V dnešním článku si povíme, jak nejefektivněji uchovat jídla mrazením nebo chlazením, a to nejen ta hotová.
Znáš tu úžasnou chuť čerstvě uvařeného jídla?
Jaké by to bylo, kdyby se nám podařilo jídlo v takovém stavu udržet déle, nejlépe i pár dní?
Málokdo z nás ví, že v jídle se okamžitě, a to už při jeho chladnutí, začínají množit mikroorganismy, kterým nejvíc vyhovuje teplota od +10 do +70 stupňů. Jídlo tak ztrácí svoji původní chuť, kvalitu a postupem času se zkazí, když ho nezachladíme nebo nezmrazíme. A to by nikdo z nás nechtěl.
Samozřejmě, že některá jídla a potraviny se kazí rychleji a jiná pomaleji.
Jak to tedy dělají ve výrobě hotových jídel, aby jejich chuť a kvalita vydržely co nejdéle?
V potravinářském průmyslu a v gastronomii se k tomu používá metoda šokového chlazení nebo mrazení. Takzvaný blast chilling and freezing. Jídlo je rychlým způsobem zchlazeno na teplotu +3 stupně a tím nemají zmíněné mikroorganismy šanci rozmnožit se. Jídlo tak vydrží ve výborné kvalitě a chuti zachlazené víc dnů a po ohřátí je připraveno k podávání.
Podobné je to i při mrazení. Jídlo se zmrazí rychle a hluboko při teplotě cca –50 stupňů do čtyř hodin. Chuť a konzistenci jídla za tu dobu nestihnou zdegradovat mikroorganismy a v buňkách jídla se nestihnou vytvořit krystalky vody a zkazit konzistenci jídla.
Jak na to v domácím prostředí?
Doma si bohužel taková kvalitní zařízení na chlazení a mrazení nemůžeme dovolit, i když některé nové typy lednic disponují funkcí rychlého zmrazení. Abychom tedy i doma dosáhli přiměřené kvality mrazeného jídla a zachovali v něm vitamíny, je třeba dodržovat jednoduché zásady.
- Jídlo se snažíme zamrazit nebo uchovat v lednici ihned po jeho ochlazení na pokojovou teplotu.
- Jídla nevkládáme do mrazáku ani lednice teplá, protože se dost pravděpodobně sníží i kvalita okolních mrazených potravin.
- Mimořádně důležité je i balení potravin. Ideální je, když se uchovávají v kvalitních obalech nebo nádobkách, nejlépe s odsátým vzduchem. V žádném případě potraviny nedáváme do mrazáku zabalené v hliníkové fólii. Při dlouhodobém uskladnění by se nám mohl hliník dostat do jídla, což by mohlo mít vliv na naše zdraví.
- Potraviny, které už byly jednou rozmrazeny, nepatří zpět do mrazáku.
- Potraviny je nutné rozmrazovat pomalu, nejlépe v lednici. Tak se zachová chuť jídla a nezkazí se nám rychle.
Je však nutné si uvědomit, že ne všechny potraviny a jídla jsou vhodná na mrazení. Mrazem se nejlépe uchovávají všechny druhy masa, chléb, pečivo, bylinky, hodně druhů zeleniny a ovoce. Nevhodné jsou mléčné výrobky a produkty s vysokým obsahem tuku a také zelenina a ovoce s vysokým obsahem vody. Mrazit byste neměli ani hotové přílohy jako brambory, bramborovou kaši nebo rýži. Vlastně můžete, ale chutnat vám určitě nebudou. 😊 Zmíněné potraviny mrazem ztrácejí konzistenci a kvalitu.
Jak to tedy udělat?
V dnešní době jsme všichni uspěchaní a snažíme se ušetřit čas.
Nejideálnějším řešením by bylo konzumovat čerstvě vařená jídla z kvalitních čerstvých surovin. Zdravé a vyvážené pokrmy jsou jednoduché a nenáročné na přípravu. Většina jídel, která učíme naše klienty připravovat i my, je hotová do 30 minut. Ještě lepší je, když si pořídíte pomocníka, například takový tlakový multifunkční hrnec, kde i jídla, která byste dusili desítky minut, máte hotové za krátkou dobu. Nebo „polévkovar“, který se o čerstvou a chutnou polévku postará také za chvíli.
Nejlepší volbou je tedy uvařit si jídlo k večeři a půlku uskladnit v lednici a podávat druhý den k obědu. V takovém případě je jídlo ještě stále čerstvé a chutné. V krajním případě většina jídel vydrží při skladování v lednici do tří dnů. Pár jídel, jako jsou například některé polévky, je i po zmrazení chuťově identických s čerstvě uvařeným jídlem. Je však nutné, aby znova prošly varem. Například taková zelňačka.
Domácí mrazení je tedy nejméně vhodný způsob uchovávání hotových jídel.
Recepty na rychlá zdravá jídla najdeš i na našem blogu.
Už 8. ledna startujeme NOVOROČNÍ VÝZVU 🤩!
Čeká na tebe nejen nadílka nových tréninků, ale i motivační a stravovací rozhovory s odborníky. Tato výzva tě ihned od začátku roku pořádně nakopne a rozpumpuje tvoji energii. Začni si plnit svůj sen o zdravém těle hned na začátku roku .😊👇
Moc jsem chtěl být lékařem, ale osud mě zavál jinam. Po letech se mi připletla pod nohy tématika výživy a začal jsem ji intenzivně studovat. Rozhodl jsem se pomáhat lidem tímto způsobem. Ne diagnostikováním a léčením, ale prevencí, výživou a péčí o svoje tělo, čímž můžeme velmi efektivně předcházet zdravotním problémům. Řešit nadváhu i zdravotní těžkosti způsobené nejčastěji stravou. Společně se svou partnerkou Jarkou jsem se stal výživovým mentorem a s naším týmem jsme pomohli už více než 3 000 klientům naučit se zdravě, správně a vyváženě stravovat z běžně dostupných potravin. Jsem spoluzakladatelem centra zdraví a výživy www.bodyclinic.sk s divizí pro ženy www.fitnessbyjarka.sk. Věnujeme se nejen hubnutí, ale i klinické výživě, neplodným párům, dětem, seniorům či sportovcům. I klientům s poruchou příjmu potravy. V týmu máme i terapeuty a kouče neurolingvistického programování, a pokud tedy klient má psychický problém, který se zrcadlí na jeho fyzickém zdraví či neschopnosti dodržovat zásady zdravého stravování, můžeme mu pomoct. Proto BodyClinic. Protože v těle všechno se vším souvisí a je propojené.