Všechny
Recepty
Stravování
Zdraví
Všeobecné
Cvičení
Hubnutí
Fitshaker podcasty
Proměny
Seberozvoj a motivace
Pro fit maminky
Fit pobyty a dovolené
Myslíme ekologicky!
Těhotenství

7x tipy na knížky o zdraví a zdravém životním stylu, které se vyplatí přečíst

čo čítať

Před časem jsem ti přinesla svůj první článek s tipy na knížky. Protože knih o zdraví, zdravém stravování, důležitosti pohybu, mentálním zdraví, spánku, stresu apod. je na trhu spousta, já ve čtení pokračuju. A dnes ti přináším seznam dalších knížek, které se mi za poslední dobu podařilo přečíst a stojí za to, abych ti o nich posunula info.

Budu mít radost, když si v tomto seznamu najdeš inspiraci na čtení i pro sebe, případně tě celkově motivuju víc číst.

Jestli jsi neviděla můj první článek, podívej se na něj tady:

Glukózová revolúcia (Jessie Inchauspé)

Kniha vyšla i v češtině pod názvem Pravda o cukru. POZOR! Obálka této knihy je v českém vydání rozdílná.

Kniha se zaměřuje jen na jedno téma, jak je z názvu jasné, a tím je glukóza. Jak ji přijímáme, co se s ní v těle děje, jak nás to ovlivňuje, jak si udržet glukózovou křivku v normě, to všechno se v knize dočteme. Obsahuje hodně příkladů, já jsem po jejím přečtení byla prostě nadšená.

Je psaná velmi jednoduchým jazykem, což však neznamená, že by byla kniha málo odborná, o čemž konec konců svědčí 44 stran zdrojů, mezi nimiž je i spousta výzkumů. Doporučuju ji přečíst všem.

Autorčinou misí je přeložit nejnovější vědecké poznatky do jednoduchých triků, které pomůžou lidem zlepšit jejich fyzické a psychické zdraví. Těch triků nám prozradí rovnou 10, jsou velice jednoduché a snadno aplikovatelné. Mezi tipy nechybí např. vysvětlení, proč je fajn jít se po jídle projít místo toho, abychom si sedli. Případně jak nám může pomoct konzumace salátu před hlavním jídlem.

Pravda o cukru

Prečo spíme (Matthew Walker, PhD.)

Kniha vyšla i v češtině pod názvem Proč spíme.

Musím říct, že přečtení této knihy mě neskutečně obohatilo. Dozvěděla jsem se hodně informací, které mi doplnily to, co jsem už někde četla/slyšela, ale přineslo i spoustu takových, o kterých jsem doteď nevěděla. Moc doporučuju všem, kdo se zajímá o zdraví sebe, svých potomků, chce mít příjemnější stáří, nechce mít výčitky svědomí, když si dá po obědě krátkého šlofíka.

V knize se dočteš např.:

  • že pojmy ranní ptáče a noční sova mají vědecký základ, resp. je evolučně dáno, že je normální, když jsi produktivnější spíš dopoledne, nebo ti to pálí líp odpoledne, a ideální je přizpůsobit tomu vstávání,
  • jak je to s pitím kávy a poločasem rozpadu,
  • jak fungují REM a NREM fáze a že ukrátit se o 2 hodiny z jinak 8hodinového spánku neznamená, že se obereš jen o 25 % spánku,
  • že žraloci nemají oční víčka, proto nikdy nezavírají oči, když spí,
  • že sloni spí jen 4 hodiny a netopýři hnědí si naopak vychutnávají až 19 hodin spánku,
  • že miminka v bříšku ve 3. trimestru si poslední 2 týdny před narozením vychutnávají 9–12 hodin REM fáze spánku a člověk v žádném jiném období života tuto dramatickou změnu v potřebě REM spánku nepřekoná,
  • že když spáváme jen 6 hodin, po 10 dnech to bude mít na naši výkonnost stejný efekt, jako bychom bděli 24 hodin,
  • že po 16 hodinách bdění je nejvyšší čas jíst spát, protože náš mozek začne selhávat,
  • že zlepšením spánku bychom měli dokázat snížit riziko rozvoje Alzheimerovy choroby nebo minimálně oddálit její nástup,
  • že WHO oficiálně klasifikovala práci na noční směny jako „pravděpodobný karcinogen“,že snění během REM fáze spánku pro nás představuje formu noční terapie. To znamená, že snění během REM spánku zmírňuje bolestné, složité, dokonce traumatizující emotivní události, které jsme během dne zažili, a umožňuje ústup emocionálních těžkostí následující ráno po probuzení,
  • že používání iPadu, elektronického tabletu využívajícího modré LED světlo, 2 hodiny před spaním blokuje obvykle stoupající hladinu melatoninu, a to až o 23 %,
  • že sedavý způsob života nenapomáhá tvrdému spánku a každý z nás by se měl věnovat určité pravidelné fyzické aktivitě, aby si udržoval nejen fyzickou zdatnost, ale pomáhal zvýšit i kvantitu a kvalitu spánku. Spánek na oplátku zvyšuje naši fyzickou kondici a energii a díky němu můžeme naskočit do koloběhu lepší fyzické aktivity (a duševního zdraví) a i se v něm udržet,
  • že NASA zjistila, že i krátké 26minutové zdřímnutí zaručí 34% zlepšení ve výkonu pracovních úkolů a víc než 50% zvýšení celkové bdělosti.
kniha o spánku

