Endometrióza je poměrně časté onemocnění diagnostikované v gynekologických ordinacích, postihující 6-10 % žen v reprodukčním věku. Nejčastěji se objevuje mezi 25. a 40. rokem života. Podle statistik je endometrióza příčinou chronické pánevní bolesti u 60 % žen a způsobuje neplodnost až u poloviny pacientek.
Toto onemocnění dokáže výrazně znepříjemnit život, přičemž jeho léčba bývá často zdlouhavá a náročná. Co bychom tedy měli o endometrióze vědět?
Co je to endometrióza?
Název „endometrióza“ vychází ze slova endometrium. Endometrium je výstelka neboli sliznice dělohy, která reaguje na hormonální změny během menstruačního cyklu. V průběhu cyklu dochází vlivem hormonů ke změnám ve sliznici dělohy, která se každý měsíc připravuje na uhnízdění oplodněného vajíčka. Sliznice postupně roste, prokrvuje se, a pokud nedojde k oplodnění vajíčka, odloučí se a vyplaví z těla ženy ven spolu s menstruační krví.
Tkáně reagují na hormonální změny podobně jako v děloze, což vede k různým zdravotním komplikacím.
Příznaky endometriózy
Endometrióza je estrogenně závislé, zánětlivé a chronické onemocnění. Stejně jako endometrium v děloze reaguje na hormonální změny během cyklu, tak na ně reagují i části endometria, které se při endometrióze nacházejí například na vaječnících nebo střevě. Když takto „špatně“ lokalizovaná tkáň během cyklu například roste nebo krvácí, nejčastěji se to projevuje silnou bolestí, zejména během menstruace. Mezi další časté příznaky endometriózy patří kromě bolesti také neplodnost či tvorba srůstů, které slepují břišní orgány k sobě, což se rovněž může projevovat bolestí nebo břišním diskomfortem.
Mezi typické příznaky patří:
- silné menstruační bolesti
- chronická pánevní bolestne
- plodnost
- tvorba srůstů, které slepují břišní orgány k sobě.
Některé ženy mohou pociťovat také bolesti při pohlavním styku, při močení nebo vyprazdňování. Přesná příčina vzniku endometriózy není známa, ale existuje několik teorií, například:
- retrográdní menstruace – zbytky endometria se místo odplavení dostávají do malé pánve
- genetické faktory
- embryonální vývoj tkání
- časté infekce.
Léčba endometriózy
Endometrióza může být přechodným procesem, kdy může dojít i ke spontánnímu zhojení, ale často přechází do chronického onemocnění, které je provázeno zánětem a tvorbou srůstů. Příznaky endometriózy mohou sahat od mírných nespecifických bolestí až po extrémně silné bolesti během menstruace či neplodnost, a proto je léčba individuální.
Jak jsme již zmínili, endometrióza je hormonálně závislé onemocnění, a proto je prvotní léčba hormonální. Při selhání konzervativní léčby je jednou z možností chirurgická terapie, která může být buď symptomatická (řešící příznaky), nebo kauzální (řešící příčinu). U kauzální terapie se nejčastěji odstraňují ložiska endometriózy nebo se rozrušují srůsty, pokud jsou přítomny. Samostatnou kategorií je řešení neplodnosti, která je často důvodem, proč ženy s endometriózou vyhledávají gynekologa.
Při neplodnosti způsobené endometriózou se léčba obvykle kombinuje s chirurgickou terapií a metodami asistované reprodukce. Protože dosud neznáme přesnou příčinu vzniku endometriózy, neexistuje ani specifická možnost prevence. To, co můžeme udělat, je nepodceňovat gynekologické preventivní prohlídky a vědět, s jakými příznaky je již nutné se obrátit na lékaře.
Naplánujte si rok 2025 se stylovým Fitshaker diářem!
Vezměte svůj život pevně do rukou! Tento diář vám pomůže efektivně naplánovat dny, sledovat tréninky, stravování a motivovat vás na každém kroku.
Objednejte si ho ještě dnes na eshopu Fitshakeru a začněte nový rok s jasným cílem! 💪📅
ZDROJE:
https://www.solen.cz/pdfs/int/2011/10/07.pdf
https://www.healthline.com/health/endometriosis#Takeaway
https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/endometriosis
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/endometriosis/symptoms-causes/syc-20354656
Jsem studentkou medicíny, líbí se mi, jak lze prostřednictvím "lidské řeči" vysvětlit, co se v našem těle děje, a předávat tak informace všem, kteří chtějí porozumět lidskému tělu. Kromě toho jsem fanouškem cestování, poznávání a dobrého jídla a tyto svoje vášně se snažím přenést i do svých článků. Pokud tě zajímá, co se v našem těle děje při sportu nebo při jídle, jak si zachovat fyzické i psychické zdraví, nebo tě zajímají všechna možná i nemožná témata z oblasti zdraví podložená studiemi a fakty, tady jsi na správném místě.