém, který má pomocí daných bylin odstraňovat nebo harmonizovat.

Při lokálním působení bylin ve formě olejů nebo mastí je účinek velmi rychlý a nástup procesu léčby okamžitý.

V čem je tedy právě tento olej speciální?

masážní olej levandule

V první řadě jsou bylinky vybrány tak, aby zasáhly nejen hmotnou – fyzickou část těla, ale i psychickou, protože regenerace po každém (i sportovním) výkonu začíná v hlavě. 😊

Olej obsahuje kombinaci přírodních složek, které mají synergický charakter, tzn. že jejich účinky se navzájem podporují a doplňují.

Můj tip:

Ženy se často bojí aplikace tělových nebo pleťových olejů. Očekávají mastnou pokožku, znehodnocení spodního prádla nebo peřin, a tak raději kvalitní čisté a přírodní tělové oleje mění za parfémovaná tělová mléka.

Při správné aplikaci se však tělového oleje nemusíme vůbec bát. Vstřebávání oleje hluboko do struktur pokožky totiž pomáhá obyčejná voda.

Aplikace oleje, ať už na celé tělo, nebo lokálně na postižená místa, by tedy měla probíhat na vlhkou pokožku, například hned po sprše, kdy pokožku pouze velmi zlehka osušíme přiložením ručníku a následně aplikujeme olej, který se krásně vsákne, pokožka nebude mastná a nebude se ani lesknout. Takto ji vyživíme dokonale a ještě i úsporně vzhledem k množství oleje.

Další možností je postříkat si pokožku před aplikací oleje přírodní pleťovou vodou nebo použít olej rovnou do koupele.

Bylinky, ze kterých je masážní olej FitshaCARE složený:

Levandule

V bylinné říši známá jako nejúčinnější sedativum. Má zklidňující charakter pro tělo i duši. Pomáhá při relaxaci a uvolnění. Už samotná inhalace nám doslova pomáhá spustit napětí z ramenou a „rozpustit se“.

Využívá se při všech druzích emočního vyčerpání, po těžkých výkonech a náročných obdobích v životě, při nespavosti, podrážděnosti, vnitřním tlaku, nervozitě a tenzi.

Také při stavech úzkosti a těžším usínání nebo mělkém spánku. Zklidňuje však nejen nervový systém, ale stejně účinná je i při fyzickém vyčerpání nebo v stavu, kdy jsme přepínali síly a možná šli až za hranice svých možností.

Zklidňuje svaly, zmírňuje křeče, uvolňuje ztuhlost šíje. Zklidní také trávicí trakt nebo menstruační křeče. Olej tak díky levanduli můžeme využít nejen na zmírnění svalové horečky, ale i jako účinný prostředek k navození klidného a hlubokého spánku.

jak vyrobit masážní olej

Kafr

K jemné vůni levandule přidává kafr typickou bylinkovou vůni. Kafr najdeme i jako složku mnoha lékárenských výrobků. Je to pro jeho schopnost rychle regenerovat podvrtnuté kotníky, natažené svaly nebo důsledky různých sportovních zranění.

Rychle a účinně regeneruje svaly. Navíc zmírňuje zánětlivé procesy v těle, které můžou vzniknout při nepřiměřeně těžkém tréninku. Tím je předurčen i k lokální léčbě akné. Kafr je vynikajícím stimulantem, který může zvýšit koncentraci a soustředění. Je vysoce antiseptický a antibakteriální.

Navíc je kvůli své typické vůni odpudivý pro hmyz a působí tak jako přírodní repelent. 😊

bio masážní olej

Wintergreen

Jinak známý také jako libavka nebo gaultheria, je jedno z nejsilnějších antirevmatik v bylinné říši. Pomáhá při akutní i chronické dně jen jednoduchou aplikací v místě aktuálního zánětu.

Vynikajícím způsobem uvolňuje a pomáhá k relaxaci nejen po tréninku, ale i při menstruačních křečích nebo ztuhlosti šíje, vedoucí k migréně a stagnaci toku energie v těle.

Wintergreen má velice příjemnou nasládlou vůni, která se často přidává i do směsí na výrobu přírodních parfémů, dokonale tak doplňuje jemnou levanduli a výrazně silnější kafr.

domácí masážní olej

Už víš, z čeho je olej složen, jak jej používat i jaké má účinky. Jediné co zbývá otestovat ho na vlastní kůži. ;-)

masazni olej bez parfemace
Fotka autora
PhDr. Miriam Latečková
Redaktor ve Fitshakeru

Zdravým životním stylem se zabývám téměř 15 let. K bylinkám mě přivedla nemoc mojí dcery a rychle mě přesvědčily o své síle a účinku. Od té doby se věnuju zdraví na všech úrovních. Organizuju detoxikační pobyty, kde po dobu 7 dní učím lidi zdravěji žít www.detoxpobyt.sk, vydala jsem knihu Bylinky z babičkinej záhrady www.babickinebylinky.sk, dělám kurzy, přednášky, píšu články, vedu obchůdek se zdravou výživou Babičkina záhrada v Nitře a stejnojmenný e-shop. Věřím, že se díky mým článkům o bylinkách zamilujete do léčivé síly přírody stejně jako já. 😊

Kategorie

Líbí se ti náš článek? Sdílej ho na sociálních sítích.