Všechny
Recepty
Zdraví
Stravování
Všeobecné
Cvičení
Fitshaker podcasty
Hubnutí
Proměny
Seberozvoj a motivace
Pro fit maminky
Fit pobyty a dovolené
Myslíme ekologicky!
Těhotenství

Jak akceptovat změny? 6 tipů, jak pracovat s pocity úzkosti a nejistoty spojenými se změnami

smrt

Přijímáš změny s lehkostí a porozuměním, nebo je to pro tebe náročná výzva? Život přináší změny, ať chceme, nebo ne, a je hlavně na nás, jak jim čelíme. Náš přístup v každé situaci však můžeme budovat či změnit tak, abychom situace ve svém životě použili pro naše dobro, náš růst, moudrost a vhledy. Jen je třeba vědět, jak na to.

Právě příroda nám často může zrcadlit vnitřní témata (pokud je chceme vidět) a příroda je skvělá pro pozorování změny a pohybu. Já se ráda dívám na přírodu a hledám skrz ni témata, která mi jako člověku “otevírá”. A skrze reflexi těchto témat zkoumám sebe, učím se a (doufám) taky rostu jako osobnost. Právě podzim je obdobím, kdy si můžeme připomínat, že se všechno mění. Něco odchází, aby přišlo něco dalšího. Padající barevné listy a postupně holé zimní stromy mi otevírají téma “nebát se pustit” ze sebe a v sobě to, co mi už neslouží, nebo to, co přirozeně odchází. S důvěrou, že každé období trvá určitý úsek a že ve správný čas přijde opět jaro a všechno rozkvete nanovo.

změny

Mnozí se bojíme změn. Že to, co máme, je přece nejlepší jistota. Bohužel, někdy si změny v daném momentu nevybíráme. Změna přichází v různých formách, jako je například ztráta/změna zaměstnání, přestěhování se na nové místo, rozchod/rozvod, ztráta někoho blízkého apod. Někdy si změny volíme i dobrovolně, i tak se však můžou objevit různé intenzivní pocity nejistoty či úzkosti.

Jak s těmito pocity pracovat?

# 1: Nevyhýbej se pocitům

Uznej všechno, co se v tobě děje. Řekni si to nahlas, případně si sepiš všechny pocity, které se ti aktuálně dějí, a chvilku “buď s nimi”- lokalizuj pocity v těle. A dovol si je prožít. Pokud si potřebuješ poplakat, poplač si. Najdi si bezpečný prostor – sama pro sebe – kde si můžeš tyto pocity projevit. U každého přetrvávají tyto pocity různě dlouhou dobu a je potřeba to akceptovat.

posun

# 2: Vyjádři a sdílej svoje pocity i jiným způsobem

Popovídej si o tom s někým blízkým. Vyjádři to kreativně – namaluj svoje pocity nebo napiš báseň. Najdi si “jazyk”, který je ti blízký.

osobný rozvoj

# 3: Dělej to, co ti "vyčistí hlavu"

Ani v období změn nezapomeň na aktivity, které ti “vyčistí hlavu” a spojí tě se sebou a s přítomným momentem. Procházky, příroda, jóga, relaxace či tanec? Najdi si cokoliv a dělej to pravidelně.

změny

# 4: Dopřej si výživnou, rozmanitou stravu

V náročných obdobích podceňujeme náš jídelníček. Buď jíme minimum, nebo se přejídáme čímkoliv. Jídlem často “vyplňujeme” prázdnotu v sobě, se kterou se možná neumíme právě jinak popasovat. I v tomto období si zkus dopřát dostatek zeleniny, ovoce, vlákniny či zdravých tuků, abys měla minerálovo-vitamínovou výživu, která podpoří nejen tvoji imunitu, ale podpoří i tvoji psychiku.

jak přežít rozchod

# 5: Buď vděčná

Zůstávej vděčná za to, co máš v životě stále, co je ve tvém životě dobré a pozitivní. Vděčnost ti zlepší náladu, spánek a vnitřní spokojenost.

vděčnost

# 6: Najdi pozitiva na tom, co ti tato změna přináší

Co ti pomáhá uvědomit si to? Co se v tobě mění k lepšímu s touto změnou? V čem je pro tebe tato změna výzvou a kde tě může posunout?

seberozvoj

Období změn je pro někoho více a pro někoho méně náročné. Avšak vždy přináší výzvy, otázky a podněty i pro naši vnitřní změnu a posun. Poslouchej hlavně sama sebe, co v daném období právě potřebuješ a použij takové techniky a metody, které ti umožní být autentickou a které tě posílí a posunou vpřed na tvojí cestě životem. Hodně štěstí!

Poznámka od Andrejky: Nejsem psycholog, proto se můžeš nechat článkem inspirovat, ale zkoumej svým vlastním způsobem a hledej techniky, které vyhovují tobě. Já jsem se kromě studia sociologie na VŠ věnovala posledních 10 let osobnostnímu rozvoji skrz práci s tělem a emocemi, pohyb, jógu, relaxace, meditace, čtení, rozhovory a pozorování. Proto mám chuť na závěr ještě napsat, že články, které píšu, jsou založené více na osobní zkušenosti, na tom, jak pracuju s daný tématem já a lidé, kteří mě inspirují.

U nás na blogu najdeš vícero zajímavých a inspirativních rozhovorů na téma nejen fyzického, ale i duševního zdraví. S mnohými hosty jsme téma zdraví a pohody naší duše probrali v rámci fitshaker podcastů a taktéž i v dalších článcích na blogu. Prozkoumej, čti a poslouchej. Už se na tebe těšíme:

online fitko
Fotka autora
Andrea Peniaková
Instruktorka ve Fitshakeri

Jsem instruktorka cvičení pilates, mindfulness jógy a gravid jógy v Bratislavě a online (www.fb.com/cviceniaba, IG: @andrea_mindfulflow). Jsem taky maminkou 3leté dcerky. Vést cvičení mi vždycky dávalo velký smysl, protože jsou součástí péče o svůj fyzický i duševní wellbeing. Postupem času se stále víc utvrzuju v tom, že pilates a jóga jsou úžasné nástroje k tomu, jak se cítit ve svém těle dobře, zdravě a vitálně. Ať už je to vaše primární cvičení, nebo doplněk a podpora k ostatním sportům a druhům pohybu, které děláte. Těším se na vás ve videích na Fitshakeru!

Líbí se ti náš článek? Sdílej ho na sociálních sítích.