Atómové návyky (James Clear)

Kniha vyšla i v češtině pod názvem Atomové návyky.

I já jsem už podlehla zvědavosti zjistit, proč je tato kniha tak populární. A už tomu rozumím. Vřele ji doporučuju přečíst každému, kdo si chce vybudovat v životě nový návyk, spojený například se zdravým životním stylem.

V knize se dozvíš, že na to, aby sis vybudovala nový návyk, ten musí být:

• očividný,

• atraktivní,

• lehký,

• uspokojivý.

Každé z těchto 4 podmínek se autor v knize věnuje do hloubky.

Z knihy si odnáším mimo jiné i další motivaci, proč se pravidelně hýbat. Už lépe chápu, že i ty dny, kdy se mi nechce cvičit, je lepší, abych udělala aspoň 10 dřepů, protože to jsou ty nejdůležitější dny pro dosahování úspěchu, díky tomu udržuju nahromaděné zisky z předešlých dní.

Super pro mě byla i kapitola 18 s názvem „Pravda o talentu“, která začala popisem 2 sportovců, kteří ve své oblasti získali olympijské medaile. Kdyby si však vyměnili místa, je možné že by skončili poslední. A tak, když si uvědomíme, k čemu máme předpoklady, můžeme se na to víc soustředit a zlepšovat se. Například ode mě nečekej vtipné příběhy, zato články s tipy na odborné knihy ti ráda přinesu i příště. :-)

Atomic habits kniha

Výživne o výžive (Jana Kondrcová)

Kniha zatím v češtině nevyšla.

Na vydání Jančiny první knihy jsem se upřímně těšila. Má můj velký obdiv, že následovala svoji touhu vědět o výživě víc a po absolvování kurzů s certifikátem se ponořila do této oblasti víc při studiu na vysoké škole. Je to krásný příklad toho, že nikdy není pozdě začít si plnit sny.

Janka se v knize soustředí na zdůraznění naší individuality a toho, že bychom se neměli soustředit na konkrétní potraviny, které jsou pro nás buď super zdravé, nebo bychom je naopak jíst neměli. Jak často ráda zdůrazňuje, každá potravina pro nás může být jedem, nebo lékem, záleží na jejím zkonzumovaném množství.

Janka nás v knize provede kapitolami, kde věnuje pozornost procesu trávení, posvítí si na mýty a fakta a nabídne základní důležité rady ve výživě. Vyskládáme si spolu zdravý talíř, řekne nám víc o rostlinné i živočišné stravě, minerálních látkách i vitamínech. Nezapomene na mikrobiom, v závěru nás provede různými typy diet a podělí se o zkušenosti ze své praxe s klienty.

Věřím, že po přečtení knihy už pro tebe strava nebude takovým strašákem.

Janka Kondrcová kniha

Telo v 21. storočí (Michal Červený, Milan Sedliak)

Kniha zatím v češtině nevyšla.

Jde o publikaci z dílny N Press z roku 2020, která je psaná formou rozhovoru. Redaktor Michal Červený kladl otázky doc. Mgr. Milanovi Sedliakovi, PhD.

