Všechny
Recepty
Stravování
Zdraví
Všeobecné
Cvičení
Hubnutí
Fitshaker podcasty
Proměny
Seberozvoj a motivace
Pro fit maminky
Fit pobyty a dovolené
Myslíme ekologicky!
Těhotenství

Spánek na dovolené – jak si během volných dnů dopřát kvalitní odpočinek?

spánek

Léto je v plném proudu a asi každý z nás má svoje plány. Ať už jste zvolili evropské přímořské destinace s vysokými teplotami, exotiku, nebo hory, každému se může stát, že z nějakého důvodu mu zrovna na dovolené – kam si jedeme odpočinout – nebude dopřán kvalitní spánek.

At už jde o jet lag, česky pásmovou nemoc, vysoké teploty, hluk, cizí místo a postel, nebo cokoliv jiného, na dovolené nechce být nikdo nevyspalý a unavený.

A my ti právě proto dnes poradíme, jak se kvalitně vyspat i mimo pohodlí domova!

Jak spíme

Spánek je fyziologický – přirozený – stav snížení vědomí, kdy dopřáváme odpočinek tělu, ale i mozku.

Spánek je řízený cirkadiánním rytmem, který funguje jako takové vnitřní hodiny. Díky němu fungujeme cyklicky a střídáme spánek a bdění.

Téma spánku je skutečně komplexní, a tak si dnes připomeneme pouze jeden důležitý hormon, který se na kvalitním spánku podílí, a tím je melatonin.

Melatonin je hormon vznikající v mozku, díky kterému usínáme a máme kvalitní a kontinuální spánek. Jeho tvorba je stimulována střídáním tmy a světla – při tmě se jeho tvorba zvyšuje, a proto snadněji usneme. Melatonin je však dostupný i jako doplněk stravy, díky čemuž můžeme efektivně řešit nejběžnější problém, který cestovatelům krade sny – jet lag.

zdravý spánek

Jet lag

Nejčastější příčinou, která trápí cestovatele, je pásmová nemoc, tzv. jet lag.

Jde vlastně o to, že při cestování na velké vzdálenosti překračujeme více časových pásem, ale naše tělo je nastavené na „náš“ čas. A tak když přistaneme v zemi, kde by podle našeho vnitřního nastavení měla být například noc, ale stále je ještě den, nebo naopak, může takovýto posun náš organismus pěkně rozházet, což se nejčastěji projeví poruchami spánku.

Jak tedy zabránit vzniku jet lagu? Jednoduše –použitím kofeinu a melatoninu. Snažte se naladit na místní čas, a když je den, ale vám se chce spát, udržujte se v bdělém stavu pomocí kofeinu. Pokud je naopak večer a jet lag vám nedovoluje spát, použijte melatonin. Tímto způsobem „oklamete“ svůj mozek a jednoduše se nastavíte na čas v zemi, ve které trávíte dovolenou.

jet lag

Příliš teplo

Hlavním cílem všech dovolenkářů bývá teplo. V extrémních teplotách a při vysoké vlhkosti se však může nejen těžko usínat, problém je i spánek udržet. V takovýchto případech pomůže klimatizace (nejlepší je vychladit pokoj před spaním a na noc ji vypnout a předejít tak nachlazení či „seknutí“), ventilátor či vnější okenice.

Rovněž doporučujeme zvolit přírodní a volné, vzdušné materiály nejen na běžné nošení, ale i na pyžamo. Pokud vaše ubytování nedisponuje ani jednou z těchto vymožeností, vsaďte na klasický průvan a přikrývejte se jen prostěradlem. Možná se vám tak podaří zpříjemnit si horké letní noci.

co je jet lag

Cizí pokoj, cizí postel

Mnohým z nás se těžko usíná a spí celou noc mimo domácí prostředí, ať už jde o hluk nového místa, nebo jakékoliv individuální odlišnosti od domova. V takovém případě je i řešení vždy individuální.

Pokud vás trápí hluk, vsaďte na špunty do uší, pokud jednoduše nemůžete usnout proto, že nejste doma, zkuste opět použít melatonin. Pokud však je problémem nevyhovující matrace, poradíte si jen těžko. Příliš měkká matrace je nejčastějším důvodem, proč nás na cizích místech začne pobolívat páteř.

jak na kvalitní spánek

Vsaďte proto na výběr dobrého a kvalitního ubytování a nebojte se do něj investovat. Všímejte si lokality, ale i vybavení. Spánek je přece základem kvalitního odpočinku, kvůli kterému jsme na dovolenou přijeli!

Základem v životě je dopřát si kvalitní oddech, kdykoliv to tělo potřebuje. Proto si dopřej oddech a relax vždy, když budeš pociťovat, že si o to tvoje tělo říká. Obzvlášť v létě při vysokých teplotách. Pokud však dostaneš chuť na rychlé cvičení, jsme tu pro tebe s naším skvělým programem na léto Fit in 15 min:

cvičení pro ženy
Fotka autora
Bea Loffayová
Redaktorka ve Fitshakeru

Jsem studentkou medicíny, líbí se mi, jak lze prostřednictvím "lidské řeči" vysvětlit, co se v našem těle děje, a předávat tak informace všem, kteří chtějí porozumět lidskému tělu. Kromě toho jsem fanouškem cestování, poznávání a dobrého jídla a tyto svoje vášně se snažím přenést i do svých článků. Pokud tě zajímá, co se v našem těle děje při sportu nebo při jídle, jak si zachovat fyzické i psychické zdraví, nebo tě zajímají všechna možná i nemožná témata z oblasti zdraví podložená studiemi a fakty, tady jsi na správném místě.

Kategorie

Líbí se ti náš článek? Sdílej ho na sociálních sítích.