Všechny
Recepty
Stravování
Zdraví
Cvičení
Všeobecné
Hubnutí
Fitshaker podcasty
Proměny
Seberozvoj a motivace
Pro fit maminky
Fit pobyty a dovolené
Myslíme ekologicky!
Těhotenství

20x zábavné a tvořivé aktivity na doma pro děti

aktivity

Jak si zpestřit dny s dětmi? Větší část dne trávíme vevnitř a nápadů, jak se můžeme zabavit, není nikdy dost. :-) Zvlášť v tomto období, kdy mnozí z nás už máme děti déle doma a nechodí do školy nebo školky. Máme pro tebe další tipy na aktivity s dětmi, které navštěvují školku nebo první ročník ZŠ. 😊

# 1: Obtiskování barvy přes vidličku

První aktivitou je obtiskování barvy přes vidličku, z čehož nám vzniknou pěkné tulipány. Použijeme temperové nebo plakátové barvy. Potom tulipánům domalujeme stonky a listy. Děti si dokonale vyhrají i s mícháním barev. Pozorují, jak namícháme růžovou barvu z bílé a červené nebo fialovou z modré, bílé a červené barvy.

aktivity s detmi doma

# 2: Obtiskování nabarvené hubky

Další aktivitou je obtiskování nabarvené hubky, přičemž v jejím středu stáhneme gumičku, abychom dosáhli tvaru motýlích křídel. 😊 Opět nanášíme temperové barvy (bez vody nebo jen s minimem vody).

aktivity na doma pre deti

# 3: Barvení šišek

Kromě toho můžeme nabarvit různé předměty, které si děti přinesou například z procházky v lese, ať už kamínky, šišky nebo větvičky. My jsme si vyhráli s mini šiškami. 😊

zábavné aktivity pre deti

# 4: Výroba záložek do knížky

Protože máme více rozečtených dětských knížek, záložky do nich pravidelně doplňujeme. Vzácné jsou právě ty, které spolu vyrobíme ručně. Dítě může na výrobu použít barevné papíry a vystřihovat z nich barevné tvary podle fantazie nebo využít různé nálepky. Na záložku můžeme dát i provázek s korálkem na konci, aby nám záložka z knihy nevyklouzla. Při čtení děti s úsměvem vzpomínají na chvíle, kdy záložku tvořily. 😊

# 5: Stavebnice

Skvělá společenská hra plná napětí a přemýšlení, jak a kam dílky umístit, aby nám věž nespadla. Společně stavíme věž, z níž postupně vytahujeme dílky, a tak si dítě perfektně trénuje soustředěnost a motoriku. Stavíme také různé vymyšlené věže, kde dáváme pozor na těžiště, aby se věž nezbořila dřív, než ji postavíme. :-)

Zároveň můžou děti podle fantazie budovat zoo pro zvířátka, pečlivě oddělovat druhy zvířat podle toho, která můžou být umístěna spolu a která musíme oddělit, protože by byly pro sebe navzájem nebezpečné.

aktivity pre deti na doma

# 6: Hry se zápalkami

Se staršími dětmi můžeme hrát různé hlavolamy, jako například: „Přesuň dvě zápalky, abys získal 5 čtverců“. A mladším postačí, když ze zápalek něco vytvoříme, děti mají krásnou fantazii a často se překvapíme, co vytvořily.

# 7: Malování na těstovinu

Abychom svým pokladům dopřáli něco zajímavějšího, můžeme jim k tvoření vybrat například těstovinu. Z každého tvaru můžou vzniknout jiné náměty. U nás měly velký úspěch mašličky, které jsme po vybarvení nalepili lepicí pistolí na malé sponky a dcerka jimi zdobí vlasy panenkám. 😊

Stejně tak můžeme nabarvené mašličky převázat provázkem a budeme mít ozdobu na zavěšení nebo s ní zkrášlíme nádobu na pastelky nebo fotorámeček.

aktivity pre 3 rocne dieta

# 8: Lepení listů, kočiček, květů

Záleží na ročním období, které předměty se nám právě hodí a které tedy dětem padnou do oka. 😊 Na podzim se dá krásně vyhrát s listy. Jsou v různých barvách a tvarech, takže stačí trocha fantazie a děti si už tvoří vlastní dílka.

aktivity pre 3 rocne deti

# 9: Vystřihovaná zvířátka – mini divadélko 😊

Takové malé zvířecí hlavičky si můžete sami namalovat, pod každou necháme proužek, který potom přes palec zalepíme jako prsten, a divadélko může začít. Jestli máte k dispozici krabici od bot, můžete si vytvořit i domeček pro zvířátka nebo například les. 😊

aktivity pre predškolákov

# 10: Pečení z knížky Zdraví papkáči

Velikou zábavou je pomáhat v kuchyni s opravdovým kuchyňským nářadím a s opravdovými surovinami. Míchat mouku s dalšími ingrediencemi, vykrajovat z těsta tvary formičkami a ochutnávat hotové pochoutky. V knížce Zdraví papkáči je spousta inspirací na recepty, mezi naše nejoblíbenější z ní patří ovesné sušenky a batátové sušenky.

aktivity pre deti doma

# 11: Pokusy

Je úžasné sledovat nadšení a zvědavost dětí při různých pokusech. Jsou to pro ně výjimečné chvíle, něco, co nedělají každý den. Dokážou odpočítávat hodiny nebo minuty, kdy začneme. 😊 Velice jednoduchým pokusem je pozorování hustoty kapaliny. Do sklenice dáme 2 dl vody, kterou zamícháme a přidáme pár kapek inkoustu, děti pozorují, jak se dělá modrá stopa. Potom můžeme do vody přidat 0,5 dl oleje. Olej se odděluje a tvoří nad vodou druhou vrstvu, promícháním vytváří pěkné kuličky. Dále do sklenice dáme 2 předměty různé váhy – kamínek (ten spadne na dno) a prázdný obal z kinder vajíčka (ten bude plavat na hladině).