Kniha je rozdělená do 8 tematických okruhů. Má jen 150 stran a je nabitá spoustou skvělých informací.

V knize se např. dozvíme:

• proč se tuk ukládá primárně do břicha,

• proč když hubneme, měli bychom kromě stravy přidat i pohyb,

• jestli cvičení sedů lehů pomáhá na krásné břišní svaly,

• proč jsou podle docenta smoothie nápoje vhodné při přibírání, a ne hubnutí,

• jestli je nutné po tréninku jíst,

• jak je to s iontovými nápoji,

• jaký vliv má spánek na hubnutí,

• jak je to s naší výkonností.

A mnoho dalšího.

recenzia Telo v 21. storočí

Ako byť zdravý? (Veronika Folentová)

Kniha zatím v češtině nevyšla.

Zatímco předcházející kniha byla psaná formou jednoho rozhovoru, v této najdeme rozhovorů hned 10. Autorka vyzpovídala lidi jako např. kardiologa Roberta Hatalu, gastroenterologa Ladislava Kuželu, pohybového terapeuta Petra Patáka, neurogenetika Tomáše Eichlera a další odborníky.

Kniha se čte lehce a je vhodná pro každého, kdo se zajímá o zdraví.

Z kvanta zajímavých informací pro tebe vybírám aspoň tyto:

  • Čtyřicetiminutová rychlá chůze je pohyb, který udržuje srdce v dobré kondici a dá se vykonávat do vysokého věku.
  • Existují základní triky, které pomáhají, aby nebyly vysoké výkyvy cukru. První je začít jídlo malým talířem salátu. Salát má vlákninu, která způsobí, že se cukry a tuky v žaludku mnohem pomaleji vyprazdňují. Výkyv cukru je tak menší. Základ je tedy salátem začít, ne končit. Druhý malý trik je, že po každém jídle bychom se měli hýbat. Pohybem můžeme cukr zpracovat, tehdy jde do svalů. Jestli chceme, aby se cukr zpracoval dobře, je třeba se hýbat.
  • Meditace nedokáže nahradit spánek, ale zlepšuje různé fáze spánku. Lidé, kteří meditují, pomaleji stárnou, pomaleji se jim zkracují konce chromozomů – telomery.
ako byt zdravy recenzia

Zachovajte si bystrosť (Sanjay Gupta)

Kniha vyšla i v češtině pod názvem Bystřejší mozek. POZOR! Obálka této knihy je v českém vydání rozdílná.

Opět úžasná kniha nabitá informacemi. Napsal ji neurochirurg, který pracuje v oboru už více než 20 let. Kromě toho se Sanjay Gupta obecně považuje za jednoho z nejdůvěryhodnějších reportérů v médiích. Kromě uznání v oblasti žurnalistiky získal několik čestných titulů a humanitárních cen za svoji péči o lidi zraněné ve válce nebo při přírodních katastrofách.

Jedním z nejsilnějších momentů knihy bylo zjištění, že onemocnění jako Alzheimerova choroba vznikají dvacet až třicet let předtím, než se objeví první symptomy, proto se o mozek musí starat i mladí lidé. Jak si však už určitě slyšela i ty, to, jestli máme na vznik takové nemoci genetické predispozice, nemá už takový vliv. Přes 90 procent svého zdravotního stavu a dlouhověkosti máme ve vlastních rukou.

Určitě tě nepřekvapí, že právě zdravý životní styl je to, co nás dokáže chránit. Mluvíme tedy o pohybu, zdravé stravě, ale i kvalitním spánku, socializaci, učení se nových věcí nebo managementu stresu.

Podobně jako při přečtení knihy Doběhni svůj mozek jsem i teď měla pocit, že jsem do každé buňky svého těla nasála další motivaci, proč se hýbat.

