Znáš elektrolyty a jejich význam?
Vědci začali zkoumat a analyzovat různé minerály v potravinách a jejich vliv na zdraví už v 17. století. Zjistili, že minerály mají vliv na správnou funkci těla a jejich nerovnováha vede k různým onemocněním. Jak se nerovnováha elektrolytů projevuje v našem těle? Je opravdu nutné je suplementovat?
A jaké jsou jejich přirozené zdroje?Odpovědi (i) na tyto otázky se dozvíš níže 👇
Co jsou elektrolyty?
Elektrolyty jsou minerální látky, které se po rozpuštění ve vodě nebo jiných tělních tekutinách rozkládají na ionty. V lidském těle se nacházejí v krvi, moči a potu a hrají důležitou roli při regulaci různých funkcí a metabolických procesů – udržování rovnováhy tekutin, funkce svalových kontrakcí, přenos nervových signálů, srážení krve, tvorba energie, regulace vnitřního pH a celkové rovnováhy v těle.
Nejdůležitější elektrolyty v lidském těle jsou sodík, draslík, hořčík, vápník, chlorid, fosfát a bikarbonát.
Přirozené zdroje elektrolytů
Přirozeným zdrojem elektrolytů jsou potraviny, především zelenina, ovoce, maso, voda a různé nápoje.
Konkrétně:
- draslík: banány, brambory (klasické i sladké), špenát, avokádo, listová zelenina, kokosová voda
- sodík: sůl, kysané zelí a fermentované potraviny, sýr
- hořčík: špenát, ořechy, semínka, hořká čokoláda, celozrnné pečivo
- vápník: mléko, podmáslí, jogurt, brokolice, ryby
- chlorid: kuchyňská sůl, řasy, zelené olivy
Ať už pijeme minerální vodu nebo vodu z kohoutku, s největší pravděpodobností obsahuje stopová množství elektrolytů. Jejich koncentrace se však může značně lišit v závislosti na regionu a kvalitě vody. Některé značky přidávají spolu se sacharidy určité množství minerálů a prodávají produkt jako sportovní nápoj, zatímco jiné přidávají jen zanedbatelné množství pro chuť.
Nerovnováha elektrolytů škodí zdraví
Tělo získává elektrolyty přirozeně, z příjmu potravy a vody. Jejich hladina však musí být důkladně regulována, protože přebytek nebo nedostatek elektrolytů způsobuje různé zdravotní komplikace a vnitřní nerovnováhu.
Přebytek draslíku (hyperkalemie) může způsobit vážné problémy se srdcem, přebytek vápníku (hyperkalcemie) může vést k ledvinovým kamenům a v některých případech k oslabení kostí. Poruchy elektrolytů mohou mít škodlivý vliv na celkové zdraví a ve vzácných případech mohou být dokonce smrtelné.
K nerovnováze elektrolytů často dochází v důsledku dehydratace způsobené nadměrným horkem, cvičením, zvracením nebo průjmem, poruch příjmu potravy, těžkých popálenin, onemocnění ledvin, vysokého příjmu alkoholu a jiných.
Při mírném deficitu elektrolytů pravděpodobně nezaznamenáme žádné příznaky.
Závažnější nerovnováha může způsobit:
- únavu
- rychlý nebo nepravidelný srdeční tep
- necitlivost končetin a brnění
- zmatenost
- svalovou slabost a křeče
- bolesti hlavy
Je možné změřit konkrétní hladiny elektrolytů v těle?
Hladiny elektrolytů je možné zjistit několika způsoby:
Krevní test: Nejčastější způsob, jak zjistit příslušné údaje. Výhodou je rychlost a dostupnost.
Ionogram: Podrobnější test na měření jednotlivých iontů (elektrolytů) v krvi nebo moči. Výsledky se vyznačují vysokou přesností.
Močový test: Využívá se převážně při onemocnění ledvin, dokáže odhalit, zda ledviny vylučují nebo zadržují elektrolyty.
Potřebuji více elektrolytů, když se hodně potím?
Dostatečná hydratace je nezbytná pro celkové zdraví.
Voda je základem pro všechny tělesné funkce, včetně transportu živin, regulace tělesné teploty a odvádění odpadních látek a toxinů. Ztráta vody pocením už o 1-2 % naší tělesné hmotnosti snižuje sílu, rychlost i soustředění.
Pocením ztrácíme kromě vody také elektrolyty, zejména sodík a chloridy. Odhaduje se, že potem ztratíme přibližně 1 gram sodíku na každý litr potu. Reálné množství elektrolytů ztracených pocením se liší člověk od člověka.
V České republice je doporučená denní dávka sodíku pro dospělého člověka max. 2 300 mg sodíku denně, což odpovídá přibližně 5 g soli (cca 1 čajová lžička kuchyňské soli). V dnešní době ultra zpracovaných potravin je tento příjem často vyšší.
Příjem elektrolytů ve formě sportovních nápojů a různých doplňků ve formě prášků či tablet by měli zvážit vytrvalostní sportovci, fyzicky aktivnější lidé, během extrémních veder nebo v průběhu onemocnění (průjem, zvracení). Pro ostatní postačí běžné množství elektrolytů získané z vyvážené stravy a pitného režimu.
Základní funkce elektrolytů
- Sodík – pomáhá regulovat hladinu tekutin a je klíčový pro správnou funkci nervů a svalů.
- Draslík – podílí se na správné funkci svalů, zejména srdečního svalu, a na udržování rovnováhy elektrolytů. V extrémních případech může nepravidelný srdeční rytmus vést k zástavě srdce.
- Chlorid – spolu se sodíkem pomáhá udržovat rovnováhu tekutin a acidobazickou rovnováhu v organismu. Správná rovnováha elektrolytů je základem pro udržení hladiny pH krve.
- Vápník – je důležitý pro svalové kontrakce, přenos nervových signálů a srážení krve.
- Hořčík – podílí se na stovkách biochemických reakcí v těle včetně tvorby energie a optimálního fungování svalů a nervů.
Jednoduchá citronovo-limetková voda s obsahem elektrolytů
Výroba elektrolytického nápoje je nákladově efektivní, rychlý a jednoduchý způsob, jak doplnit ztracené tekutiny a minerály v případě potřeby v domácím prostředí.
Na rozdíl od verzí zakoupených v obchodě ti tento nápoj poskytne osvěžení bez přidaného cukru, sladidel nebo jakýchkoliv umělých barviv a aromat.
Potřebujeme (870 ml):
- 1 g keltské soli (případně himalájské nebo mořské)
- 60 ml citronové šťávy
- 60 ml limetkové šťávy
- 350 ml neslazené kokosové vody
- 400 ml vody
TIP: Citronovou a limetkovou šťávu můžeš nahradit pomerančovou.
Fitness diář 2025 od Fitshakera je tu!
Začni nový rok plný energie, zdraví a pohody!
Tento diář není jen obyčejný zápisník – je to tvůj osobní průvodce, který tě podpoří na cestě ke zdravějšímu životnímu stylu.
Sleduj své návyky a motivuj se každý den!
Nechť je rok 2025 rokem, kdy se budeš cítit fit a sebevědomě!
💪 Objednej si ho už dnes a vykroč do nového roku připravená! 🌟
Jsem nadšencem zdravého životního stylu a ráda hledám novou inspiraci a teorie z této oblasti, které hned zkouším aplikovat v "praxi" - v kuchyni, cvičení, nákupech... Nejlépe se cítím v přírodě (procházky se psem, běhání, cyklistika), kde se vždy nadopuju pozitivní energií.