Všechny
Recepty
Zdraví
Stravování
Všeobecné
Cvičení
Fitshaker podcasty
Hubnutí
Proměny
Seberozvoj a motivace
Pro fit maminky
Fit pobyty a dovolené
Těhotenství
Myslíme ekologicky!

Jak hormony ovlivňují ženskou krásu? – 2. část

hormony

O tom, že ženské hormony ovlivňují mnohem víc než jen naše reprodukční zdraví, ale i o tom, že ani zdaleka nejde jen o estrogen a progesteron, jsme si leccos řekli už v první části tohoto článku.

Jejich další účinky, resp. projevy jejich nedostatku a nadbytku nebo jejich výkyvů jsou mnohem rozsáhlejší, a proto se každé z nás vyplatí vědět, jak je rozeznat a dokonce i ovlivnit!

Za hormony je celá věda

To, jak hormony vznikají, jak se po těle přesouvají a jak působí na tkaniva, je celá věda.

Tam však užitečné informace ohledně hormonů vůbec nekončí. Různé hormony působí na nejrůznější receptory nejrůznějších tkaniv a všemožně se navzájem ovlivňují. Jejich hladiny kolísají nejen během cyklu, ale i během dne a noci nebo během různých období našeho života.

Zejména na ženské tělo hormony působí skutečně pestře. Jednak jde o to, že tělo ženy je cyklické, a tak je řízené kolísání hladin estrogenu a progesteronu nezbytné pro normální cykly, otěhotnění a donošení dítěte.

Kromě toho se však ženské hormony podepisují například i na přibírání, stavě naší pokožky, vlasů, nehtů, ale i na naší náladě. Jak to vypadá a jak si často s nepříjemnými projevy poradit, si povíme dnes.

hormony v těle

Přibírám kvůli hormonům?

Přibírání pro většinu žen představuje strašáka. Všechny víme, že když začneme hodně a nezdravě jíst a propadneme línému, neaktivnímu stylu, téměř určitě přibereme.

Jídlo a pohyb jsou v přibírání a hubnutí u zdravého člověka hlavní elementy, ukládání tuku a přibírání však ovlivňuje i estrogen. Estrogen u žen v plodném věku – od první menstruace po menopauzu – podporuje ukládání tuku, protože je potřebný na vynošení plodu, což v konečném důsledku vyústí do přibírání.

Když je úroveň estrogenu ve fyziologických hladinách, při optimálním kalorickém příjmu a výdeji dokáže zajistit reprodukční zdraví i bez přibírání. Jenže snížené, ale i zvýšené hladiny estrogenu často vyústí do přibírání. Co s tím můžeme udělat?
ženské hormony

Zdravé hladiny estrogenu a progesteronu

Na úvod je nejdůležitější poznamenat, že u zdravé ženy v plodném věku NEMAJÍ proč být hladiny ženských hormonů patologické. Zvýšené nebo snížené hladiny ve většině případů souvisí s onemocněními, se kterými je nutné se obrátit na lékaře.

Snížené hladiny jsou typické pro menopauzu. Hormonální rovnováhu však částečně můžeme ovlivnit. Jak?

Podporuje ji zdravá a vyvážená strava s vysokým obsahem vlákniny, která má potenciál snižovat zvýšený estrogen, a zelenina – nejvhodnější je listová zelenina, brokolice, květák nebo růžičková kapusta.

Studie (ne)překvapivě ukazují na to, že pravidelná fyzická aktivita rovněž podporuje normální hladinu hormonů. Studie z roku 2012 dokonce potvrdila, že cvičení snižuje hladiny estrogenu u obézních žen.

Vlasy a hormony

Hormony se podílejí i na tom, jak vypadáme.

Optimální hladiny estrogenu podporují růst pevných a odolných vlasů, jeho snížená hladina během menopauzy je proto logicky spojována s vypadáváním vlasů nebo jejich zvýšenou lámavostí. Stejný problém obvykle potrápí i ženy po porodu, pro které se však po určité době stav vlasů vrací do normy.

Naopak, mastné vlasy často poukazují na hormonální nerovnováhu například při PCOS (syndromu polycystických vaječníků), ale mnoho z nás trápí nadměrné maštění i při menstruaci. Je však nutné podotknout, že hormony jsou jen jedním z mnoha faktorů, které mají vliv na stav našich vlasů.

