Všechny
Recepty
Stravování
Zdraví
Cvičení
Všeobecné
Hubnutí
Fitshaker podcasty
Proměny
Seberozvoj a motivace
Pro fit maminky
Fit pobyty a dovolené
Myslíme ekologicky!
Těhotenství

Chystáš se na letní turistiku? S tímto návodem tě v přírodě nic nepřekvapí.

turistika

Letní turistika je nejkrásnějším prostředkem, jak spojit poznávání krás přírody s novými zážitky, kouzelnými výhledy a zároveň dopřát tělu pohyb a mysli relax.

Aby turistika splnila vše, co od ní očekáváme, je důležité nepodcenit přípravu a plánování. Jaké oblečení a obuv zvolit, co si s sebou sbalit do batohu, jaké mobilní aplikace nám můžou pomoct a na co bychom neměli zapomenout?

Přečti si následující řádky a inspiruj se při plánování letních dobrodružství v přírodě. 😊

Funkční a kvalitní oblečení

Komfort při (celodenním) pohybu dokáže zajistit kvalitní a pohodlné turistické oblečení, které nás podrží v každé situaci a v jakémkoliv počasí. Vždy mysleme na to, že počasí, především na horách, se může změnit z minuty na minutu v každém ročním období.

Základem je vrstvení jednotlivých částí oblečení. Poslední vrstva by měla být odolná vůči větru i vodě.

Výborným materiálem funkčního oblečení je merino vlna. Už dávno neplatí, že tento materiál je vhodný jen během zimy. Jeho výborné vlastnosti oceníme během celého roku. Výborné je například merino oblečení slovenské značky Woolies. Produkty jsou přiléhavé, odvádějí vlhkost, rychle schnou, odolávají UV záření a jsou vyrobené na Slovensku.

V letním období je ideální unisex tričko, dámská trička s krátkým rukávem, oboustranná tílka, polo trička vyrobená z tenké merino vlny.

Pozornost je třeba věnovat i ponožkám. Přece jen je důležité, aby se nám dobře šlapalo a chůze nám nezpůsobovala bolest. Právě ponožky můžou zabránit nebo minimalizovat riziko vzniku bolestivých otlaků.

V letním období je důležitá pokrývka hlavy v podobě různých kšiltovek, šátků a klobouků, které nás ochrání před silnými slunečními paprsky.

Pro výběr správné sportovní podprsenky klikni sem.

dolomity turistika

Turistická obuv

V době, kdy jsem pravidelně chodívala na turistiku, jsem si všimla, že velké procento lidí se rozhodlo absolvovat vysokohorské chodníky a zdolat vrcholy hor v teniskách nebo dokonce v pantoflích. Chyba, která mohla způsobit nepříjemný úraz a komplikace.

Obuv rozlišujeme podle typu a náročnosti terénu na nízkou (nenáročná turistika nebo procházka), polovysokou (na horský, středně náročný terén) a vysokou (náročný terén, vysoké převýšení).

Turistická obuv by měla:

  • mít tlustou protismykovou podrážku,
  • výborně sedět na naší noze a nezpůsobovat odřeniny a otlaky,
  • být nepromokavá s membránou Gore-Tex,
  • být pořádně vyzkoušená ještě předtím, než v ní absolvujeme celodenní turistiku,
  • kupovaná a vyzkoušená na naší noze ve specializované prodejně, vyhýbáme se nákupu „naslepo“ přes internet.
vysokohorská turistika

Plánování turistické trasy

Do této kategorie bych zařadila sledování aktuální předpovědi počasí pro danou lokalitu. V horských oblastech se počasí rychle mění, a proto je nutné sledovat co nejaktuálnější počasí předtím, než se vydáme do terénu.

V létě nás může překvapit nebezpečí v podobě bouřek, které můžou mít tragické následky. Zastihnout nás může i déšť. Ochranu před deštěm nám zajistí pláštěnka, která by neměla chybět žádnému turistovi v horách.

Dalším bodem je podrobné plánování turistické trasy podle mapy a jiných zdrojů.

