Všechny
Recepty
Stravování
Zdraví
Všeobecné
Cvičení
Fitshaker podcasty
Hubnutí
Proměny
Seberozvoj a motivace
Pro fit maminky
Fit pobyty a dovolené
Myslíme ekologicky!
Těhotenství

Ivka Maheľová „Myslím, že toto potřebuje každá z nás.“

harmónie

Ivku Maheľovou můžeš znát z novoročních výzev (ročník 2019 a 2023), kde nás provázela ve stravovacích videích. Věnuje se tvorbě jídelníčků a má za sebou více než 1 600 úspěšných redukcí hmotnosti různých typů klientů.

V dnešním rozhovoru se však nebudeme věnovat stravě, ale posvítíme si na to, jaký vztah má Ivka k józe a meditacím a proč se těší na harmonickou výzvu.

Ahoj Ivko, nedávno jsi mi v rámci rozhovoru napsala, že už se nemůžeš dočkat nové 5týdenní harmonické výzvy, která startuje už 6. 11. Prozradíš nám, proč se plánuješ přihlásit?

Ahoj Katko.

Ano, máš pravdu, už se opravdu moc těším. Právě jedna z vašich harmonických výzev změnila v mém životě mnoho věcí a od té doby jsem jí věrná každý rok.

Celý život jsem cvičila – nepřiměřeně moc. Boxovala jsem, cvičila HIIT, tancovala, do toho jsem si přidávala posilování, zumbu.

U jógy a pilatesu jsem vždy měla pocit, že pro sebe nedělám dost. A bylo to právě naopak – až při harmonické výzvě jsem jakoby dospěla, našla samu sebe a zjistila jsem, že méně je někdy více.

Cítím se fyzicky i duševně mnohem lépe než předtím. Nadměrným cvičením a nepřiměřeným zatěžováním, které jsem vykonávala roky, jsem si způsobila víc zranění – bolesti kloubů, páteře... Po porodu jsem se cítila opravdu unavená a vyčerpaná a nedokázala jsem si už najít vztah k intenzivnímu, vyčerpávajícímu cvičení 6x týdně.

A víš, co se nejvíc změnilo? Cvičení už neberu jako povinnost, necvičím, abych byla hubenější. Na cvičení se těším, vnímám při něm víc samu sebe, svoje pocity a skutečné potřeby svého těla. A za to opravdu vděčím harmonické výzvě.

stres

WAU, Ivko, ty jsi opravdu super akční žena. Krásně se poslouchá, že jsi našla ve svém životě i v oblasti aktivit balanc. Jakým aktivitám se věnuješ v současnosti?

Ano, balanc je přesně to správné slovo 😊. Denně se s tím totiž setkávám i ve svojí pracovní praxi – unavené ženy, které se starají o děti, domácnost a vaření, chodí domů vyčerpané a často mají výčitky, když v daném dni neodcvičí i náročný trénink.

Mně výzva velmi pomohla najít v sobě tu jemnost, ženskost, dovolit si zpomalit. A mělo to opravdu velmi pozitivní účinky.

Já momentálně cvičím to, na co se cítím.

Pilates nebo jógu však nevynechávám v žádném období roku, protože jsou mým lékem na páteř.

V teplém počasí se cvičení věnuju méně, ráda chodím na procházky. Jinak si ráda zacvičím 3x, 4x týdně – já za cvičení považuju i jógu (doporučuju jógu na podporu hubnutí s Nikol – haha, to je video, které jsem cvičila mezi prvními, a zjistila jsem, že jóga opravdu není úplně lehká) a taky ráda tancuju. Vlastně kromě jógy, pilatesu, rychlé chůze a tanečních videí nevykonávám momentálně žádné jiné cvičení. Mám pocit, že už jsem si svoje v minulosti „odskákala“ 😊.

meditace proti stresu

Jóga a pilates jsou významnými částmi harmonické výzvy, ale nezapomeňme ani na meditace, které nás výzvou provázejí. Jaký máš vztah k nim?