Vypadávání, ale i maštění, mnohem víc ovlivňuje strava a zvyky.

Proto, pokud tě trápí rychle se mastící vlasy, zaměř se spíš na stravu. Kromě dostatku bílkovin, ovoce, zeleniny a vlákniny si musíme dávat pozor i na to, abychom se vyhýbali mastným, smaženým jídlům a celkově nadměrnému příjmu živočišných tuků. Zkusme se však zaměřit i na to, jestli si náhodou na vlasy často nesaháme rukama nebo jestli pravidelně převlékáme povlečení na polštáři.

Velmi časté mytí vlasů a nevhodná kosmetika také přispívají k nadměrnému maštění vlasů.

zdraví pro ženu - hormonální rovnováha

Pleť a nehty

Hladiny hormonů, zejména estrogenů, ovlivňují i pleť a nehty.

Estrogen podporuje udržování vody v tkanivu a jeho normální hladiny se tak ukážou i na nehtech, které budou pevné a hydratované. Zajímavé je i to, že vysoké hladiny estrogenu, které jsou typické v těhotenství, způsobují, že nehty rostou rychleji, což potvrdí většina těhotných žen.

Naopak, snížené hladiny estrogenů se mimo jiné projeví i lámavými a zažloutlými nehty.

Pro zdraví nehtů je však klíčový dostatečný příjem bílkovin. Z vitamínů a stopových prvků nám pomůžou hlavně selen a zinek.

Co se týká pleti, nerovnováha ženských hormonů se velmi často manifestuje jako akné a problematická, mastná pleť.

Estrogen (v normálních hodnotách) se váže na receptory buněk kůže a podporuje tvorbu kolagenu, hydrataci, ale i pevnost a elasticitu pokožky. Stále však přizvukujeme, že jde o NORMÁLNÍ hodnoty.

Tak jako se zvýšené hladiny můžou podepsat na naší tváři mastným akné, jeho nízké hladiny (během menstruace) se zase můžou projevit sušší a citlivější pokožkou.

hormonální rovnováha ženy

Jak podpoříme zdravé hladiny hormonů?

Jak jsme si řekli hned v úvodu, hormony jsou komplexní záležitost, a tak je ovlivňuje i naše celkové zdraví. Ve zdravém těle jsou většinou i zdravé hladiny hormonů.

Jestli si však přece jen chceme pomoct a ulevit od nepříjemných příznaků hormonálních výkyvů, zaměřme se hlavně na stravování – upřednostněme rostlinnou stravu, ale i kvalitní bílkoviny, dostatek zeleniny, ovoce, vlákniny, rostlinných tuků a komplexních sacharidů. Doplňujme minerály a stopové prvky a vyhýbejme se smaženým, zpracovávaným jídlům a sladkostem.

Pravidelný pohyb, pobyt na čerstvém vzduchu, ale i kvalitní kosmetika, která vyhovuje našim vlasům či pleti, a v neposlední řadě kvalitní spánek a dobrá nálada se také postarají o to, aby hormonální soustava pracovala přesně tak, jak má!

hormonalni rovnovaha

Podzimní období je ideální ke zpomalení a načerpání nových sil, a proto je tu další harmonická výzva, díky níž najdeš svoji psychickou pohodu a obnovíš hormonální rovnováhu.

Během 35 dní si nejen zacvičíš příjemné tréninky pilates a jógy, ale také se dozvíš spoustu inspirativních věcí od 5 našich hostů. Přidej se 💚.

pilates
Fotka autora
Bea Loffayová
Redaktorka ve Fitshakeru

Jsem studentkou medicíny, líbí se mi, jak lze prostřednictvím "lidské řeči" vysvětlit, co se v našem těle děje, a předávat tak informace všem, kteří chtějí porozumět lidskému tělu. Kromě toho jsem fanouškem cestování, poznávání a dobrého jídla a tyto svoje vášně se snažím přenést i do svých článků. Pokud tě zajímá, co se v našem těle děje při sportu nebo při jídle, jak si zachovat fyzické i psychické zdraví, nebo tě zajímají všechna možná i nemožná témata z oblasti zdraví podložená studiemi a fakty, tady jsi na správném místě.

Kategorie

Líbí se ti náš článek? Sdílej ho na sociálních sítích.