Všechny
Recepty
Stravování
Zdraví
Cvičení
Všeobecné
Hubnutí
Fitshaker podcasty
Proměny
Seberozvoj a motivace
Pro fit maminky
Fit pobyty a dovolené
Myslíme ekologicky!
Těhotenství

Top 10 věcí, které dělají pozitivní lidé. Patříš mezi ně?

den bez stresu

Světový den pozitivního myšlení, který si připomínáme od roku 2003, připadá na 13. záříjový den.

Budování pozitivního myšlení je občas náročný proces, ale přináší úžasný pohled na sebe a život. Každý z nás má určitou představu, jaké vlastnosti a pohled by měli mít pozitivní lidé.

Pojď se společně s námi otestovat a zjisti, jestli i ty patříš do této skupiny lidí. 😊

Co dělají pozitivní lidé, aby byl jejich život plný pozitivní energie?

1. Nedovolí, aby je ovládaly negativní věci

Každý z nás zažívá lepší i horší životní období, občas se nám do cesty připletou nečekané problémy a překážky, které musíme na cestě k cíli překonat.

Lidé jsou různí. I pohled na stejné nebo podobné situace je jiný. Negativní lidé se nechávají problémy ovládnout snadněji, zatímco pozitivní lidé dělají všechno pro to, aby i ze špatných zkušeností vytěžili to dobré. Tím se stávají silnějšími osobnostmi.

Nečekají, až se problémy vyřeší, nezůstávají za každou cenu v negativní energii a nelitují se.

Věří, že po každé bouřce, ať je jakkoliv silná, vyjde slunce a bude zase líp.
mindfulness

2. Jsou vděční

Pozitivní lidé pravidelně projevují vděčnost za malé i větší věci, které je v životě potkaly a které je posouvají vpřed.

Cení si i kouzelných okamžiků, které většina lidí bere jako každodenní samozřejmost – modré oblohy, ranního cvrlikání ptáků, poletování motýlů, vůně kávy, pohybu, čerstvého vzduchu a podobně.

Umí ocenit radosti a potěšení v běžných chvílích života. Milují život takový, jaký je, a se vším, co k němu patří!
mindfulness co to je

3. Učí se odpouštět

Pozitivní lidé chápou důležitost odpuštění. Jakkoliv je to těžké, odpouštějí sobě i ostatním bez ohledu na okolnosti.

Uvědomují si, že hromadění negativních emocí je velkou zátěží, která může z dlouhodobého hlediska zvýšit riziko vzniku deprese a úzkosti. Také je tu předpoklad vzniku chronického stresu.

Odpouštění nám může přinést do života klid a prevenci před duševními onemocněními.
mindfulness pro každého

4. Nežijí v toxických vztazích

Pozitivní lidé si uvědomují, že toxické vztahy brání osobnímu růstu. Definovat toxický vztah je mnohokrát náročné. Toxický člověk se může v životě objevit nenápadně, v podobě kolegyně v práci, rodinného příslušníka nebo dokonce partnera.

Nejdřív se vztah zdá v pořádku a ideální, později nám tito lidé znepříjemňují život a cítíme v jejich blízkosti strach nebo pocit viny za všechno, co se uděje.

Od takových lidí a vztahů je nejlepší se odstřihnout. Pozitivní lidé znají svoji hodnotu a chápou, že toxické vztahy jim škodí.

Životní situaci se snaží změnit, i když se to zdá nemožné.
zdravý styl života

5. Praktikují meditaci a zdravý životní styl

Pozitivní lidé uznávají meditaci jako akt léčení a přítomnosti. Prostřednictvím meditace dochází k úžasným změnám na mozkové úrovni. Pomáhá zmírnit jakoukoliv negativní energii a myšlenky, které nás můžou zatěžovat. Zvyšuje sebevědomí, zlepšuje koncentraci a projevy úzkosti, snižuje stres a přináší pocity štěstí.

Věděla jsi, že už každodenní meditace v trvání pěti minut pozitivně ovlivňuje naše rozhodování a psychiku?

