Všechny
Recepty
Zdraví
Stravování
Všeobecné
Cvičení
Fitshaker podcasty
Hubnutí
Proměny
Seberozvoj a motivace
Pro fit maminky
Fit pobyty a dovolené
Myslíme ekologicky!
Těhotenství

Co si sbalit do cestovní lékárničky? Tento seznam ti pomůže připravit se (nejen) na letní dovolenou!

Lekarnicka

Dovolená je jedním z hlavních důvodů, proč se všichni těšíme na léto. Ať už však preferujeme lenošení u moře, poznávání různých míst nebo pobyt na horách spojený s turistikou, všude nás můžou nepříjemně překvapit zdravotní komplikace. Jak se tedy připravit (nejen) na letní dovolenou, co si sbalit do cestovní lékárničky a ve kterých případech je už potřeba vyhledat lékařskou pomoc? Pojďme se na to společně podívat!

Dovolená u moře 🌊

Teplo, moře, sluníčko, pláž... Tato kombinace může znít jako idylka, ale mnoho z nás ví, že dovolená se nejen může, ale často i zkomplikuje. Jestli máte rádi letní dovolenou v přímořských letoviscích, může vás potrápit od nastydnutí z letadla přes spálení, úpal nebo úžeh, průjmy, teploty, bolesti všeho druhu až po bodnutí hmyzem nebo požahání medúzou. Určitě nechceme malovat čerta na zeď, protože cokoliv z výše uvedeného se nám může přihodit i v pohodlí domova, zásadní rozdíl je však v tom, že doma máme k dispozici zdravotní péči a lékaře, který nás zná, a s mnoha těžkostmi si dokážeme poradit i sami. Pokud si tedy nechceme nechat zkazit letní plán, buďme připravené na všechno a při nejlepším cestovní lékárničku nebudeme muset ani vytáhnout😊.

Slunce a hydratace ☀️

O tom, že před sluníčkem je třeba se chránit, se toho hodně namluví, na dovolené to však platí dvojnásobně. Vzhledem k tomu, že z dovolené se chce každá z nás vrátit krásně opálená, je pochopitelné, že se rády sluníme na pláži nebo u bazénu. U moře navíc obvykle příjemně pofukuje, a tak se může zdát, že ležet celý den na přímém slunci nám určitě neuškodí. Opak je však pravdou.

Neriskujte zbytečně svoje zdraví a i na dovolené se vyhýbejte pobytu na přímém slunci od 11.00 do 14.00. Využijte tuto dobu k relaxování ve stínu nebo dobrému obědu, a pokud přece jen chcete být na pláži, stáhněte se radši na pár hodin do stínu. Alfou a omegou je opalovací krém s vysokým SPF, ideálně 30–50. Nemusíte se bát, opálené se vrátíte i s opalovacím krémem, půjde však o zdravější verzi opálení, než kdybyste se ugrilovaly až ke spálení. SPF pravidelně obměňujte a myslete na zvýšenou frekvenci mazání, zejména pokud se koupete nebo potíte při sportu.

Kromě ochrany před spálením myslete i na pokrývku hlavy, abyste si neuhnaly úpal nebo úžeh. V neposlední řadě zmíníme i hydrataci. Drinky v plážovém baru sice chutnají lépe, nezapomínejte však ani na dostatek čisté vody, kterou vaše tělo obzvlášť v létě potřebuje!

lekarnicka

Dovolená na horách ⛰️

Jestli jste spíš fanynkou aktivní dovolené strávené na horách nebo na túře, kromě pravidel pobytu u moře a na sluníčku je třeba myslet i na možnost úrazu. Připravte se tedy na aktivní dovolenou hlavně vhodným oblečením, pevnou turistickou obuví a do lékárničky přidejte navíc i chladivý sprej, elastické obvazy, octanovou mast, pokud máte zkušenosti s předešlým úrazem, pomoct může i tejpovací páska nebo elastická ortéza jako první pomoc například při vyvrtnutí kotníku. Pro případ pádů, škrábanců a odřenin zabalte i dezinfekci a čistou gázu a nic vás nepřekvapí!

Co si sbalit na dovolenou

Při balení na dovolenou platí: radši víc než málo. Pokud léky nebudete muset použít, nic se nestane, ale pokud je bude třeba, dobře vybavenou lékárničku určitě oceníte. Jaké léky si tedy sbalíme na dovolenou?

  • Ochrana před sluncem a první pomoc při spálení

Jak jsme už zmínili, úplný must have je krém s vysokým SPF. Pokud se přece jen nějakým nedopatřením spálíte, do lékárničky na dovolenou určitě přibalte i sprej s panthenolem, který uleví spálené pokožce.

