Všechny
Recepty
Stravování
Zdraví
Cvičení
Všeobecné
Hubnutí
Fitshaker podcasty
Proměny
Seberozvoj a motivace
Pro fit maminky
Fit pobyty a dovolené
Myslíme ekologicky!
Těhotenství

5 kroků k lepšímu zdraví a kondičce. Jak spálit kalorie obyčejnou chůzí?

7. Júl 2022
chůze

Věděla jsi, že na to, abys spálila 500 kalorií, stačí chodit denně 10 000 kroků? Ačkoliv se ti toto číslo může zdát příliš vysoké, není to až takové sci-fi. Běžný člověk se sedavým zaměstnáním udělá od 1 000 do 3 000 kroků denně. Pokud se zamyslíš nad svým běžným dnem, přidáš trochu plánování a odhodlání, nebude pro tebe 10 000 kroků denně žádný problém. Každým krokem, který uděláš, budeš o krok blíže k dobrému zdraví. Navíc chůze představuje ideální pohyb i pro těhotné ženy, osoby s nadváhou, pro lidi, které trápí bolest kloubů, a také pro seniory a starší lidi. Takže do svojí pohybové aktivity můžeš bez problémů zapojit i prarodiče :-). Co dalšího z ní můžeš vytěžit?

Jak začít?

Pokud jsi byla doteď zvyklá vozit se všude autem nebo autobusem, může být pro tebe 10 000 kroků hned na začátek příliš. Proto nezačni zhurta a nesnaž se hned na začátek naložit si velké sousto. Mohlo by se stát, že tě to příliš unaví a demotivuje. Proto na to jdi postupně. Nejprve si změř, kolik kroků za den uděláš přirozeně, a pomalu přidávej.

Jak zjistíš, kolik jsi za den ušla? Jako už skoro na všechno, i na měření kroků existují různé aplikace, které dokonce dokážou vyhodnotit, jak moc aktivní byl tvůj den.

rychlost chuze

Jaké jsou vlastně přínosy chůze?

  • snižuje riziko vzniku vysokého krevního tlaku a cukrovky,
  • může ti pomoct shodit přebytečná kila,
  • snadno spálíš 500 kalorií za den,
  • má pozitivní vliv na zdraví tvého mozku a kognitivní funkce,
  • trávíš čas na čerstvém vzduchu a sluníčku, což ti pomáhá doplňovat vitamín D,
  • posiluje srdce a snižuje riziko vzniku srdečních chorob,
  • pomáhá při léčbě onemocnění pohybového aparátu,
  • zvyšuje kreativitu a zlepšuje náladu.
chuze s hůlkami

Už jsi začala víc chodit pěšky, auto necháváš doma nebo vystupuješ o zastávku dřív, případně se jdeš během obědové přestávky projít? Gratuluju, udělala jsi hodně kroků k lepšímu zdraví a kondičce. Jen tak dál!

Pokud chceš vědět, jak si chůzi ještě víc zpestřit, případně ji posunout na vyšší level, podívej se na další tipy:

1. Chůze nahoru a dolů přes kopec

Chůzí po kopcích spálíš mnohem více kalorií. Pokud máš příležitost, využívej kopcovitý terén, případně schody. Pořádně tak posílíš svaly na nohou a popracuješ i na svojí kondičce.

2. Chůze ve vysoké intenzitě

Čím rychleji kráčíš, tím více kalorií spálíš. Vycházkové tempo zrychli a taky neváhej přidat k pohybu i ruce. Zvýšíš tepovou frekvenci a zapojíš do pohybu celé tělo. Výborné je střídání chůze ve vysoké a nižší intenzitě.

svobodna chuze

3. Střídání kroků

Střídej krátké, rychlé kroky s dlouhými, pomalejšími kroky a chůzí po špičkách. Změnou pohybu zapojíš a posílíš vždy jiné svaly a kromě toho je to mnohem větší zábava než chodit pořád stejně. Střídání dělej v minutových intervalech.

4. Chůze se závažím

At už použiješ kotníková závaží, dáš si na záda batoh nebo si vezmeš do rukou jednoruční činky, každé přidání závaží bude mít za následek víc vydané energie.

5. Chůze na vyčistění hlavy

V tomto případě nepůjde ani tak o fyzickou aktivitu. Využij chůzi jako formu meditace. Jako čas, který strávíš sama se sebou. Zkus vypustit z hlavy všechno, co tě trápí, a představ si, že kráčíš v ústrety svým cílům, tužbám, snům a odcházíš pryč od problémů, strachu nebo negativních myšlenek.

denní dávka chůze

Tak co, kdy vykročíš za zdravím? Pamatuj, že každá, i krátká procházka se počítá 😊.

Fotka autora
Sisa

Kategorie

Líbí se ti náš článek? Sdílej ho na sociálních sítích.