Všechny
Recepty
Zdraví
Stravování
Všeobecné
Cvičení
Fitshaker podcasty
Hubnutí
Proměny
Seberozvoj a motivace
Pro fit maminky
Fit pobyty a dovolené
Myslíme ekologicky!
Těhotenství

Odhalení nejčastější hormonální poruchy žen: Co je to PCOS a jak ho rozpoznat?

Syndróm polycystických vaječníku

Měsíc září je celosvětově známý i jako měsíc povědomí o syndromu polycystických ovarií (PCOS), širokospektrální hormonální poruchy, která postihuje přibližně 11 % žen v reprodukčním věku. Dnešními řádky bychom chtěli podpořit všechny ženy, které syndromem trpí, a taky ty, které ho možná mají, ale ještě nebyly diagnostikované. Na pomoc jsem si přizvala Ing. Nikolu Hanuskovou, zakladatelku projektu Holi foli, prvního slovenského webu věnovaného PCOS.

Na úvod bych tě poprosila o rozsáhlejší vysvětlení diagnózy syndromu „PCOS“. O jaký syndrom jde, jaké nejčastější projevy pozorujeme?

PCOS – syndrom polycystických ovarií – vaječníků je velmi komplexní, hormonální a zároveň metabolické onemocnění u žen v reprodukčním věku. Odhaduje se, že jí trpí 1 z 10 žen a každým rokem diagnostikovaných žen přibývá.

Vyvolává v těle zánět a ten je spouštěčem všech nepříjemných projevů, jako jsou: nepravidelný menstruační cyklus, nadváha, akné, nadměrné ochlupení, nepříjemné projevy premenstruačního syndromu (PMS), neplodnost, vypadávání vlasů, úzkosti a deprese.

Je nejčastější endokrinní poruchou u žen ve fertilním věku (cca 18-44 let) a zároveň nejčastější příčinou poruch menstruačního cyklu a plodnosti.

Co zapříčiňuje vznik tohoto syndromu, sehrává roli i genetika či životní styl?

Příčina vzniku PCOS ještě není 100% známá, může to být kombinace vícera faktorů, jako je genetika, environmentální faktory či nevhodný životní styl, jako je nedostatek pohybu, obezita či nezdravé stravování. Avšak v posledních letech se začalo mluvit i o propojení traumatu z dětství nebo generačního traumatu, které mají dlouhodobý vliv na naše zdraví a můžou zvyšovat riziko rozvinutí tohoto onemocnění v pozdějším věku.

nezdravé stravovanie

Jaký je rozdíl mezi diagnózou PCOS, PCO a hypotalamickou amenoreou, protože všechny mají podobné příznaky? Jaká všechna vyšetření je třeba absolvovat k přesnému potvrzení diagnózy? Co může nastat v případě špatné diagnostiky?

Syndrom polycystických ovarií (PCOS) zahrnuje hormonální nerovnováhu a cysty na vaječnících, je to komplexní metabolický problém.

PCO se týká přítomnosti cyst, ale nejsou zvýšené androgeny v krvi. Při PCO může být problém, že nenastává ovulace.

Při hypotalamické amenorei je hlavním příznakem absentující menstruace a hormonální nerovnováha. Mezi běžné příčiny patří nadměrné cvičení, stres nebo nízká tělesná hmotnost.

Správná diagnóza je klíčová a měla by být zhodnocena lékařem hlavně z důvodu překrývajících se symptomů.

Neexistuje jeden test, který by sám o sobě ukázal, jestli je to 100% PCOS. Diagnostikovat PCOS je v klinické praxi poměrně náročné. PCOS je diagnózou per exclusionem, která si vyžaduje spolupráci gynekologa a endokrinologa a při metabolických komplikacích i diabetologa, internistu, případně kardiologa.

Včasná diagnostika a léčba jsou důležité, stejně jako prevence vzniku pozdějších komplikací.

Podle celosvětově schválených Rotterdamských kritérií je pro diagnostikování PCOS nutné splnit minimálně 2 z níže uvedených kritérií:

  • hyperandrogenní stav – to znamená nadměrné hodnoty mužských hormonů,
  • chronická anovulace, nepravidelný cyklus,
  • polycystické vaječníky viditelné na ultrazvuku.