V knize se dočteš např.:

  • Kilogramy navíc v oblasti břicha prokazatelně škodí především mozku.
  • Aerobní i anaerobní cvičení (silový trénink) prospívá nejen tělu, mozku ještě víc. Fyzická zátěž je zatím jediná vědecky prokázaná věc, která zlepšuje zdraví a fungování mozku. Pohyb může posilovat mozek tím, že přidává, opravuje a udržuje mozkové buňky, díky čemuž budeš celý den produktivnější a čilejší.
  • Nedostatek fyzické aktivity patří mezi nejvýraznější rizikové faktory kognitivního úpadku a vzniku demence.ň
  • Fyzická aktivita nabízí největší návratnosti investice do sebe sama a je účinným lékem na mnoho faktorů, které přispívají k vyššímu riziku úpadku.
  • Když se nehýbeš, krevní oběh se zpomalí a tělo využívá méně krevního cukru, takže víc cukru zůstane obíhat v těle. Stav bez pohybu také negativně ovlivňuje tuk v krvi, lipoproteiny s vysokou hustotou (HDL – dobrý cholesterol), krevní tlak v klidu a hormon sytosti – leptin. Při sedění svaly upadají do jakéhosi spánku, při kterém se snižuje jejich elektrická aktivita, což vede k atrofii a rozkladu. Navíc se zastaví i produkce lipoproteinu lipázy, enzymu, který štěpí molekuly tuku v krvi, takže v těle obíhá i víc tuku. Když se tvůj metabolismus zpomalí, spaluješ méně kalorií. Dobrá správa je, že když jsi aktivní, i těch několik minut pohybu zabrání účinkům toho, že trávíš příliš času na zadku. Podstatou tedy je, že přestože je nedostatek pohybu rizikovým faktorem předčasných onemocnění a smrti, běžný pohyb dokáže takový osud zvrátit.
  • Pohyb prospívá mozku dvojím způsobem. V první řadě efektivně využívá cukr cirkulující v krvi, zmírňuje zánět a zároveň stimuluje uvolňování růstových faktorů, látek, které podporují množení a fungování buněk. Růstové faktory v mozku podporují zdraví nových neuronů, tvorbu cév a přežití všech neuronů. Druhý způsob, jak cvičení prospívá mozku, se může zdát trošku méně objektivní, ale je neméně důležitý. Dnes už víme, že pravidelný pohyb měřitelně zmírňuje stres a úzkost a zlepšuje spánek a náladu, a to všechno může pozitivně ovlivnit i strukturu a fungování mozku. Kombinace těchto účinků vytváří nevyhnutelně důležitou dlouhodobou odolnost mozku a připravuje půdu pro to, abychom byli tvořiví, bystři a uměli řešit krátkodobé problémy.
  • Proč je nutné používat zubní nit a jak to souvisí s ochranou mozku.
sanjay gupta kniha

Tento článek ukončím tím, že jestli tě baví číst a ráda nasáváš nové vědomosti, určitě zkoušej i takovéhle odbornější knihy. I v poslední zmíněné knize nás autor nabádá, abychom se celý život učili něco nového. Ať už prostřednictvím kurzů nebo i čtení. Takže kromě toho, že se po přečtení knihy dozvíš něco nového a zajímavého, co můžeš rovnou uplatnit ve svém životě a změnit ho trošičku k lepšímu, zároveň tím posiluješ bystrost svého mozku. ;-)

I já budu mít radost ze zpětné vazby. Jestli tě článek inspiroval, některou knížku z mého výběru si přečteš, případně jestli máš i ty pro mě nějaké tipy na čtení.

A jestli chceš pracovat na lepší verzi sebe sama, kromě čtení můžeš vyzkoušet i naši Novoroční výzvu 2024. Najdeš v ní skvělý základ, díky němuž rozběhneš zdravý životní styl. Rozhýbeš se, začneš jíst zdravěji, resp. si víc uvědomovat, co vkládáš do úst, a k tomu všemu si budeš moct vyslechnout rady od uznávaného neuropsychologa Roberta Krauseho, který ti pomůže, abys vytrvala, nevzdala to a našla jsi v životě víc spokojenosti a nadšení.

Fotka autora
Katarína Vrbičanová
Šéfredaktorka ve Fitshakeru

Moje tělo je to jediné, s kým musím prožít celý život. Není to jen klišé fráze, ale něco, podle čeho se snažím žít. Ráda objevuju nové zdravé recepty, obklopuju se pozitivními věcmi a zbožňuju pohyb. Tato trojkombinace je pro mě důvod, proč jsem i já součástí Fitshakeru :-)

Kategorie

Líbí se ti náš článek? Sdílej ho na sociálních sítích.