Všechny

Cítíš smutek, hněv nebo máš jednoduše den nanic? Jak může pohyb zmírnit tyto pocity?

12. nov 2022
Andrea Peniaková
hněv

Určitě i ty máš zkušenost, že se po procházce, tréninku, tancování či józe cítíš lépe. A pokud ne, je čas to zkusit!

Tím, že se při pohybu musíme vědomě soustředit na něco jiného − na kroky, dýchání, cviky, rytmus –, přestáváme řešit myšlenky, které jsme si do té doby „omílali” v hlavě. Navíc se v těle pohybem uvolňují známé endorfiny, hormony štěstí, které nám způsobují lepší náladu. Jako další benefity pohybu můžeme vypíchnout udržování či snížení váhy, lepší hladinu cholesterolu, více energie během dne, lepší spánek v noci a celkové zlepšení kvality života. Po cvičení se tělo jednoduše dostává do více zrelaxovaného a spokojeného stavu. Pravidelný pohyb však taky přispívá k vyššímu sebevědomí, lepšímu vztahu se sebou i s druhými, ale i k celkovému snížení stresu a úzkostí.

Tohle sice mnozí víme, někdy je ale přece jen těžké začít cvičit. Zejména pokud se cítíme špatně, pokud jsme mentálně a energicky „dole”, pokud máme pocit, že se teď chceme jen schoulit do klubíčka a nic jiného nedělat. V těžkém mentálně-energetickém stavu můžeme mít pocit, že pohyb je to poslední, co bychom chtěli.

Je velmi důležité dopřát si čas na prožití svých pocitů, sama se sebou. Uznat smutek, hněv, nedůvěru. Jen tak můžeme žít plnohodnotně a upřímně. Avšak – tak jako je třeba umět pocity prožít, tak je třeba i vědět, kdy říci „dost” a pohnout se dále. Umět se vrátit k dobrým návykům, opěrným bodům, k věcem, které ti zlepší náladu – i když na ně nemáš právě chuť! Toto je obrovský projev sebelásky a schopnosti překonat svoje „slabší stavy”, které více či méně zažíváme občas všichni.

Když se člověk necítí dobře, časem nachází určité strategie, jak si pomoci. Často je to například zajídání, přespříliš spánku nebo berlička v podobě alkoholu. Tyto různé strategie se postupně mění na návyky a návyky formují nás, náš život. Proto je fajn vědět, co mi dělá dlouhodobě dobře, co mi pomáhá žít plnohodnotný a zdravý život. Vytvářet takové návyky, které nás „podporují” a dělají dlouhodobě spokojenějšími.

Pilates

Pohyb je nejrychlejší, nejzdravější i nejlevnější pomoc 😊

Stačí jen vědět, jaký pohyb máš ráda nebo s kým ráda cvičíš, a šup do toho! Myšlenky ti možná v depce budou namlouvat, že na toto teď nemáš energii ani chuť, ty je však neposlouchej! Udělej to navzdory nim! My nejsme naše myšlenky. Myšlenky ovlivňují naše pocity, naši náladu a náš život. Ale můžeme si vybírat, jaké myšlenky chceme živit a jaké ne. A postupně se učit trénovat, posilovat ten druh myšlenek, který dělá náš život lepším a radostnějším.

Někdy se budeš muset mega překonat, ale o tom to je. Neuvěřit slabým myšlenkám, neuvěřit, že ty jsi slabá. Neboť ty se stáváš tím, pro co se dlouhodobě rozhoduješ! Stáváš se tím, co dlouhodobě pravidelně děláš.

Pohyb

Jak na to?

# 1: pohybový plán

Nastav si sama (nebo s pomocí přítele, trenéra či terapeuta) pohybový plán − co přesně budeš dělat každý den v nejbližším týdnu?

Například: chůze 30 minut denně, vždy ráno. Plus nějaké konkrétní cvičení každý jeden den, ideálně něco, co tě aspoň trošku baví. Pomoci ti můžou i online trenéři a cvičení, například i skvělý Fitshaker.cz, kde najdeš hromadu zajímavých a různých cvičení, už si jen vybrat, co ti sedne.

Pocity

# 2: komunita lidí

Vytvoř si komunitu lidí okolo svého pohybového plánu.

  • Dohodni si procházku s kamarádkou.
  • Zacvič si s někým nebo ve skupině lidí.
  • Přidej se do facebookové skupiny s cvičením, kde se navzájem podporujete a motivujete. Například ve Fitshaker výzvě do plavek se ženy navzájem motivují ve facebookové skupině. Je to super právě v období, kdy to nezvládáš, kdy to chceš vzdát nebo prostě když potřebuješ denní dávku inspirace.
Cvičenie

# 3: motivační prvky

Nezapomeň taky k pohybu přidat motivační prvky, jako jsou:

  • Pěkné a pohodlné oblečení na daný sport (legíny, tenisky, motivační tričko...), ve kterém se budeš cítit více sportovně.
  • Motivační hudba (hudba umí „vyhecovat“, zvednout energii, naladit tě na danou činnost) – vytvoř si pro daný sport konkrétní playlist, který si už jen pustíš do uší.
  • Dopřej si nějakou odměnu po pohybu. Může to být čerstvě odšťavněná pomerančová šťáva, zdravý dezert po obědě nebo pro méně náročné – teplá sprcha po cvičení (nebo studená pro více náročné :-D). V dlouhodobém horizontu bude největší odměnou pevné a zdravé tělo a spokojenější mysl 😊.
mám depku

Poznámky na závěr:

1) Je dokázané, že abychom mohli čerpat všechny tyto úžasné benefity, které pohyb přináší, je potřeba hýbat se (záměrným, aspoň mírně náročným tempem) minimálně 5x do týdne po 30 minut denně.

2) U vážnějších případů diagnostikované deprese pohyb taky výrazně zlepšuje psychický stav (současně při léčbě medikamenty a psychoterapii). V případě, že si se svým duševním stavem nevíte rady, určitě prosím vyhledejte pomoc vhodného psychoterapeuta/psychiatra. Terapie je skvělý prostředek pro lepší porozumění sobě samému a nalezení těch správných metod pro spokojenější denní fungování.

zdravie

Všechno dobré přeje Andrejka!

Vyrovnat se jednodušeji s pocity smutku, hněvu či dalšími pocity můžeš zvládnout i tehdy, pokud zkusíš naši 40denní výzvu Harmonie těla a duše 2022. Tak už neváhej a přihlas se:

zdravy pohyb
Andrea Peniaková
Instruktorka ve Fitshakeri
Jsem instruktorkou cvičení Pilates a Mindfulness Yoga v Bratislavě (www.peniakova.com, www.fb.com/cviceniaba). Zacvičit si se mnou ale můžeš i přes Fitshaker. 😊 Jsem taky lektorkou cvičení BabyBalance, které je určené pro maminky s dětmi do 3 let a které učí správně a hravě stimulovat dítě po všech stránkách. Můj život mě baví a snažím se žít upřímně, s radostí a lidsky. Taky se snažím žít s vděčností za to, co už mám, zatímco pracuju na tom, co chci změnit a čeho chci dosáhnout.

Kategorie

Seberozvoj a motivaceCvičeníZdraví