  • Léky na bolest

Bolest nás může potrápit nejen na dovolené, ať už bolí zuby, hlava, záda nebo máme menstruační bolesti, vždy je dobré mít u sebe léky proti bolesti – analgetika.

  • První pomoc při průjmu

Cizí strava nebo závadná voda zejména v exotických destinacích dokáže dovolenou překazit, což potvrdí většina nadšenců exotiky. První pomoc při průjmu by proto neměla chybět v žádné lékárničce. Vyžádejte si proto v lékárně přípravky proti průjmu, které můžete kombinovat s probiotiky, a co je nejdůležitější, při průjmech je třeba navýšit příjem tekutin, protože je nadměrně ztrácíme a dehydratace je nejčastější komplikací průjmu. V případě, že vás na dovolené přepadne průjem, dopřejte si kromě léků proti průjmu i dietu, případně lehkou stravu a dostatečné množství tekutin.

  • Něco na teplotu

Léky na teplotu – antipyretika – by v cestovní lékárničce také neměly chybět. Zeptejte se v lékárně, jak konkrétní preparát užívat; mnoho léků na teplotu totiž účinkuje i proti bolesti.

  • První pomoc při alergii, bodnutí hmyzem nebo požahání

Když vás štípne komár, včela, vosa nebo požahá medúza, je dobré mít sbalené přípravky, které uleví od bolesti, svědění nebo otoku. Dobrou volbou je Fenistil krém na lokální použití i kapky, které pomůžou při projevech alergické reakce.

  • Na bolest v krku

Pokud vás na dovolené začne bolet v krku, ať už z letadla, nebo z hotelové klimatizace, mějte sbalené i pastilky na cucání, které uleví bolavému hrdlu.

  • Při drobných poraněních

Nejčastějšími drobnými poraněními jsou buď odřeniny, nebo malé řezné rány. Pro tento případ si sbalte dezinfekci, náplasti, gázu a elastický obvaz.

  • Opar

Když se nadměrné slunění zkombinuje s oslabenou imunitou, únavou nebo predispozicí, může vás nepříjemně překvapit opar, nejčastěji na rtu. Pro tento případ si do kufru sbalte antivirotický krém, například Zovirax, který pomůže, když ho aplikujete hned při prvním pocitu napětí nebo svědění.

  • Na cestu

Pokud patříte do kategorie cestovatelů, kteří trpí kinetózou, tzn. že jim bývá v autě nebo na lodi zle nebo až zvracejí, nezapomeňte si sbalit i Kinedryl, abyste si nezkazili dovolenou hned v úvodu.

lekarnicka

Kdy vyhledat lékaře

Když vás na dovolené, nedej bože, potká nemoc nebo akutní stav, který vám znepříjemní pobyt do takové míry, že sbalené léky nebudou stačit, není vhodné hrát si na hrdiny. Skončit v nemocnici na dovolené sice nikdo nechce, pokud vás však trápí průjem, který nepřestává ani po třech dnech na dietě s užíváním přípravků proti průjmu, pokud máte přetrvávající vysoké teploty nad 38,5 °C, pokud vás bodl hmyz a otok se zvětšuje nejen v místě vpichu, případně máte projevy alergie jako vyrážka nebo dušení nebo při závažnějších úrazech, jako jsou zlomeniny, pády, tonutí nebo jiné vážné nehody, neváhejte vyhledat lékařskou pomoc. Většina velkých rezortů má vlastní lékaře a v případě, že cestujete na vlastní pěst, s cestovním pojištěním máte nárok na ošetření na jakékoliv pohotovosti.

Cestování není třeba se bát, dovolené většinou dopadnou dobře a vrátíme se z nich odpočaté a spokojené. Jak se říká, štěstí přeje připraveným; používejme tedy rozum, nepřehánějme to se sluníčkem, jídlem ani alkoholem a sbalme si všechny základní léky, které můžeme potřebovat, aby nám letní oddech skutečně nic nepokazilo!

leto ve forme
Fotka autora
Bea Loffayová
Redaktorka ve Fitshakeru

Jsem studentkou medicíny, líbí se mi, jak lze prostřednictvím "lidské řeči" vysvětlit, co se v našem těle děje, a předávat tak informace všem, kteří chtějí porozumět lidskému tělu. Kromě toho jsem fanouškem cestování, poznávání a dobrého jídla a tyto svoje vášně se snažím přenést i do svých článků. Pokud tě zajímá, co se v našem těle děje při sportu nebo při jídle, jak si zachovat fyzické i psychické zdraví, nebo tě zajímají všechna možná i nemožná témata z oblasti zdraví podložená studiemi a fakty, tady jsi na správném místě.

Kategorie

Líbí se ti náš článek? Sdílej ho na sociálních sítích.