Meditace jsou něčím, na čem stále pracuju. Soustředění se na přítomný okamžik a navnímání se na sebe je náročnější, než se na první pohled zdá, a toto je něco, co je pro mě opravdu VÝZVA. Meditace využívám vždy aspoň během harmonické výzvy nebo během ostatních měsíců jako součást cvičení. Jsem už zvědavá, jaké meditace nás čekají v nastávající výzvě.

pilates

Můžeme ti prozradit, že nás čeká například dynamická meditace pro uvolnění stresu. V každém z 5 týdnů bude meditace přizpůsobená tématu týdne, kterým nás vždy v pondělí provede inspirativní host. Měla jsi ve zvyku dívat se na tato videa během minulých výzev? Vzpomínáš si i na nějakého konkrétního hosta, který ti sedl?

Ano, vždy jsem se v harmonické výzvě dívala na všechna videa s hosty a vždy to pro mě bylo velmi zajímavé. Byla tam témata, na která jsem se už podle názvu moc těšila, ale i taková, která bych si sama nikdy nezapnula – a právě ta mě opravdu velice zaujala a potom jsem začala danou problematiku vnímat pozorněji.

Opravdu doporučuju projít všemi tématy pro co nejkomplexnější výsledek. Mě velmi zaujal například soundhealing, taky téma o cykličnosti ženy, sebevědomí nebo imunitě. Jelikož jsem většinu rozhovorů poslouchala při podzimní procházce, na vizuál hostů si až tak nevzpomínám, utkvěla mi však Monika Stehlíková.

Na meditace jsem si vždy našla pár kouzelných minut, protože jsem nechtěla žádnou vynechat, a některé je opravdu lepší dělat, když vás nikdo nevidí 😊. A jsem za to opravdu vděčná – motivuje tě to nevynechat žádné video a těch pár minut pro sebe si zázračně najdeš, i když máš pocit, že je to nemožné.

jak se zbavit stresu

Našla sis opravdu příjemnou formu poslouchání rozhovorů. V této výzvě nás opět čekají zajímaví hosté, například uznávaný kouč, lektor a konzultant Zoltán Demján, který patřil k nejúspěšnějším slovenským horolezcům. Výzvu ukončíme rozhovorem s neuropsychologem PhDr. Robertem Krausem, PhD., MBA, který nám prozradí svoje tipy, jak zvládat stres a být co nejvíc v pohodě. Je se opravdu na co těšit. A možná tě potěšíme i informací, že do této výzvy jsme s Luckou Nosko připravili i soundhealing, nahráli jsme tři zvukové terapie. První pošleme našim členům už první listopadový den, druhou dostanou na začátku výzvy a třetí najdou členové jako dárek po výzvě pro zpříjemnění posledních prosincových dnů.

Chtěla bys lidem na závěr něco vzkázat 😊?

Na to zvládání stresu se opravdu těším a jsem plná očekávání – pokud to bude i téma týdne, bude to skvělé, myslím, že toto potřebuje každá z nás. A co bych vzkázala?

„I když máš momentálně pocit, že harmonická výzva, jóga, přednášky a meditace nejsou nic pro tebe, zkus to. Neváhej. I já jsem měla takový pocit. Vždy jsem byla dynamická osobnost, živá, rychlá ve všem. Výzva mi změnila pohled na hodně věcí a dokážu orientovat svoji energii tam, kde je to potřebné, a ubrat tam, kde je třeba. A moje tělo mi taky poděkovalo. Za pokus to určitě stojí, možná se do tohoto typu cvičení zamiluješ stejně jako já.“

joga pozice

Ivce děkujeme za super navnadění na harmonickou výzvu. Budeme mít radost, pokud se v ní uvidíme i s tebou. Přihlásit se můžeš na stránce www.harmonickavyzva.cz, startujeme 6. 11.:

Fotka autora
Katarína Vrbičanová
Líbí se ti náš článek? Sdílej ho na sociálních sítích.