Je ideální, když si předem určíme cíl a zjistíme aktuální informace o dané trase:

  • časový úsek (kdy vyrazím na cestu, jak dlouho by měla cesta trvat, jaké přestávky na oddech si můžu dovolit atd.),
  • náročnost terénu (jestli zvolenou trasu fyzicky zvládnu),
  • omezení a výstrahy na trase (jestli je turistický chodník zpřístupněn turistům, jestli není riziko střetu s medvědem apod.).

Nezapomeňte si mapu přibalit do batohu, abyste ji měli stále u sebe.

Výborné jsou i mobilní aplikace Na kole i pěšky, Úžasná místa - tipy na výlety nebo Placehunter.

Jestli hledáš inspiraci na turistiku na Slovensku, vyzkoušej mobilní aplikaci „SPOZNAJ SVOJ KRAJ“, která aktuálně obsahuje přes 600 nápadů na zajímavá místa. Možná objevíš kouzelné místo, o kterém netušíš. 😉

Na internetovém portálu www.praveslovenske.sk se můžeš v sekci „mapa“ prokliknout na seznam všech rozhleden a vyhlídek na Slovensku.

beskydy turistika

Svačiny a pitný režim

Při balení jídla a občerstvení do batohu myslíme na to, že by mělo zahnat hlad, dodat ztracenou energii, nezatížit žaludek a doplnit chybějící minerály a vitamíny, které ztrácíme hlavně pocením. Množství jídla volíme podle naplánované trasy.

Do batohu ti doporučujeme sbalit například: oříškové máslo (v sáčku), mix ořechů, ovoce, proteinovou tyčinku, kousky sýru, kvalitní hořkou čokoládu, tuňákový salát, kváskový chleba s domácí pomazánkou a zeleninou, kousek tvarohové bábovky, banánového chlebíčku nebo domácí brumíky, sušenky. Hodně další inspirace najdeš na našem blogu v kategorii recepty.

Pro naše premium členky je aktuálně připravený e-book Recepty do krabičky, který si stáhneš jednoduše na svém účtu v sekci „Ke stažení“ v části „Receptové e-booky“.

polské tatry turistika

Samozřejmě přihlížíme k počasí, aby se potraviny nestihly znehodnotit letními teplotami (šunka, čokoláda, mléčné výrobky apod.).

Jestli máš cestou horskou chatu, můžeš zvážit občerstvení i tam. Protože při túře vydáš hodně kalorií, nemusíš hledat nízkokalorické jídlo. Zaměř se však na způsob přípravy. Fazolová polévka s čerstvým chlebem bude určitě lepší volba než smažené hranolky nebo langoš.

Nezapomeň mít s sebou dostatek pitné vody.

Kontakty v případě ohrožení života

Číslo tísňové linky Horské záchranné služby v České republice je 1210 a na Slovensku 18 300.

Aktuálně můžeš na území Česka, Slovenska, Rakouska a Maďarska využít funkce mobilní aplikace HORSKÁ ZÁCHRANNÁ SLUŽBA. Pomoc přivoláš jedním tlačítkem.

O své trasy vždy předem někoho informuj!

turistika olomoucký kraj

Nad čím ještě popřemýšlet?

  • Kvalitní sluneční brýle,
  • náplast a dezinfekce na rány v případě menšího poranění,
  • opalovací krém (sluníčko v horách umí být pořádně silné),
  • mast na štípance od hmyzu a podrážděnou pokožku,
  • repelent, protože kromě velké zvěře je dobré myslet i na tu malou,
  • magnézium, pokud trpíš na křeče,
  • mobilní telefon a doklady,
  • náhradní turistické ponožky.
jizerské hory turistika

Prozraď nám v komentářích, kam se v létě chystáš ty!

Předtím, než se vydáš do hor, můžeš trénovat svoji kondičku s námi, čeká tě přes 1000 cvičebních videí!

online fitko
Fotka autora
Petra Ryšková
Redaktor ve Fitshakeru

Jsem nadšencem zdravého životního stylu a ráda hledám novou inspiraci a teorie z této oblasti, které hned zkouším aplikovat v "praxi" - v kuchyni, cvičení, nákupech... Nejlépe se cítím v přírodě (procházky se psem, běhání, cyklistika), kde se vždy nadopuju pozitivní energií.

Kategorie

Líbí se ti náš článek? Sdílej ho na sociálních sítích.

Mohlo by tě zajímat

Mohlo by tě zajímat