Pozitivní lidé dbají o svoje tělo a zdraví, ať už fyzické, nebo duševní. Kromě zmíněné meditace aplikují v životě kombinaci fyzické aktivity, vyvážené stravy a dostatku kvalitního spánku.
zdravá strava zdravy styl

6. Žijí „tady a teď“

Pozitivní lidé vědí, že jedním z klíčů ke štěstí v životě je žít v přítomnosti –TADY A TEĎ. Tento koncept, jinak také MINDFULNESS, se zaměřuje na žití v přítomném okamžiku a ve vědomé pozornosti.

Jedním z mnoha způsobů dosažení přítomného okamžiku je dýchání, jeho vědomé vnímání a pozorování. Dýchání je tu s námi od našeho narození, i navzdory tomu mu věnujeme velmi málo pozornosti.

Mezi další aktivity k praktikování žití v přítomném okamžiku můžeme zařadit také: vědomé jedení, digitální detox, procházku (během níž se zaměříme na vnímání sebe, svých svalů a myšlenek), cvičení jógy, zmíněnou meditaci a mnoho dalšího.

zdravy styl života

7. Vytvářejí si vlastní štěstí

Pozitivní lidé se zaměřují na svůj úspěch, šťastné události, věci a momenty, které jim přinášejí pocity štěstí, vnitřního naplnění a splněných snů.

Mají radost z maličkostí a berou život do vlastních rukou. Už dávno pochopili, že když se cítí nešťastní, změny můžou udělat jen sami a nespoléhají se na druhé.

Mají svoje návyky a rituály. Pracují na svém zdravém sebevědomí a sebelásce. Právě tyto činnosti jim pomáhají udržovat pozitivní pohled na svět a zlepšovat celkovou pohodu.

meditace na spaní

8. Překonávají svůj strach

Pozitivní lidé nedovolí, aby je strach ovládl a okradl o nové příležitosti a růst. Přijímají svoje obavy takové, jaké jsou.

Místo toho, aby se jimi zaobírali, připouštějí, že strach je jejich součástí. Bojují s ním, i když v nich vyvolává nepříjemné pocity.

Nedívají se na svoje chyby jako na prohru, ale jako na příležitost zlepšení a růstu svojí osobnosti.

mindfulness meditace

9. Šíří laskavost

Může být nezištná pomoc druhým cestou k opravdovému štěstí? Ano i ne.

V současnosti existuje neskutečné množství způsobů, jak pomoct. I malé projevy pomoci dokážou dělat velké změny a přinášet štěstí v různých směrech. Aby nám tento akt přinesl skutečné štěstí, je nutné se vždy rozhodovat podle svého pocitu a pomáhat hlavně tam, kde to opravdu potřebují.

Nejnovější výzkumy prokázaly, že lidé, kteří pomáhají například v dobrovolnictví, mají nižší předpoklad ke vzniku srdečních onemocnění.
pomahání

10. Dovolí si nebýt pozitivní 24/7

Je důležité si uvědomit, že nikdo není pozitivní nepřetržitě a každý z nás má občas dny, kdy ho ovládnou i negativní pocity.

Důležité je tyto pocity přijmout, identifikovat a poznávat na sobě, jaké návyky zlepšují naši mentální pohodu. Přetváření negativních vzorců na pozitivní může být složité, ale postupně si uvědomíme, že je můžeme uplatňovat častěji.

Všechno je vždy nejdřív v naší mysli. Jestli chceme skutečně něco změnit, časem se to určitě podaří.

pozitivní přístup k životu

Vyzkoušej cvičení jógy, trénování vděčnosti, pravidelnou meditaci a jiné techniky pro lepší život i u nás ve Fitshakeru:

cvičení
Fotka autora
Petra Ryšková
Redaktor ve Fitshakeru

Jsem nadšencem zdravého životního stylu a ráda hledám novou inspiraci a teorie z této oblasti, které hned zkouším aplikovat v "praxi" - v kuchyni, cvičení, nákupech... Nejlépe se cítím v přírodě (procházky se psem, běhání, cyklistika), kde se vždy nadopuju pozitivní energií.

Líbí se ti náš článek? Sdílej ho na sociálních sítích.