Pro přesnou diagnostiku PCOS vyšetření obvykle zahrnují přehled anamnézy, fyzické vyšetření, krevní testy hladin hormonů, ultrazvuk cyst na vaječnících.

Mylné diagnostikování může ženu zbytečně vystresovat a nedostane se tak k hlavnímu kořenu jejího problému, a tak to celé pouze zkomplikuje situaci. A naopak (ne)diagnostikování může vést k nesprávné léčbě, resp. neprovedou se potřebné změny v rámci životního stylu, což může vést k dlouhodobějším problémům, jako je cukrovka, srdeční onemocnění či rakovina dělohy.

diagnostika PCOS

Jaké 4 základní typy PCOS známe? Můžeš nám je prosím charakterizovat?

Každá žena s PCOS má unikátní, specifický mix symptomů a každý z nich pramení z jiného zdroje, ke kterému by se mělo přihlížet při nastavení „léčby”.

Rozlišujeme 4 typy, ve kterých se ženy můžou najít, ale může to být i mix více z nich. Je to pomoc při zorientování se, aby ženy mohly postupně dělat takové změny v životě, které budou prospěšné pro jejich tělo.

  • Inzulinorezistentní typ:

- různé chutě nebo chuť na sladké, vlčí hlad,

- přírůstek hmotnosti v oblasti břicha,

- únava,

- mozková mlha (brain fog),

- častá žízeň a močení,

- akné, hirtuismus, vypadávání vlasů,

- nepravidelná menstruace,

- problémy s náladou a spánkem.

  • Zánětlivý typ:

- akné,

- početné malé cysty na vaječnících,

- nafukování, nadýmání,

- bolesti hlavy,

- nevysvětlitelná únava,

- kožní problémy jako ekzém,

- IBS, SIBO.

vypadávanie vlasov PCOS
  • Adrenální typ:

- nadváha, ale není to pravidlo,

- akné,

- vypadávání vlasů,

- hirtuismus,

- nepravidelná menstruace,

- únava,

- problémy s náladou,

- úzkosti a deprese,

- problémy se spánkem,

  • Po vysazení hormonální antikoncepce – žádné příznaky před započetím braní HA, po vysazení HA příznaky podobné PCOS:

- akné,

- nepravidelná menstruace,

- vypadávání vlasů,

- hirtuismus.

akné PCOS

Je možné úplné odstranění, případně zmírnění příznaků? Jaké možnosti máme aktuálně na výběr?

Příznaky můžeme zmírnit na minimum, pokud pochopíme, co se v našem těle děje, a nastavíme si správný mind set, životní styl, stravu a pohyb tak, abychom mohly žít v souladu s tímto onemocněním. Je to o neustálé práci na sobě a pokud sem tam vykolejíme z této cesty, zřejmě to pocítíme ve zhoršení některého ze symptomů, ale nic se neděje, když se vrátíme do starých kolejí. Je to o balancování, ani mně se to nedaří stále na 100 % a sem tam se ozve některý z nepříjemných příznaků.

V dnešní době máme na výběr jít různými cestami, postupovat podle nastavené farmakologické léčby, nebo jít alternativní cestou a řešit jednotlivé symptomy manažováním životního stylu (například naučit se pracovat se stresem, pravidelný pohyb, dostatek spánku a regenerace), stravy (omezit jednoduché cukry, kofein, vyloučit ultrazpracované potraviny, alkohol, mít dostatek vlákniny, pitný režim a jiné), doplňky výživy či pomocí bylinek, akupunkturou nebo terapiemi. Je toho opravdu hodně. Nebo kombinací úpravy životního stylu a farmakologické léčby. Hormonální léčba možná dočasně zmírňuje příznaky hormonální nerovnováhy, ale neřeší skutečnou příčinu.

Je to na každé z nás, v jaké životní situaci se aktuálně nachází a co potřebuje řešit.

Může syndrom PCOS ovlivňovat i psychické zdraví žen?

Ano, kolem 34–56 % žen s PCOS má úzkosti a přibližně 28–64 % deprese či problémy s přijetím svého vzhledu. Tady bych chtěla vyzvat ženy, pokud si myslí, že se jich to týká, aby vyhledaly psychologickou pomoc, určitě jim to pomůže zlepšit kvalitu života.

