Všechny
Recepty
Stravování
Zdraví
Cvičení
Všeobecné
Hubnutí
Fitshaker podcasty
Proměny
Seberozvoj a motivace
Pro fit maminky
Fit pobyty a dovolené
Myslíme ekologicky!
Těhotenství

4 jednoduché cviky pro zdravá záda

cvičení na záda

Pobolívají tě záda nebo máš ztuhlé zádové svaly? Budíš se ráno celá rozlámaná nebo tě tyto problémy trápí po několikahodinovém sezení během práce? Opravdu, na bolest zad si v dnešní době stěžuje až příliš mnoho lidí... S čím to souvisí a jak si můžeme co nejrychleji pomoct sami?

Pokud nemáš diagnostikované závažnější zdravotní problémy, častá bolest zad může být způsobená některým z těchto faktorů:

  • stresující práce nebo jiná sféra života,
  • sedavý způsob života,
  • nesprávné držení těla,
  • nesprávné nebo příliš namáhavé cvičení,
  • často také úzkosti, deprese nebo nenaplňující každodenní životní styl.

Pomoc je jednoduchá, je však třeba si osvojit nové, dobré návyky:

  • pravidelný, důkladný odpočinek,
  • pravidelná masáž,
  • saunování,
  • správné a pravidelné cvičení,
  • dobré držení těla.

Všechno jsme to slyšeli už tisíckrát, jde už jen o to – začít to konečně dělat! Dokud se nebudeme v našem těle cítit dobře a pohodlně, nebudeme opravdu žít šťastně, radostně a naplno. A nebudeme také schopní energii a pozornost dávat i ostatním. Joseph Pilates řekl: “Fyzické zdraví je nezbytnou podmínkou štěstí!”, a s tímto já osobně velmi souhlasím.

Zacvičme si spolu aspoň tyto 4 jednoduché cviky pro zdravá záda:

# 1: Kočka

Jdeme do polohy na dlaních a kolenou (tak, že zápěstí jsou kolmo pod rameny a kolena kolmo pod boky), kostrč taháme dozadu a vrcholek hlavy dopředu – tak krásně prodloužíme páteř. V této poloze se nadechneme a s výdechem zakulatíme záda ke stropu (tak, že vtáhneme pupík k zádům, bradu k hrudníku a lopatky vytahujeme vysoko “ke stropu”).

Zopakujeme 5 x.

cviceni na zada doma

# 2: Potápěč

Vycházíme opět z polohy na dlaních a kolenou: pravou ruku dáme pod levou a položíme ji na zem. Hlavu také opřeme na zem tak, že se díváme za tou nataženou rukou. Levou ruku dáme za záda, pokrčíme ji v lokti a pokud to jde, zaklesneme prsty o pravé stehno.

Levou lopatku taháme k páteři, chvilku zde vydržíme a dýcháme přirozeně. Z pozice vyjdeme tak, jak jsme do ní přišli, a zopakujeme na druhou stranu.

protahovací cvičení na záda

# 3: Úklon

Obě nohy pokrčíme v kolenou do pravé strany. Levou ruku natáhneme nad hlavu taky doprava a pravou ruku dáme na levé koleno.

Vydržíme zde 5 nádechů a výdechů a zopakujeme na druhou stranu.

zdravotní cvičení na záda

# 4: Poloha dítěte

Sedneme si na paty (pokud to jde, ruce natáhneme dopředu na podložku a čelo je opřené o zem (hlava nevisí). Zkusíme zde dýchat “do zad” tak, že záda se při nádechu jemně zvedají a rozpínají a při výdechu klesají.

video cvičení na záda

Zdravá záda jsou základem dobrého toku životní energie, starejme se o ně 🙂. Přeju hodně zdraví a energie!

Fotka autora
Andrea Peniaková
Instruktorka ve Fitshakeri

Jsem instruktorka cvičení pilates, mindfulness jógy a gravid jógy v Bratislavě a online (www.fb.com/cviceniaba, IG: @andrea_mindfulflow). Jsem taky maminkou 3leté dcerky. Vést cvičení mi vždycky dávalo velký smysl, protože jsou součástí péče o svůj fyzický i duševní wellbeing. Postupem času se stále víc utvrzuju v tom, že pilates a jóga jsou úžasné nástroje k tomu, jak se cítit ve svém těle dobře, zdravě a vitálně. Ať už je to vaše primární cvičení, nebo doplněk a podpora k ostatním sportům a druhům pohybu, které děláte. Těším se na vás ve videích na Fitshakeru!

Kategorie

Líbí se ti náš článek? Sdílej ho na sociálních sítích.