montessori aktivity

# 12: Kreslení křídou

Aktivita na čas strávený venku. :-) Možností, jak si zahrát s křídou, je hodně. Děti můžou nakreslit hrací pole a skákat panáka nebo navzájem obkreslovat svůj vlastní stín postavy nebo hračky, kola... Můžeme dětem nakreslit bludiště, kterým budou procházet autíčkem, nebo pokud máme k dispozici větší prostor, můžeme udělat bludiště, kterým projedou koloběžkou nebo na kole.

Nebo nakreslíme na chodník překážky, které bude dítě objíždět, a tak se naučí ještě lépe ovládat své kolo nebo odrážedlo. 😊

aktivity pre deti vonku

# 13: Vystřihování, tvoření dílek

Vystřihování a tvoření z barevného papíru je snad náš nejčastější program při chladném počasí. Je spousta opravu jednoduchých inspirací, podle kterých si dětičky vyrobí svoje oblíbená zvířátka. 😊

aktivity pre 4 rocne dieta

# 14: Vyrábění oblečení pro plyšového medvídka nebo panenku

Při této aktivitě vůbec nemusíme mít šicí stroj a zkušenosti. Stačí použít látku z vyřazené textilie, vystřihnout a vyrobit něco jednoduchého pro nej plyšáka u vás doma. Dětem budou zářit oči, když jejich vzácný medvídek bude mít najednou čepici nebo šálu. 😊 Ideální je použít například vyřazené bavlněné legíny nebo tepláky a tehdy i bez šití vykouzlíme například hotový nákrčník.

# 15: Barvení štětcem

Je to zase o něco zajímavější, takže při větších obrázcích se můžou realizovat a sledovat, jak jim malba přibývá. Kromě míchání barev si tady pěkně natrénují i úchop štětce.

aktivity pre 3 ročné deti

# 16: Foukací fixy

Možná je máte dávno vyzkoušené, pokud ne, taky umí vytvořit dobrou zábavu. Většinou jsou u nich i různé šablony, takže zase něco nového.

aktivity pre 4 ročné deti

# 17: Malování na obličej

V posledním období tráví mnoho dětí nejvíc času doma a v přírodě, jsou ukrácené o čas strávený s kamarády, dokonce i letošní karneval mnohé minul. Co tak udělat si maškarní bál u vás doma? Není třeba vyrábět speciální kostým, stačí ohlásit, že se bude konat maškarní bál a namalovat dítěti na obličej kočičku, pejska nebo pavouka či tygra. Věřím, že o zábavu a jiskřičky v očích budete mít doma postaráno. 😊

aktivity s detmi

# 18: Zábavné počítání/přiřazování

Pomocí tvoření zmrzlin si dítě trénuje sčítání a kombinace, které může použít, protože možností, pro které barvy zmrzliny se dítě rozhodne, je víc. Pro menší děti můžeme místo čísel nakreslit různé vzory, a tak přiřazením stejných vzorů budou tvořit barevné zmrzliny (například přiřadí kytičku na zmrzlině i na kornoutku nebo srdíčko, jablíčko...).

aktivity pre deti

# 19: Vata, barevné obtiskování

Obtisky různého druhu a míchání barev je jakýmsi zázračným momentem pro děti, čas se zastaví a jsou ponořené do toho barevného dětského světa. Do kolíčku na prádlo chytíme chomáček vaty (o průměru 2 cm). Na paletě nebo talířku si připravíme vícero temperových barev a namícháme je. A potom děti obtiskují vatu do barvy a na papír. Na papíru můžou mít nakreslenou velkou želvu nebo motýla, a tak ho pomocí obtisků vaty nabarví.

# 20: Cvičení nebo tanec s programem Kidshaker

Děti se můžou dokonale vyskákat a zabavit při písničkách od Fitinky a Tonyho. Texty jsou chytlavé a naučné, ať už jde o zdravou stravu nebo sportování a lásku k pohybu. 😊 Kromě písniček, které máme momentálně na stránce, připravujeme pro děti i další nové.

Malou ochutnávku si můžeš prohlédnout na našem YouTube.

Budu mít velkou radost, když některé z těchto inspirací využiješ i ty a hlavně když se při nich s dětmi dobře zabavíte. Do komentu můžeš napsat, které z nich nebo jaké další aktivity vám zpestřily dny doma. 😊

Pro víc tipů pro fit maminky sleduj i náš Instagram:

inšpirácia pre mamičky
Fotka autora
Martina Kurtulíková
Redaktor ve Fitshakeru

Odmala zbožňuju pohyb, pozitivní věci, čas strávený v přírodě a smích. Ráda tvořím originály, dolaďuju detaily a neskutečně relaxuju při kreativních věcech. Miluju focení a foodstyling. Když to, na čem si pochutnáváme, lahodí i našim očím. Nejvzácnější je pro mě čas s mojí rodinkou a naplňuje mě i to, když naservíruju na stůl něco speciálního. Od té doby, co jsem maminkou, upřednostňuju zdravé varianty a vyvážené mlsky. Budu mít radost, pokud tě svými příspěvky inspiruju. 😊

Líbí se ti náš článek? Sdílej ho na sociálních sítích.