Ty sama máš tuto diagnózu. Jak diagnózu vnímáš, co ti nejvíc pomohlo ve zmírnění příznaků?

Asi nejvíc mi pomohl soulad více věcí, v první řadě diagnostika a konečně jsem tedy zjistila, že to, co mě trápí, má souvislost a mohla jsem začít s řešením svých symptomů. Hodně jsem toho přečetla, hodně jsem vyzkoušela a tím jsem zjistila, co pro mě nejvíc funguje. Rozhodla jsem se jít nefarmakologickou cestou, přes tradiční čínskou medicínu, doplňky stravy, změnu stravování, změnu typů cvičení, snížila jsem stres ve svém životě. Začala jsem se o sebe víc starat, chodit víc do přírody a relaxovat. A nakonec sdílením a spojováním se se ženami s PCOS prostřednictvím projektu Holi foli, který jsem vytvořila.

Snad nejvíc obav v souvislosti s diagnózou se spojuje s neplodností. Do jaké míry ovlivňuje diagnóza případné těhotenství?

PCOS vyvolává strach z neplodnosti, i já jsem měla obavy od prvního momentu, kdy jsem se dozvěděla, že mám PCOS. Udává se, že přibližně 70–80% žen může mít problémy s plodností. Avšak šance na otěhotnění závisí na různých faktorech, jak se PCOS projevuje, v kombinaci s věkem, hmotností a zdravotním stavem.

Otěhotnět s PCOS může být náročné a možná to trošku déle trvá, ale jde to. Míra úspěšnosti dosažení těhotenství s PCOS se může lišit a kliniky asistované reprodukce uvádějí čísla mezi 60–80 %, je třeba brát v úvahu, že zde už nejsou započítané ženy, které sice měly problém otěhotnět, ale nakonec se jim to podařilo spontánně.

Nikolu Hanusková
tehotenstvo

Jaká byla tvoje cesta za vytouženým těhotenstvím a co bys poradila všem ženám, jejichž snem je otěhotnět přirozenou cestou, navzdory PCOS?

V první řadě musím říct, že jsem se nějakou dobu snažila hlavně dát si do pořádku svůj cyklus a až později, když jsem se cítila stabilně, jsme s partnerem otevřeli téma rodičovství. V našem případě to trvalo cca 1 rok a 4 měsíce. Spoustu tipů, které pomohly i mně, jsem sepsala na blogu Holi foli, ale obecně bych doporučila pozitivní nastavení mysli na to, že se to podaří, a aby k sobě byly ženy laskavé a trpělivé.

Ženy s nálepkou PCOS častokrát trpí různými formami poruchy příjmu potravy. Je to pravda, kde by mohla být příčina?

Ženy s PCOS můžou být vystavené vyššímu riziku vzniku poruch příjmu potravy v důsledku různých faktorů, jako jsou problémy s body image, hormonální nerovnováha či různá doporučení v rámci PCOS “toto jíst/toto nejíst” a ženy z toho můžou být zmatené. Pokud si nevědí samy rady, určitě je fajn využít pomoc psychologa, případně odborníka na výživu.

Jak se změnilo chápání PCOS za poslední desetiletí? Vidíš v této oblasti pozitivní změny?

Určitě se hodně změnilo, hlavně pozitivně vnímám, že se o tom začalo víc psát a mluvit, celkově je povědomí mnohem větší, ale na Slovensku máme stále co dohánět. Určitě by pomohlo, kdyby i gynekologové poskytli ženám víc informací.

Nikolko, moc děkujeme za cenné informace věnované ženám a jejich hormonálnímu zdraví.

Více o unikátním projektu Holi foli a syndromu PCOS si můžeš přečíst na webu: holifoli.sk

cvičení na doma
Fotka autora
Petra Ryšková
Redaktor ve Fitshakeru

Jsem nadšencem zdravého životního stylu a ráda hledám novou inspiraci a teorie z této oblasti, které hned zkouším aplikovat v "praxi" - v kuchyni, cvičení, nákupech... Nejlépe se cítím v přírodě (procházky se psem, běhání, cyklistika), kde se vždy nadopuju pozitivní energií.

Kategorie

Líbí se ti náš článek? Sdílej ho na sociálních sítích.