Všechny
Recepty
Stravování
Zdraví
Všeobecné
Cvičení
Hubnutí
Fitshaker podcasty
Proměny
Seberozvoj a motivace
Pro fit maminky
Fit pobyty a dovolené
Myslíme ekologicky!
Těhotenství

Zahoď stres za pár sekund! Tady jsou 3 cviky a bude pryč „ASAP“

stres

Co si představíš jako první, když se řekne stres? Každý asi něco jiného: náročný zákazník, kterému se dá těžko vyhovět, neschopný kolega, na kterého se nedá spolehnout, nemluvě o postupové nebo závěrečné zkoušce. Pro mnoho lidí je tím největším stresem nepohoda v rodině, pokřivené nebo komplikované vztahy, podvody nebo zklamání, která přináší mezilidské vztahy. Stresovou reakci dokážou vyvolat i velmi příjemné události: první rande, svatba nebo postup na vyšší pozici.

Co je to stres? Odpovídá psycholožka Monika Stehlíková z www.bodytalks.sk, odbornice na neverbální komunikaci, která rozšířila vnímání řeči těla na Slovensku.

„Zátěž a stres můžeme ve všeobecné rovině chápat jako stav ohrožení. Vzniká subjektivně prožívaná diskrepance mezi požadavky, které na nás klade situace, a vlastními zdroji nebo kapacitou. Všimněte si, že jde o subjektivně prožívanou realitu. Je součinem stresoru, tedy podnětu, kterým může být jakákoliv změna uvnitř organismu nebo mimo něj, a stresové reakce na podnět, kterou můžeme popsat na úrovni těla – organismu (fyziologická reakce), pozorovatelného chování, emocí nebo myšlenek.

Jaké jsou tedy nejčastější příznaky: jde o emoční napětí, které se projevuje stavy nejistoty, úzkosti, strachu nebo i zlosti, často u sebe můžete pozorovat nižší schopnost soustředit se, zvýšení chybovosti, zhoršení koordinace pohybů nebo celkové neschopnosti uvolnit se.

Kromě negativního dopadu působení zátěže však nemůžeme opomenout ani jeho pozitivní vliv, který tkví právě ve stimulaci osobnostního rozvoje. Vždyť kdy se nejvíc posouváme vpřed? Když se dostaneme na vlastní hranice sil a schopností.“

co pomáhá na stres

3 tipy na cviky podle Moniky a stres je ASAP pryč

Ale co v případě, že si ve stresu a z pochopitelných důvodu se ho chceš co nejrychleji zbavit? Pomůže ti pár těchto cvičení, které jsou lehčí než cokoliv jiného.

# 1. Dýchání přes slámku

Možná jsi už slyšela o této technice dýchání, tak to nebude až taková novinka. Představ si, že máš v ústech slámku a chceš jí vtáhnout do plic co nejvíc vzduchu. Klidně syč, vtahuj vzduch co nejsilněji dovnitř. Když se ti bude zdát, že jsi využila celou kapacitu plic, začni pomalu přes pootevřená ústa vypouštět vzduch ven.

Výdech by měl být vždy o něco hlubší než nádech, vnímej, jak tě ochlazuje na jazyku a uvolňuje. Toto dechové cvičení můžeš zkusit několikrát za sebou. Dá se i obměňovat. Můžeš klidně dýchat i chaoticky. Například nadechovat se nosem a vydechovat ústy. Také můžeš dýchat jako pes pomocí krátkých rychlých nádechů a prudkých výdechů. Uvidíš, že mozek začne po chvíli vysílat pozitivní myšlenky a tobě už povolí křeče.

co dokáže stres

# 2. Pozice moci

Rozkroč se pevně nohama na zemi asi na šířku boků. Zapusť kořeny, zatlač paty do země. Zvedni ruce a rozpaž nad hlavou. Pozice připomíná mořskou hvězdu.

Nohy i ruce jsou zpevněné, oblast břicha, solar plexus, je také aktivní. Vydechuj pootevřenými ústy dvakrát rychleji, než se nadechuj. Dej si pozor, abys nedýchala mělce. Budeš cítit, jak ti povoluje čelist, jak přestáváš zatínat zuby a jak nahromaděné napětí odchází pryč.

jak zvládat stres

# 3. Vytřesení

Když divoká zvěř na savaně utíká před predátorem, prožívá největší strach před smrtí. Utíká doslova o život, probudí se v ní základní instinkt, chce přežít. Tento primární instinkt se zachoval i v našich genech a naše tělo se také cítí ohrožené, když je pod jakýmkoliv tlakem a stresem. Když ohrožení pomine, zvíře se ze všech sil otřese, vydechne si a pokračuje dál ve svém poklidném životě.

Bylo by úžasné, kdybychom si to jako lidé dovolili. Vyzkoušej to. Vytřes vší silou z těla stres a napětí, čímž totálně uvolníš nervový systém. Dá se to přirovnat k pohybu, když pes vyleze z vody a oklepe se po celé své délce. Udělej to několikrát za sebou a uvidíš, že z tebe všechno stresující opadne.

proti stresu

Časem se odolnost vůči stresu může upravit. Někdo se narodil silnější, jiný méně. Dá se však vlastní vůlí naučit obraně proti vypjatým situacím a brát je jako příležitosti, ne překážky. Určitá dávka stresu může být pro člověka podnětná a zajímavá z hlediska seberozvoje. Jestli ti cokoliv z uvedeného pomohlo, budeme rádi, když se s námi podělíš o zážitky.

Možná ne bleskovým, ale určitě účinným řešením poražení stresu je i naše nadcházející výzva Harmonie těla a duše 2023. Tak neváhej a přihlas se ještě dnes:

výzva
Fotka autora
Adela Jasenovcová
Redaktorka ve Fitshakeru

Máma dvou dcer, která se nechce smířit s tím, že na břichu nemá cihličky. Milující svoje děti, ale stále s potřebou realizovat se. Neúnavná bojovnice a nekompromisní optimistka. Když lidé říkají: „Nejsi ťuk ťuk?!“ právě začínám. Vyvracím mýtus, že kojící ženy by po porodu neměly sportovat. Po šestinedělí jsem se v obou případech vrátila k běhu. Předtím jsem cvičívala zumbu, vedla vlastní fit studio, mám certifikát instruktorky aerobiku od slovenského Ministerstva školství a certifikát z učitelského tréninku aštánga jógy od Jara Pávka. Vypínám při józe, po pátém kilometru na cyklotrenažeru, ale i v lese se psem a rodinou. Věnuju se literární tvorbě, hodně čtu, živím duši hudbou a dobrými filmy. V lednu 2018 mi vyšel knižní debut pod názvem „Denník aktívnej matky“.

Líbí se ti náš článek? Sdílej ho na sociálních sítích.