Všechny
Recepty
Stravování
Zdraví
Cvičení
Všeobecné
Hubnutí
Fitshaker podcasty
Proměny
Seberozvoj a motivace
Pro fit maminky
Fit pobyty a dovolené
Myslíme ekologicky!
Těhotenství

4 mýty o hubnutí. Které z nich dostaly i tebe?

efektivní hubnutí doma

Hodně lidí ztrácí motivaci na cestě za svým vysněným tělem právě proto, že všechno nejde tak jednoduše, jak by chtěli. Často za tím stojí skvělé rady kamarádek, “stoprocentně pravdivé” články v časopisech a ověřené diety. Když je to všechno tak úžasné, proč teda nemůžeš zhubnout? Asi proto, že nepatříš mezi 0,001 % lidí na planetě, u kterých tato magie funguje :-). Přečti si pozorně následující tvrzení a zkus si odpovědět, kolika z nich se snažili oklamat i tebe? Pokud ses některým z nich i řídila, nevadí, vyvedeme tě z omylu! Tak pozorně čti :-).

1. Po páté odpoledne ani sousto!

Tato věta je známá snad každému. Ale pravdě by se blížila pouze v případě, že bys chodila spát v osm večer :-). Je rozumné nesníst dvouchodové menu, když už nebudeš vyvíjet žádnou aktivitu. Ale nedopřát tělu během několika hodin žádné živiny, obzvlášť pokud večer cvičíš, vyvíjíš jinou aktivitu, pracuješ nebo se učíš, je skutečné týrání hladem. Co bys dělala, pokud bys věděla, že všechny potraviny z pultů obchodů na měsíc zmizí? Zřejmě by sis vytvořila zásoby. Co tedy dělá tvoje tělo v případě, že mu podvečer nedopřeješ živiny a čekáš od něj bdělost a fyzickou námahu? Zásobí se, aby mohlo z nouzových rezerv čerpat v dalších dnech, kdy ho opět „plánuješ týrat hladem“ :-).

Najez se tedy i večer, ale s mírou! Mysli na to, že tělo nepotřebuje takový energetický příjem jako během dne. Případně ho přizpůsob svojí večerní aktivitě.

hubnutí diety zdravá výživa

2. Light potravina = dietní potravina

Začátky bývají nejtěžší a právě v tomto stádiu se mnozí pokouší ulehčit si cestu výrobky, které mají nízký obsah tuku a cukru. Při vlčím hladu, který je při drastických dietách na denním pořádku, vnímají někteří kuchyň plnou takovýchto potravin jako svůj maják naděje, kde můžou jíst neomezeně všechno s nálepkou “light”. Jaké je však překvapení, když zjistíš, že pravda je někde úplně jinde?

Magie “light” potravin spočívá ve sníženém energetickém obsahu. Zpozorni při slově sníženém, ne nulovém! To znamená, že kalorie obsahují. Nezapomínej, že jíš proto, abys poskytla svému organismu živiny, ne jenom prázdné kalorie. Bez správného poměru bílkovin, sacharidů, tuků a vitamínů přebytečná kila nikdy nezmizí a svaly neporostou. Pokud je potravina opravdu výživná, berte označení “light” jen jako bonus.

cviky na hubnutí

3. Sladkosti jsou v dietě TABU

Zakázané ovoce chutná nejlépe. A nejinak to platí i u sladkostí, které by prý měly být při dietě úplně vyloučené. Efekt, kterého tím docílíš, se dá přirovnat k malému dítěti v hračkářství, které tu hračku prostě chce a musí ji mít! Čím více mu ji zakazuješ, tím agresivněji reaguje.

Stejně tak se chová naše tělo, které bylo na přísun sladkostí zvyklé během období, kdy jsi stravu až tak neřešila. Chviličku tvoje vrtochy toleruje a potom se začne chovat mnohem agresivněji.

Jak to tedy se sladkostmi a hubnutím skutečně je? Neuškodí tak, jak ti to mnohé „odborné“ portály tvrdí. Je však potřeba myslet na to, jakou sladkost si dáš. Například kvalitní vysokoprocentní čokoláda má na organismus pozitivní účinky a zároveň zažene chuť na sladké :-).

cvičení na hubnutí

4. Málo jíst znamená více zhubnout

Za hladovkami mnohých žen i mužů se skrývá mýtus, který tvrdí, že tajemství hubnutí je ukryté v nejedení nebo málo častém jedení velmi malých porcí. Tento mimořádně nebezpečný mýtus je všeobecně známý a rozšířený zejména mezi mladšími ženami a teenagerkami. Populárním se stal zejména proto, že slibuje „efektivní pálení tuků ze zásob“.

Bohužel se toto “pálení tuků” při hladovění nekoná. Mám pro tebe hned tři důkazy, které dávají zastáncům tohoto bludného tvrzení „na frak“.

  • Takovéto stravování nemůže být udržitelné. Ačkoliv se to špatně poslouchá, téměř vždy skončí přejídáním se. Po dnech či týdnech bez pořádného jídla to ani jinak skončit nemůže. A nejhorší na tom celém je, že všechna ta snaha a úsilí vyjdou úplně naprázdno.
  • Lékaři po mnoha zkušenostech potvrzují, že drastické hladovky poškozují organismus jako celek a můžou způsobit i dlouhodobé zdravotní problémy.
  • Hladovky pálí, kromě slíbených tuků, i svalstvo! Přesně tak vzniká tzv. “štíhlá obezita”.

Navzdory tomu, že se to nečte snadno a raději by ses vydala na cestu „nicnejedení“, neboť působí jednodušeji, věz, že odbourávání tuků je dlouhodobým a stabilním procesem, který je udržitelný pouze při poctivém dodržování!

myty o hubnuti diskuze

Pamatuj si, že pouze správná životospráva, aktivní pohyb, pevná vůle a vyvážený jídelníček, v kombinaci s dostatkem vědomostí, zkušeností nebo ochoty pracovat s odborníky, tě můžou přivést k vytouženým a udržitelným výsledkům. Všechny tyto fakty jsou vynikajícím předpokladem k tomu, že na konci dlouhé cesty skutečně dosáhneš stanovených cílů 😊.

Fotka autora
Baška Línek
Redaktor ve Fitshaker

Neznám nudu a stereotyp. Snažím se vždy „bojovat na vícero frontách“, přičemž jejich společným znakem je pocit spokojenosti, naplnění a lásky. Svoji nekončící zvědavost přenáším do zajímavých rozhovorů, kreativitu do zdravých alternativních receptů a lásku do každé činnosti, kterou dělám. Čas chci trávit smysluplně a prospěšně pro sebe i svoje blízké.

Kategorie

Líbí se ti náš článek? Sdílej ho na sociálních sítích.