Všechny
Recepty
Stravování
Zdraví
Cvičení
Všeobecné
Hubnutí
Fitshaker podcasty
Proměny
Seberozvoj a motivace
Pro fit maminky
Fit pobyty a dovolené
Myslíme ekologicky!
Těhotenství

5 účinných technik, které nás můžou vytáhnout z negativního stavu mysli a zlepšit nám náladu

negativní myšlenky

Mít dobré návyky je super věc. Zní to možná nudně, ale je to tak. Jeden můj jógový učitel jednou řekl mezi jinými větu, která se mnou velmi zarezonovala: „Život jde tak, či tak, proč ho neusměrnit pozitivním směrem?“

Návyk je na začátku velmi těžké vybudovat, ale když už si ho osvojíme, bereme ho jako součást každodennosti, kterou nezpochybňujeme. Návyky v oblasti těla (jako například každodenní sprcha) jsme se naučili, avšak návyky pro naši duši zůstaly jaksi zanedbané. A přitom každodenní projev vděčnosti, laskavosti či denní modlitba jsou pro naše zdraví rovněž důležitou „vnitřní sprchou“.

Každý se čas od času ocitáme ve více či méně negativním rozpoložení. Takovýto stav je, myslím si, vhodným obdobím pro reflexi a (snad i) hlubší poznání a osobní růst. Ale – nemyslím si, že je dobré a zdravé v tomto stavu setrvávat příliš dlouho. Tady je 5 technik, které mají ve zvyku nás vytáhnout a zlepšit nám náladu. Ideální je, pokud se nám stanou každodenními návyky, a i ve stavu, kdy na ně možná nemáme zrovna chuť, je i tak použijeme.

negativní myšlenky

# 1: POHYB

Překvapivě 😊. Možná jsi to už slyšela tisíckrát, ale je to tak. Pohyb, jakýkoliv, v nás spouští příjemný hormonový koktejl a způsobuje dobrou náladu. Tento dobrý pocit je třeba si zapamatovat, protože když se cítíme špatně, nechce se nám dělat vůbec nic. Návyk, disciplína a pamatování si tohoto pocitu po cvičení nás potom opětovně dovedou nazpět na „naši cestu“.

cvičení doma pro ženy

# 2: ZAČNI DEN S LÁSKOU K SOBĚ

Co takhle si dopřát 15 minut ráno pouze pro sebe jako akt sebelásky, sebe-péče? Předtím než otevřeš internet, zapneš telku, vnoříš se do dne... spočiň v něčem, co máš ráda. Udělej si čaj do svého oblíbeného hrnku a u oblíbené skladby si ho v tichosti vypij. Zatancuj si nebo si zazpívej. Pomodli se, popros, poděkuj. Najdi si svůj způsob. Protáhni se jógou. Udělej cokoliv, co tě „vyživuje“.

Možná se ti ze začátku ráno nebude chtít, ale motivuj se, že v horizontu měsíců a let je to úžasný návyk, který tě duševně velmi posílí. Dá ti čas, vnitřní prostor a pocit naplnění. Naučíš se být se sebou, vnímat se a nakopnout se pozitivním směrem.

sebeláska

# 3: VDĚČNOST

Budování pocitu vděčnosti a její procítění opravdu v hloubce svojí bytosti je obrovská schopnost. Vděční lidé jsou šťastní lidé. Těžší už je připomínat si to každý den. Udělat si i z „děkování“ každodenní návyk.

Mám super tip! Kup si jeden krásny sešitek, který bude tvým deníkem vděčnosti – každé ráno si sem zapisuj, za co jsi vděčná, a to tě udrží v pravidelnosti a budeš to mít stále na očích. Přenesení naší pozornosti na všechno to dobré v našem životě promění i naši perspektivu na více pozitivní.

„Děkuju za svoje tělo. Děkuju za lidi ve svém životě. Děkuju za to, že mám co jíst, kde bydlet... Děkuju, že žiju, že jsem, že můžu...“

Tip: Místo sešitu si můžeš koupit Fitness diář 2024, kde máš na konci každého dne prostor na zapsání vděku. Kromě toho tam máš však možnost zapsat si rozvrh tréninků, dozvědět se něco nového o potravinách, naučit se nové recepty a mnoho, mnoho dalšího.

vdečnost

# 4: POZITIVNÍ HUDBA

Pusť si něco pozitivního, co ti změní tvoje vnitřní počasí ze zamračeného na slunečné. Měj „v záloze“ několik skladeb, které tě zaručeně aspoň trošku pozdvihnou i v náročných obdobích.

(Pozor! Nechceme tady odmítat náladu, kterou máme, je dobré umět být s jakýmikoliv pocity – přijmout a vyjádřit je tak, jak jsou. ALE – pokud máš dlouhodobě negativní vnitřní stav, pak nemusí být podpůrné poslouchat hudbu, která tě v něm udržuje.)

veselá hudba

# 5: UDĚLEJ NĚCO PĚKNÉHO PRO DRUHÉHO

Když se zaměříme na druhé, jaksi se na chvíli vzdálíme od našich osobních problémů. Je dokázáno, že když dáváme a pomáháme druhým, obohacujeme tím nejen je, ale i sebe – svoje zdraví, spokojenost a osobní štěstí.

Každý den přináší množství situací, kdy můžeme jiným pomoct nebo je aspoň trošku podpořit, povzbudit či pozdvihnout. Co můžeš udělat už dnes?

Pochval kolegyni nové tričko. Navštiv rodiče/prarodiče/... někoho jen proto, že je svojí přítomností potěšíš, a buď tam pro ně naplno. Vytřiď oblečení, které už nenosíš, a daruj ho někomu, komu by pomohlo. Apod.

Pomoc druhým

Přeju vám a taky nám schopnost setrvávat v naší osobní síle a zdraví, zatímco se plně otevíráme všemožným tématům a pocitům, které život přináší.

Andrejka

Přikládám aspoň 1 z několika článků a výzkumů k tomuto tématu:

www.psychologytoday.com/us/blog/the-athletes-way/201602/3-specific-ways-helping-others-benefits-your-brain

Rádi ti na této cestě za pozitivním smýšlením pomůžeme. Přidej se k nám do 35denní výzvy Harmonie těla a duše 2023 a rozzář své JÁ:

výzva
Fotka autora
Andrea Peniaková
Instruktorka ve Fitshakeri

Jsem instruktorka cvičení pilates, mindfulness jógy a gravid jógy v Bratislavě a online (www.fb.com/cviceniaba, IG: @andrea_mindfulflow). Jsem taky maminkou 3leté dcerky. Vést cvičení mi vždycky dávalo velký smysl, protože jsou součástí péče o svůj fyzický i duševní wellbeing. Postupem času se stále víc utvrzuju v tom, že pilates a jóga jsou úžasné nástroje k tomu, jak se cítit ve svém těle dobře, zdravě a vitálně. Ať už je to vaše primární cvičení, nebo doplněk a podpora k ostatním sportům a druhům pohybu, které děláte. Těším se na vás ve videích na Fitshakeru!

Líbí se ti náš článek? Sdílej ho na sociálních sítích.